Past - Andrew Fukuda

11. července 2015 v 17:29 | Terka M. |  Recenze knih
  • Dneska tu máme recenzi na knihu Past. Knihu završující trilogii od Andrewa Fukudy, na jejíž konec mám poněkud znepokojený názor...

---

Originální název: The Trap
Český název: Past
Autor: Andrew Fukuda
Nakladatelství: Fragment
Rok vydání: 2015
Počet stran: 349 s.


Hodnocení obálky:

Na obálce máme Gena, stejně jako v u prvního dílu a Sisy. Můžeme tam vidět i Metropoli, na kterou se snášejí blesky. Tohle nám může naznačit, že se tu dočkáme vyvrcholení celé trilogie. Netuším, jak v prvním díle vypadala Sisy, ale mohu říct, že se Gen od obálky prvního dílu opravdu změnil. Tak nějak víc zarostl...

Hodnocení knihy:

Když to tak ze začátku shrnu kolem a kolem (tedy začátek i konec), z knihy jsem byla docela zklamaná. Nehledě na to, že jsem chtěla, aby skončila úplně jinak. Já vím, že nezáleží na mně, jak kniha skončí, ale jsem si jistá, že mnoha lidem, kteří první i druhý díl nadšeně četli, by se takový závěr líbil.

Jenže se nekonal a já si tak můžu lámat hlavu nad tím, co se vlastně stalo. Co objevili. A pak také, jestli se setkali s osobou, se kterou se chtěli setkat. Skončilo to tak nějak ukončeně neukončeně a já se mohu jen domnívat. I když je fakt, že takové konce jsou přímo ideální pro vzniknutí fanfikcí. Jenže - já chci, aby to Andrew Fukuda ukončil sám lépe!

Abych však knize pořád nekřivdila kvůli tomu hloupému konci. Líbilo se mi, že jsme se v knize setkali s příběhem Záře. Toho, jak Záře žila ve světě soumračníků, o tom, s kým se setkala... a tak podobně. Přičemž tyhle pasáže byly z minulosti. A taky se v určitých chvílích stala vypravěčkou Sisy. Potom, co se v příběhu objevila Záře (což bylo vlastně už v předchozím díle), jsem se upřímně bála, aby se z toho nestal milostný trojúhelník.

No, takové obavy byly, jak se zdá, zbytečné, ale doopravdy to můžete posoudit až sami.

Živá usměvavá ústa pod mrtvýma očima. Ten groteskní kontrast je až děsivý. Ale v přítmí a z druhé strany místnosti byl měl pozorovatel možná jiný pocit.
"Byla tak osaměla, viď?" šeptá Sisy.
Hledím na Zářinu fotku. "To my všichni tady."

- 127 s.

Mám dojem, že už sám autor se do toho zamotal a chtěl to mít rychle dopsané, ale to je samozřejmě jen můj názor. Podle mě ho nenapadlo, jak příběh rozumně ukončit (měl se ozvat mně, já bych mu poradila) a tak se stalo toto. Takové konce vážně nemám ráda. Když se ani nedozvíme to, co bychom měli.

A taky mi připadalo, že se prostě vzdali až moc rychle a to... to se mi prostě nelíbilo. Že na všechno kývli bez rozmyšlení. Nebo to mohlo být tím, že jsem některé detaily z předchozích dílů už neměla v čerstvé paměti, ale za tu dobu, co jsem čekala až vyjde třetí díl, se stihly poškodit...

Nicméně konec to je a zcela určitě bych ho doporučila všem, kteří četli předchozí dva díly, protože přece jen, nedočíst sérii je hloupost. I kdyby byla sebevíc neukončená, je to hloupost. I když to není uazvřené pořádně, něco nového jsme se z knihy určitě dozvěděli a já vás od přečtení knihy rozhodně neodrazuji. Jen varuji, abyste pak nebyli zklamaní.

Za poskytnutí recenzního výtisku opravdu moc děkuji nakladatelství Fragment.
(Zdroj obálky naleznete po kliknutí na ni.)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Katie Katie | Web | 13. července 2015 v 18:05 | Reagovat

Je škoda, že se ti nelíbil konec. Mám za to, že mě předchozí díly zaujali i tento nevypadá špatně. Pokud na ně narazím v knihovně, půjčím si je. ;-)  :-)

2 Sára Dracová Sára Dracová | E-mail | Web | 14. července 2015 v 19:07 | Reagovat

Já jsem se k jeho knihám ještě nedostala a nevím jestli tedy se čtením začít. No možná časem.

3 Megan Megan | 23. července 2015 v 10:34 | Reagovat

Taky jsem se bála, že se to zvrtne v milostný trojúhelník, ale taky jse se bála zbytečně. On to byl nejspíš záměr.
Gen pak už moc dobře věděl, se kterou chce být. K mému štěstí to byla ta, které jsem fandila.
Konec knihy mě ani né tak zklamal, jako překvapil.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.