Nevěra - Paulo Coelho

20. července 2015 v 21:13 | Terka M. |  Recenze audioknih
  • Další audioknihou, kterou jsem měla tu čest si poslechnout, byla Nevěra, jejímž autorem je Paulo Coelho. Na začátek mohu prozradit, že to byl vskutku excelentní zážitek z poslechu, troufám si říct, že i větší než u knihy Chatrč.

---

Název knihy: Nevěra
Autor: Paulo Coelho
Interpret: Jana Stryková
Délka: 7 hodin a 59 minut
Vydavatelství: Tympanum
Kategorie: Společenská próza

Anotace:

"Abys poznal, kdo jsi, musíš někdy ztratit sám sebe."

Linda vede zdánlivě dokonalý život: má milujícího zámožného manžela, dvě úžasné děti a jako úspěšná novinářka pracuje v prestižním ženevském listu. Znenadání však přijde okamžik pravdy a Linda si během jednoho interview uvědomí, že její zajištěný, snadno předvídatelný život je jen nudný stereotyp a ona sama místo štěstí už dlouho cítí apatii a nudu.

A právě tehdy se po letech setkává se svou studentskou láskou, nyní úspěšným politikem. Jediný den, přesahující všechny její dosavadní zkušenosti, rázem staví život do zcela nového světla...

Hodnocení audioknihy:

Mohu říct, že se mi tahle audiokniha velmi dobře poslouchala. Jana Stryková má totiž zvučný hlas, který neuspává a navíc se skvěle hodil k hlavní hrdince knihy, Lindě. Linda je novinářkou v prestižním ženevském listu, jak ostatné hlásá i anotace a já se přistihla, že svým způsobem malinko žárlím, ale vážně jen trochu.

Kniha byla mimojiné plná krásných myšlenek, a kdybych ji měla v papírové podobě, určitě by minimálně na každém druhém listu bylo něco podtržené, takhle jsem si stihla poznamenat jenom jednu, asi tu nejkrásnější (z nějakého důvodu mi přijde, že je to zrovna ta, co je na začátku anotace).

Audiokniha mě absolutně neuspávala - a to i navzdory tomu, že jsem ji poslouchala vždycky spíše k večeru (sice je fakt, že jednou jsem u ní usnula, ale to je spíše výjimka, neboť jsem byla unavená). Často jsem se u ní musela i pousmát, což musí vypadat divně, když jdete po chodníku a najednou změníte výraz.

Nebo když jedete autobusem a tak. Knihu nemůžete číst na každém kroku, teda alespoň já ne, musíte se trochu věnovat okolí, kdežto u audioknihy posloucháte a zároveň se můžete kochat krajinou. Můžete takhle spojit příjemné s užitečným.

Abych tak trochu nastínila děj, Linda má dvě děti, skvělého manžela a úžasnou práci, přesto se necítí spokojená. Nudí se. Je otrokem stereotypu. Přeje si zažít nějaké dobrodružství. Když potkává svou lásku ze studentský let, Jákoba Königa, a dostanou se spolu až k osudovému momentu, konečně cítí trochu vzrušení.

Je nevěrná. V knize popisuje, jak ji to trápí, jak se snaží toho nechat, ale ne, nejde to. I tohle jsem chápala. Navíc se kniha ještě dotýká něčeho jiného - ženatí muži mohou mít milenek kolik chtějí a jsou to kanci, ale ženy jsou... řekněme, že lehké ženy. Neřekla bych, že by se k nim Linda řadila. Je to zkrátka vážně nešťastná ženská, které se jen snaží zahnat každodenní stereotyp. Proč je vůbec tak špatné, když jsou ženy nevěrné, a když muži, je to v pořádku?

Každý má k nevěře jiný důvod, ale mně přijde ta mužská vyloženě odporná. Připadá mi, že si muži musejí z nějakého nepochopitelného důvodu něco dokazovat, přestože doma mají manželku a s největší pravděpodobností i děti. I když tomu tak nemusí být. Jákoba jsem tedy moc nemusela. Proč máme být vždycky my ženy ty špatné a oni ne? A opravdu, opravdu tomu nerozumím.

Myslím, že kniha zaručeně stojí za poslechnutí.
Věřím, že se u ní nebudete nudit. A pokud se ji rozhodnete přečíst sami, místo toho, abyste si ji poslechli, nebudu vás od toho odhánět. Ať tak, či tak, určitě si to užijete.

Za poskytnutí recenzního výtisku opravdu moc děkuji Audiotéce.
(Zdroj obálky audioknihy najdete po kliknutí na ni.)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Illumináti Illumináti | Web | 20. července 2015 v 22:28 | Reagovat

wow
            such recenze
   much kniha
                  very Nevěra
              8-)  8-)  8-)  8-)  8-)  8-)  8-)

2 Ellí Ellí | Web | 25. července 2015 v 17:55 | Reagovat

Neviděla bych to tak, že u žen je nevěra chápána hůře než u mužů... Každopádně je to vždy jasná známka toho, že v daném vztahu něco neklape.

Já osobně nemám žádné zkušenosti s audio knihami, ale může to být opravdu fajn :-).
Děj vypadá zajímavě a věřím, že Jana Stryková tomu dodala na ceně (znám ji ze seriálu Ordinace a tam je vážně skvělá :-) )
...Super recenze :-)

3 Terka Terka | E-mail | Web | 27. července 2015 v 17:35 | Reagovat

[2]: Jo, to je jasné. :-)

Určitě ji někdy vyzkoušej. :-) Její role v Ordinaci byla právě důvodem, proč jsem si chtěla poslechnout audioknihu v jejím podání. :-) Například teď poslouchám Hunger Games, které čte Tereza Bebarová. :-) Děkuji. :-)

4 Coneja^^ Coneja^^ | Web | 27. července 2015 v 18:02 | Reagovat

Na tuto knížku jsem četla spíše negativní ohlasy a stále ještě přemýšlím, jestli po ní sáhnout nebo ne. Děkuji ti za názor. Zase budu moct chvíli uvažovat :)))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.