Roční literární soutěž, 2. r. - hodnocení za květen

20. června 2015 v 19:29 | Terka M. |  Roční literární soutěž
  • Jsem si jistá, že jste na tento den čekali. Přesněji na den, kdy konečně zveřejním hodnocení povídek za květen. Tentokrát to bylo opravdu těžké a v jednu chvíli jsem si řekla, že dám snad všechny z vás na první místo a svým způsobem to tak je, jen...

---


Tématem, na které jste v průběhu minulého měsíce psaly, bylo Zamilovaná. Vzniklo pět dokonalých povídek, které mě opravdu bavily číst, byly překvapivé a nebo mi prostě jen dokázaly vykouzlit úsměv na tváři. Každá ze soutěžích napsala něco krásného a já se proto rozhodla, že ani ten, kdo se neumístil, nepřijde zkrátka. Ty body jsem tam prakticky jen natipovala, takže s tím si nelamte hlavu. Vážně, nejraději bych každé z vás dala po deseti bodech.

V pondělí zajdu do papírnictví, nakoupím obálky a pak nějaké hodnotné věci, které do nich dám. Nic zvláštního, jen nějaké drobnosti. Vlastně jsem přemýšlela, že bych nakoupila takové lněné/bavlněné tašky, na které bych barvou na textil napsala adresy vašich blogů, ale nějak jsem nemohla přijít na to, kde takové tašky koupit... navíc bych potřebovala i šablony, což by nebyl takový problém, ale kvůli absenci tašek jsem nad tím ani pořádně neuvažovala.


Anna Elizabeth Potter (První máj, lásky čas)
Počet znaků: 5 403 znaků včetně mezer
Počet bodů: 10/10

Anotace:

Mohou blázni milovat?

Pan Markovič si užívá den se svou dívkou Leny, ale všechno překazí parta chlapů, kteří ho od jeho jediné lásky unesou… jenže, je to opravdu tak, jak se zdá?

Hodnocení:

Ta povídka byla jednoduše dokonalá. Ostatně jako všechny povídky zveřejněné za květen a rozhodování bylo opravdu těžké, no, nějak jsem to musela rozsoudit. Anna opravdu krásně píše a již jednou jsem ji v soutěži ocenila druhým místem. Nicméně dneska jsem se rozhodla pro první. Zvláště kvůli tomu překvapivému konci, který snad každého dostane.

Napsat anotaci pro mě bylo oříškem, protože jsem čtenářům nechtěla prozradit něco zásadního. I proto je kratší, než obvykle.

Přiznávám, že ze začátku mi povídka nedávala smysl, brala jsem ji jako klasický romantický příběh, ale to, co se stalo na konci, mě naprosto a bezesporu dostalo. Annina povídka mě chytila za srdce. Už jen kvůli tomu ji umisťuji na prvním místě.


Katie (Zamilovaná)
Počet znaků: 5 208 znaků včetně mezer
Počet bodů: 9.5/10

Anotace:

Královna Veronika touží milovat, přestože jí to bylo odepřeno. Proto jí všichni říkávají Ledová královna. Měla srdce z ledu.

Najde se někdo, kdo ten led, v němž je její srdce obalené, roztaje?

Hodnocení:

Nebyla to tak úplně povídka, jako spíš pohádka, ale to vlastně vůbec nevadí. Líbilo se mi to. Četla se svižně a já jsem se při tom musela usmívat jako sluníčko. Ať už, jak jsem pohádku četla poprvé nebo podruhé. A jsem si jistá, že ani potřetí by tomu nebylo jinak. Pro pohádky mám opravdu slabost.

Mrzelo by mě, kdybych Katiinu povídku neocenila zrovna v době, kdy se jí obzvlášť povedla a navíc si dala záležet na tom, aby v příběhu nebylo moc chyb. Samozřejmě, nějaké jsem tam našla, ale oproti normálu to bylo v pořádku.


Karin (Zamilovaná)
Počet znaků: 14 753 znaků včetně mezer
Počet bodů: 9/10

Anotace:

Xainnil je zamilovaný. Hledá však Leinii dům, v němž by mohla sama bydlet. Navzájem si lhali, ale přesto byla Leiniina lež bolestnější…

Hodnocení:

Nejdřív bych ráda řekla, že je stále těžší vymýšlet ty anotace. V prvním ročníku jsem to brala jako příjemné zpestření, teď vlastně taky, ale vždycky se hrozně bojím, že prozradím něco, co autor nechce, a přemýšlím, že pokud bude třetí ročník, anotace si budete vymýšlet sami, ale ještě uvidíme…

Karin má opravdu úžasný styl psaní, ale kvůli okolnostem (tzn., že výhru dostanou všichni) mě vlastně ani moc nemrzí, že jsem ji umístila na třetím místě. Ať už od Karin čtu cokoliv, je to vždy napsané tak strašně dokonale a je čím dál těžší na povídce najít nějakou chybu. Dokonce se mi to zdá nemožné. Je přímo radost číst její povídky a nemyslím si, že by mě někdy zklamaly.


