Unesená - Lesley Pearse

10. srpna 2015 v 21:28 | Terka M. |  Recenze knih
  • Knihu jsem dočetla ještě předtím, než začal víkend, ale nějak jsem se neměla k tomu, napsat recenzi a potřebovala jsem si to v té hlavě nechat rozležet.

---


Původní název: Stolen
Český název: Unesená
Autorka: Lesley Pearse
Nakladatelství: Moba
Rok vydání originálu: 2010
Rok vydání v češtině: 2015
Počet stran: 326 s.
Vydání první


Hodnocení obálky:

Na obálce máme podle mého názoru Lotte. Měla by to být ona. Ta unesená, ale... nesedí mi ty oči. V knize je popisována jako blondýnka s modrýma očima, ale na obálce je má spíše zelené, to by byla asi tak jediná výtka, kterou proti této obálce mám.

Abych byla upřímná, od pohledu se mi asi víc líbí ta obálka originálu, ale u ní nevím, z jakého povrchu je - či jak bych to řekla. Zkrátka, říká vám něco kniha Levandulový pokoj (také od Moby)? Když se dotknete obálky, zjistí, co myslím tím jiným povrchem. Navíc je obálka víceméně ve světle modré barvě, což za mě působí rozhodně vesele.


Hodnocení knihy:

Nebála jsem se, že by mě kniha nemusela bavit, neboť se jedná knihu od Moby a ta vydává vážně dobré knihy. To soudím už jen proto, jak moc mě uchvátila kniha Řekni lituji od Michaela Robothama, kterou jsem již recenzovala. Pokaždé, když jsem se jen dotkla přebalu, říkala jsem si, že si knihu musím co nejdřív přečíst.


Když kniha začínala, uvažovala jsem, jakou roli v ní bude hrát David Mitchell. Ten, jež zachránil dívku, kterou vyplavilo samo moře. Nějak jsem si to nedokázala představit. Tedy kromě toho, že bude hrát úlohu zachránce. Jinak mě však nic nenapadalo.

Z dívky z moře se stala Lotte. Kamarádka Dale, jedné z postav, kosmetičky. Ta ji, spolu se Scottem poznala na fotografii v novinách. Ti tři se poznali, když nastoupili na luxusní loď, přičemž Lotte tam dělala kadeřnici. Nicméně po příjezdu domů se jejich cesty rozešly a po Lotte se slehla zem.

Jenže v okamžiku, kdy ji objevili, zjistili, že ztratila paměť a na nic se nepamatovala. Tudíž ani nemohla říct, kdo jí nešikovně ostříhal vlasy a následně ji shodil do moře. A pak najednou zjišťuje, že byla těhotná a před třemi měsíci porodila.

Zajímalo mě, co se stalo s dítětem, a přestože jsem měla určitou představu, kdo jí to udělal (a kupodivu jsem se nemýlila), celou pravdu jsem se stejně dozvěděla až ke konci. A bylo to překvapivé. Autorka má opravdu obdivuhodný styl psaní. Jen mě štve, že se jedná zatím o jediné dílo této autorky přeložené do češtiny, ale to se snad brzy změní.

Je to příběh o tom, jak někteří lidé dokáží být neskutečně hnusní, ale také se tu setkáváme s láskou - a vězte, že si ji Lotte po všech těch hrůzách, co jako unesená prožila, zaslouží. Připadala mi jako sympatická dívka a troufám si tvrdit, že kdyby nebyla postavou v knize, určitě bych se s ní skamarádila. Ano, možná byla trochu naivní, ale dle mého názoru se poučila a to je hlavní.

Dale je také kamarádka k nezaplacení a já poznala, že se ty dvě mají (přátelsky) rády. Pomáhala Lotte jak jen mohla, a zároveň ji bolelo, že si na ni nevzpomínala. Potom, co prožila, se čtenář nemůže divit, že ztratila paměť. Jsem ráda, že to pro všechny dopadlo tak, jak to dopadlo.

Hodila Lauře desetilibrovou bankovku na úhradu svého podílu účtu za elektřinu. "A mimochodem," dodala ještě před odchodem s očima upřenýma na její odbarvené vlasy, "už ti odrostla barva, měla by sis nechat udělat nové kořínky."

- 71 s.

Navíc byla Lotte tak správně přidrzlá... ale zase na druhou stranu je pravda, že jí trvalo dlouho, než si začala věřit a otrkala se. Po dětství, které prožila se opět nesmíte divit.

No, ale i v tomto příběhu byla absolutní mrcha, která neznala cit a neměla s nikým slitování. Marisa. Daleina šéfová. Ta Dale ztrpčovala život a já ji vážně neměla ráda. O to víc mě potěšilo, co se s ní nakonec stalo. Přátelství a láska, to jsou dvě slova, která obestírají celý tento příběh.

Ta knížka mě vážně bavila číst. Někdy jsem četla se zatajeným dechem. Občas jsem zase vypadala děsuplně. Ale také mě v některých pasážích i rozesmála. Domnívám se, že každý si v ní najde něco, co ho zaujme a tahle kniha rozhodně za přečtení stojí! Doporučuji. Věřím, že nebudete zklamaní.

Za poskytnutí recenzního výtisku opravdu moc děkuji Knihcentru.
(Zdroj obálek zobrazíte po kliknutí na ně.)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 reveriedreams reveriedreams | E-mail | Web | 10. srpna 2015 v 23:58 | Reagovat

Tato knížka mě docela zaujala, jestli na ní narazím, nejspíš si jí opravdu přečtu. Mimochodem, krásná recenze, jako vždy.
Ach jo, nevíš, proč se mi zase hrozně chce psát povídku o moři? .-)

2 Sára Dracová Sára Dracová | E-mail | Web | 19. srpna 2015 v 20:20 | Reagovat

Zajímavý příběh, alespoň tedy už po přečtení tvé recenze mám chuť si jí přečíst, abych se dozvěděla kdo to Lotte provedl, že jí shodil do moře, co se s stalo s jejím dítětem... vlastně celý ten příběh.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.