Řekni lituji - Michael Robotham

5. července 2015 v 14:01 | Terka M. |  Recenze knih
  • Kdybych mohla knihu ohodnotit jedním slovem, řeknu toto: "Dokonalá" a to od začátku až do konce. Takže vlastně jedním slovem bych ji zhodnotit nedokázala. Maximálně jednou větou. No jo, už zase plácám, ale jak jinak byste uvedli recenzi na knihu, která vás doslova a do písmene pohltila a vy jste ji nedokázali odložit?

---

Původní název: Say You´re Sorry
Český název: Řekni lituji
Autor: Michael Robotham
Nakladatelství: Moba
Rok vydání: 2015
Počet stran: 488 s.


Hodnocení obálky:

Obálka se mi líbí. Ta černobílá v kombinaci s žlutou působí pěkně. Navíc kdyby to písmo bylo jenom černé nebo bílé bez toho žlutého pozadí, kolik z vás by si knihy všimlo? Ale pravdou je, že i název knihy upoutá. Můžete na něj odpovědět. Litujete, že jste si knihu přečetli? Ne, já rozhodně nelituji, že jsem si knihu přečetla.

Na obálce můžeme vidět ještě dvě dívky. Právě dvě pohřešované dívky, o nichž se dozvídáme hned na obálce. Pak dvě brutální vraždy. A jeden člověk, který zná pravdu... domnívám se, že už tohle říká, že se jedná o kvalitní čtivo.

Hodnocení knihy:

Mně se kniha opravdu moc líbila. Od začátku až do konce byla napínavá a já četla a prakticky nevědomky otáčela stránkami. Musím přiznat, že už opravdu dlouhou dobu mě žádná kniha takhle nebavila. Tak moc, že mě doslova a do písmene pohltila.

Autor příběh píše ze dvou pohledů - z pohledu Josepha O´Loughlina a Piper Hadleyové. Psychologa, který je přizván k případu dvou pohřešovaných dívek. Piper, jedné z pohřešovaných dívek. Joe mi byl od začátku sympatický a navzdory žánru knížky jsem si dovolila se zasmát.

Jde o toho kluka. Jmenuje se Jacob.
"Nemohla sis najít nějakého Edwarda?" zeptal jsem se Charlie. Vysloužil jsem si zcela specifický pohled - naučila se jej od své matky.

- 18 s.

Chápete tu narážku na Twilight ságu? To bylo hned na začátku a musím říct, že mě to opravdu pobavilo a už díky tomu jsem se odhodlala soudit, že se bude jednat o knihu, která mě bude bavit.

U částí, kde jsem se setkávaly s Piper, mi nejdříve připadalo, že se jedná o nějaké zápisky z minulosti, které si psala, ale čím dál jsem se v knize dostávala, tím víc jsem začala chápat, že to Piper právě prožívá. Myslím si, že mohu tvrdit, že kdyby tam ty zápisky nebyly, působilo by to suše, neúplně. Ano, příběh, který se odehrával z pohledu Josepha mě bavil, ale ty části, které uváděla Piper, na sebe tak perfektně navazovaly.

Nejdříve si Piper své zápisky psala do sešitu, až po nějaké době, kdy jí došly stránky, si je psala pouze v hlavě. Talent, s jakým Piper psala, byl obdivuhodný. Nebýt psaní, mohly by ji najít zbavenou všech smyslů. Psaní - a vlastně celkově myšlení - z ní neudělalo blázna. Pořád byla schopná rozumně uvažovat.

"Všichni máme své důvody k útěku," říká, než se otočí. "Většina z nás ale najde dostatek síly zůstat."

- 188 s.

Bylo to pro mě, jako pro mnoho lidí kniha Hvězdy nám nepřály. Dovolila jsem si v knize zatrhnout nespočet pasáží, které se mi líbily. Určitě jsem na nějaké zapomněla, ale jsem si jistá, že se ke knize jednou vrátím a doženu to. Myšlenky, které dané věty obsahovaly, byly pravdivé a zato jednoznačně krásné.

Navíc jsem skoro až do posledního okamžiku neměla nejmenší tušení, kdo je skutečným únoscem těch dvou dívek. Vždycky mě to tak zmátlo, že jsem si v jednu chvíli řekla: "Jo, tenhle to bude." Jenže když jsem byla na konci, podle pohledu Piper jsem poznala, že to on není. Takže kdo to tedy je? Kniha napínavá od začátku až do konce a přesně to se mi na ní líbilo.

Abych pravdu řekla, vážně nemám nejmenší tušení, komu knihu doporučit a nejraději bych ji doporučila všem, protože snad každý by tam našel něco, co ho baví, ale... zkrátka, pokud milujete, když vás kniha pohltí a nevadí vám, že má kniha téměř pět set stran, jděte do toho. Pevně věřím, že nebudete litovat.

Za poskytnutí recenzního výtisku opravdu moc děkuji Knihcentru.
(Zdroj obálky najdete po kliknutí na ni.)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 5. července 2015 v 18:56 | Reagovat

Úplně si mě na knihu navnadila :) Pochybuju ale, že se k ní dostanu toto léto :D

Ještě ta narážka na Stmívání... což mi připomíná, že bych se na to znovu měla kouknout, ať si příběh připomenu, protože se už moc nechytám :D

2 Sára Dracová Sára Dracová | E-mail | Web | 6. července 2015 v 17:40 | Reagovat

Pěkná narážka na Twilight :D opět velmi zajímavá kniha

3 Coneja^^ Coneja^^ | Web | 7. července 2015 v 8:23 | Reagovat

Konečně další inspirace :))) .. vypadá to skvěle. nedávno mě právě taky absolutně pohltila kniha tímto způsobem - Já nejsem neviditelná od pana Sedgwicka :) ..
Jinak jsem ti chtěla něco nabídnout :) ..

Nepíšu na blogy slepě reklamy a nesnáším to, takže to prosím neber takhle. Nicméně vím o tobě, že skvěle píšeš a i to, že tě to strašně baví a máš to ráda. Na blogu mám soutěž, do které mi chybí tak aspoň 3 další lidé, abych ji mohla spustit. Myslím si, že by mohla být celkem originální a týká se všeho - psaní, focení, kreslení .. ale především psaní. Proto bych tě tímto ráda pozvala (a taky požádala ;)) jestli bys ji třeba jen nezkoukla, popřípadě se do ní přihlásila (bylo by mi ctí). No, to je ode mě vše, budu moc ráda za tvůj čas :)))

4 reveriedreams reveriedreams | E-mail | Web | 7. července 2015 v 8:33 | Reagovat

Knihu si určitě přečtu, pokud se mi dostane do rukou. Jsem sice nesmírně líná, abych si jí sháněla, ale vypadá to úžasně.
Krásná recenze, jako vždy.

5 Katie Katie | Web | 9. července 2015 v 12:34 | Reagovat

Páni, je vidět, že tě kniha úplně pohltila a zaujala. Rozhodně si mě na knihu nalákala a já doufám, že na ní někde narazím a třeba si ji i přečtu. =)

6 Anna Elizabeth Potter Anna Elizabeth Potter | Web | 11. července 2015 v 8:37 | Reagovat

Skvělá recenze! Na knihu už dlouho koukám, ale nakonec jsem si objednala jine knihy...tuhle di treba pujcim z knihovny :) strasne se mi libi ten uryvek co si pouzila podle me od Piper? No proste ten druhy ♥♥

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.