Kelíns (Kolik je hodin)
Počet znaků: 2 040 znaků včetně mezer
Počet bodů: 9/10

Anotace:

Co byste řekli člověku, který se vám líbí?
Na co byste se ho zeptali?
Vymáčkli byste se nakonec?

Hodnocení:

Kelíns napsala pro změnu kratší povídku. No, a já musím jen zmínit, že už máš povolenu jen jednu povídku kratší než dvě normostrany, takže si na to potom dávej pozor.

Navzdory délce povídky tu byla znát i originalita, kterou na povídce také hodnotím velmi kladně, jenom různé překlepy mě od čtení odrazovaly… ale jinak byla povídka fajn a myslím si, že si cenu zaslouží stejně, jako všichni ostatní.


Kristýna Kaderová (Zamilovaná do stínu)
Počet znaků: 4 039 znaků včetně mezer
Počet bodů: 9/10

Anotace:

"Kdysi jsem se zamilovala. Do chlapce, který byl vším, co jsem kdy chtěla. Byl pohledný, chytrý, milý, vtipný a upřímný. Jednoduše kluk mých snů. Dnes už to není kluk, ale muž. Respektive stín muže. Všechno, co jsem na něm milovala je už dávno pryč. I když mé srdce to v něm vidí stále. To je nejspíš důvod, proč ho pořád miluji. A i když to už dávno není on, pořád doufám, že se ten muž s čokoládově hnědýma očima vrátí."

Hodnocení:

S klidným svědomím mohu říct, že se mě povídka vtáhla do děje už do samého začátku a přestože Kristýna na začátku zmínila, že si myslí, že se jí moc nepovedla, já si naproti tomu myslím pravý opak. Jak už jsem se zmiňovala v komentáři u povídky, soucítila jsem s hlavní hrdinkou a bylo mi jí líto.

Když se na to tak zpětně dívám, myslím, že bych tě klidně mohla zařadit na jedno ze dvou výherních míst, ale vzhledem k mému rozhodnutí je to vlastně docela jedno. Vlastně ani nevím, proč to zmiňuji. Troufám si říct, že to byla ta nejkrásnější povídka (navzdory konci), kterou jsi do nynějška v této soutěži napsala.


Pokud se nepletu, tak mi nikdo kromě Katie nemusí zasílat adresu, na kterou chcete poslat výhru, takže bych jen zmínila, že v pondělí zajdu do papírnictví, abych nakoupila obálky, do nichž dám ceny a teoreticky bych je v úterý mohla poslat. Ale každopádně, ať už je zašlu v úterý nebo jindy, dám vám vědět na mail, odkud jste mi adresu poslaly, že je cena už na cestě. :-)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Leri Goodness Leri Goodness | Web | 20. června 2015 v 20:12 | Reagovat

Zajímavý článek :-)

2 reveriedreams reveriedreams | E-mail | Web | 20. června 2015 v 23:01 | Reagovat

Děkuji moc, opravdu. Všechny povídky jsem četla, a naprosto s tebou souhlasím. Jsou dokonalé...

3 Katie Katie | Web | 21. června 2015 v 10:23 | Reagovat

Děkuji za hodnocení, potěšilo mě. =)
Jinak jsem četla jen Kristýninu povídku a ta se mi líbila. Určitě si přečtu Anninu, ta mě totiž upoutala a uvidím, zda se dostanu k ostatním. =)

4 Anna Elizabeth Potter Anna Elizabeth Potter | E-mail | Web | 21. června 2015 v 17:25 | Reagovat

Já strašně moc děkuji a gratuluji ostatním, protože všechny povídky byly nádherné!

5 Kristýna Kaderová Kristýna Kaderová | E-mail | Web | 21. června 2015 v 20:54 | Reagovat

Tak zkus internet a možná to s těmi taškami vyjde příště :) A mám dojem, že lepší než adresy by byly názvy.

Já bych ji rozhodně nejkrásnější nenazvala. Upřímně nepsat to k tobě do soutěže, asi bych si nechala ten nápad na jindy a napsala to úplně jinak. Ale stejně děkuju :)

Teoreticky :D Moje oblíbené slovo :)

6 Kelíns Kelíns | E-mail | Web | 24. června 2015 v 18:28 | Reagovat

Všechny povídky byly krásné. Nejvíce se mi asi líbila od Karin :)

7 Terka Terka | E-mail | Web | 26. června 2015 v 21:26 | Reagovat

[1]: Děkuji. :-)

[2]: To teda jsou. :-)

[3]: Anninu určitě doporučuji. A i Karininu a tu od Kelíns. :-)

[4]: Souhlasím. :-)

[6]: Karin se svou povídkou nikdy nezklame. :-)

[5]: A nebo na konci roku. :-) Já se dívala i na internet, ale vždycky tam byly s potiskem... bez něj tam tuším nebyla ani jedna. Nebo obojí. Co? :-)

Nemáš vůbec zač. :-)

Teď tomu nějak nerozumím. :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.