Štěnice - Ben H. Winters

12. srpna 2015 v 21:18 | Terka M. |  Recenze knih
  • Mám tu pro vás recenzi na knihu Štěnice, tu jsem pro změnu dočetla v sobotu, pokud se správně pamatuji - stejně je to zajímavé, někdo v tomhle horku nedokáže číst, já to naopak zvládám. Kdežto něco jiného, to nedokáži. Navíc jsem poslední dny byla docela nachlazená a smrkala jsem, k tomu mě dneska ráno šíleně bolela hlava, ale... na tom nesejde. Nechci vás tím obtěžovat.

---

Název originálu: Bedbugs
Český název: Štěnice
Autor: Ben H. Winters
Rok vydání originálu: 2011
Rok vydání v češtině: 2015
Nakladatelství: Fragment
Počet stran: 208 s.Hodnocení obálky:

Ta obálka mi přijde taková obyčejná, přesto ve mně vzbuzuje mírně děsuplné pocity - zvláště když se na ni podívám po přečtení knihy a vzpomenu si, jak jsem se v jejím průběhu škrábala a bála se, jestli nemám štěnice. Což byla pěkná pitomost, ale mohu tak alespoň říct, že mi toho brouka do hlavy nasadila. I když možná někomu by to mohlo připadat hloupé.

Hodnocení knihy:

Nejednalo se o žádnou speciální knihu, první část byla docela náročná - tím však nemyslím zrovna styl psaní, ten se mi líbil, no, a i on mi říkal, že to zvládnu. I když jsem se tedy rozhodně nemohla dočkat toho, kdy se v ději konečně objeví ty štěnice, což trvalo delší dobu, ale myslím, že ten pomalý rozjezd stál za to.

Čtenář se potřebuje s těmi postavami zžít, aby s nimi soucítil a tak. A když se tak stane, vy se do nich začnete vciťovat a říkáte si, proč je autor tak mučí? Ne, vlastně ne, proč mučí vás? Protože přesně tak se při čtení cítíte. Zhruba od druhé část je to nervy drásající psychothriller přesně, jak slibuje obálka.

Susan a Alex si shánějí byt. Nejlépe takový, kde by Susan mohla malovat, neboť je povoláním malířka na volné noze. Ve chvíli, kdy najdou byt ve skvělé čtvrti, za bezvadný nájem a ještě k tomu s malou místností na malování, nemyslí na to, že by si šli prohlédnout něco jiného. Tak moc jim ten byt učaroval. A i bytná je sympatická dáma, s níž se dá Susan hned do řeči. Odhodili podezřívavost a šli do toho.

Jenže na konci jsem je měla chuť praštit, že víc nevyzvídali, co je ve sklepě. Když se ještě zpětně podívám na ty štěnice, divím se, že je nikdo kromě Susan neviděl (to až ke konci a nerozumím tomu, jak se stalo, že se zjevily - ne, to bych i chápala, spíš nevím, proč se ukazovali jen jí!) a ona vlastně byla za blázna.

Jsem ráda, že osoba, která mi celou dobu připadala podezřelá, se nakonec ukázala vinná. A nedávalo mi spát to, co bylo v tom sklepě. Pořád jsem nad tím přemýšlela a ne a ne na to přijít.

Kdybych měla vypíchnout další věc, která mě na knize uchvátila, tak to byly vždy ty štěnice, které se ukrývaly na začátku každé části a s každou další jich bylo víc a víc. Ještě než jsem stránku obrátila, věděla jsem, že bude následovat další část, ale ty štěnice mě děsily ještě předtím, než jsem obrátila.

Každopádně věřím, že tomu, kdo tuhle knihu za červenec vyhraje (hodnocení zveřejním v brzké době - přesně tak, aby výherce mohl uplatnit i ten kupón na audioknihu, který mám od Knihobita) by se mohla kniha líbit. Neříkám, že jsem si po dočtení říkala, že je to nejlepší kniha, jakou jsem kdy četla, ale nepřipadala mi vůbec špatná.

Proto si myslím, že když si ji koupíte (nebo půjčíte v knihovně) a přečtete si ji, nebudete litovat.

Za poskytnutí recenzního výtisku opravdu moc děkuji nakladatelství Fragment.
(Zdroj obálky naleznete po kliknutí na ni.)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 reveriedreams reveriedreams | E-mail | Web | 13. srpna 2015 v 8:43 | Reagovat

Nevypadá to špatně, i když to není můj styl četby. Ale děsilo by mě to.
Mimochodem, já jsem ten typ, který kvůli horku dokáže psát jen články na blog.

2 Sára Dracová - SB Sára Dracová - SB | E-mail | Web | 21. srpna 2015 v 17:23 | Reagovat

Trochu děsivé, že jen Susan viděla štěnice, takovou knihu bych asi nevydržela číst až do konce. Pěkná recenze.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.