Spi sladce - Rachel Abbottová

29. června 2015 v 18:01 | Terka M. |  Recenze knih
  • Spi sladce je dle názvu příběh ideální pro čtení ve večerních hodinách, ale jestli si myslíte, že se vám bude dobře spát, když knihu na chvilku odložíte, pletete se. Ten čtenářský zážitek je neuvěřitelný a já dosud nemůžu uvěřit, že se kniha četla tak skvěle. No, a byla napínavá od začátku až do konce.

---

Originální název: Sleep Tight
Český název: Spi sladce
Autorka: Rachel Abbottová
Nakladatelství: Mladá fronta
Rok vydání: 2015
Počet stran: 288 s.Hodnocení obálky:

Obálka je taková slabá. Abych byla upřímná, mám dojem, že si grafici nejvíc dali záležet na těch reklamách - tedy, že se jedná o bestseller a že bylo prodáno přes milion výtisků. No, a pak to hodnocení od Amazonu. Nepopírám, že to k sobě navzájem ladí a ano, i to otevřené okno s povlávávající záclonou vypadá pěkně a vlastně dost tajemně, ale přesto… nevím, mám z toho takový smíšený pocit. Co však nedělá obálka, to bohatě vynahrazuje obsah.

Hodnocení knihy:

Když jsem knihu otevírala, netušila jsem, jak moc mě bude bavit, jak moc mě pohltí do děje a jak moc ji nebudu chtít pustit z ruky, ale stalo se a já asi tak po padesáti stranách už knihu nadšeně svírala v rukou a třásla se na pachatele. Celou dobu jsem měla jednoho vyhlédnutého a to se neměnilo, ať se dělo cokoli, ale čím déle mě autorka překvapovala a napínala, tím víc jsem si svým tipem nebyla jistá.

Příběh je psán v er formě, ale části s Olivií Brookesovou jsou psány v ich formě. Bylo to pěkné zpestření, ale po pravdě mě to čas od času mátlo. Naštěstí to nebylo seřazeno tak, že by byla jedna kapitola psána er formou a další v ich formě, protože kdyby to tak bylo, autorka by hodně rychle prozradila, co se s hlavní hrdinkou a jejími třemi dětmi skutečně stalo.

Odehrává se na několika místech. Kupříkladu v domě, kde Olivia žila s Robertem a svými dětmi. Také jsme se blíže seznámili s Tomem Douglasem, u něhož bych řekla, že spolu s Becky byl hlavní postavou. Navzdory tomu, že je v anotaci uvedená Olivia. Ta se v knize zase tak často neobjevuje, takže proto.

"Zeptala jsem se jí, proč mu to toleruje, pokud to není poprvé. A víte, co mi odpověděla? Že jím za jeho slabost opovrhuje. Jenže láska není jen o tom jednom a už dávno prý pochopila, že dokonalost je nedosažitelná. Co vy na to?"
"Možná měla pravdu - já osobně nikdy dokonalost nezažil. Vy ano? Ani ti, které milujeme celý život, s největší pravděpodobností dokonalí nejsou." (…)
- 70 s.

Ale za předpokladu, že po tomto úryvku čekáte nějakou lovestory, moc se na to netěšte (a vlastně se toho ani neděste). Mně se jen hrozně líbila ta poslední věta, no, a kdybych tam ty dva odstavce nedala, připadalo by mi to už moc vytržené z kontextu. Zkrátka, ani policisté se celou svou pracovní dobu nezabývají jen případem a samozřejmě mají svůj osobní život. Kdyby tam takto nebyl nastíněn, celá tahle kniha by působila uměle.

"Projdeme si knížky, Adame. Postup znáš. Tenhle chlápek mi připadá jako takový rafinovaný hajzlík, takže by nebylo od věci zjistit, jestli na jeho četbě není něco divného nebo jestli stránkami knížek nemá něco schovaného. Uvidíme, jak to půjde. Ať ti s tím pomůže i Phil. Já zatím s pomocí luminolu omrknu pokoje, které jsme už prohledali. Souhlas?"
Prohlížet si knihovnu plnou paperbacků nebyl pro nikoho zrovna zlatý hřeb dne, udělat se to však muselo. (…)

- 136 s.

Tenhle úryvek se mi zase líbil svou knižní tématikou, no, a dovolila jsem si ho tu přidat, protože v něm není zmíněno, čí dům prohledávají, takže to není až takový spoiler. Každopádně, vždycky si říkám, jestli v zahraničí vůbec vydávají knihy v pevné vazbě, protože co jsem se dívala na několik zahraničních vlogů, neviděla jsem tam takovou knihu ani jednu. Samý paperback. I když to s knihou nesouvisí. Možná je však nasnadě zmínit, že kniha Spi sladce je v pevné vazbě, což mi vyhovuje ze všeho nejvíc.

Takže podtrženo sečteno, kniha se mi líbila. Vážně moc dobře se četla, a abych byla upřímná, i recenze se na ni psala lépe, než na knihu Dotkni se osudu. Pokud máte tedy rádi detektivky z policejního prostředí, běžte do toho. Druhá kniha od nakladatelství Mladá fronta, kterou jsem četla, tím pádem napravila reputaci za knihu Mezi dvěma ohni.

Za poskytnutí recenzního výtisku opravdu moc děkuji Knihcentru.
(Zdroj obálky naleznete po kliknutí na ni.)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 reveriedreams reveriedreams | E-mail | Web | 29. června 2015 v 21:30 | Reagovat

Obvykle detektivky nečtu, ale tady mě nějak zaujala ta atmosféra. Určitě se po tom podívám. Mimochodem, je to krásná recenze, jako vždy...

2 Sára Dracová Sára Dracová | E-mail | Web | 30. června 2015 v 19:56 | Reagovat

Detektivek čtu málo, ale tahle vypadá slibně. I když je obálka jednoduchá, obsahově kniha vypadá dobře.

3 Anna Elizabeth Potter Anna Elizabeth Potter | Web | 1. července 2015 v 10:18 | Reagovat

O knize uz jsem cetla a mam ji na svem to-read listu! Jsem rada ze jsi o ni napsala tak (skvelou) pochvalnou recenzi. Tim vic se na ni tesim :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.