Troje přijímačky za mnou, na řadě je Praha...

16. května 2015 v 20:02 | Terka M. |  Něco málo o mně a mém životě
  • Říkala jsem si, že bych vás mohla informovat o tom, jaké to bylo na přijímačkách, jak dopadly ty, u nichž už znám výsledek a jak si myslím, že bych teoreticky - opravdu čistě teoreticky - mohla dopadnout... plus zmíním ještě jiné věci, ale ty nejsou tak podstatné, takže o nich až později v článku.

---


Takže... dneska jsem byla na přijímacích zkouškách v Olomouci. V deset jsem měla oborový test ze žurnalistiky, nějak kolem dvanácté hodiny jsem měla obecné studijní předpoklady, na které jsem se musela přesunout do jiné budovy. No, a pak oborový test z politologie a evropských studií... u té žurnalistiky to bylo lehké, ale nevěděla jsem všechno. Například jsem si nevzpomněla, které noviny či rádio nevlastní Babiš.

Teda, alespoň teď tak doufám, že jsem to dobře přečetla a opravdu tam bylo, které nevlastní... ale zase mě potěšilo, že když pochybím v odpovědi, neodečte se mi žádný bod, takže to, co jsem nevěděla stoprocentně jistě, jsem zkusila natipovat a buď, a nebo. Jediné, co mě mrzí, je fakt, že jsem Františka Drtikola zaškrtla jako malíře a podle internetu (jak jsem se po zkoušce podívala) se jedná o fotografa... no, a já se rozmýšlela nad sochařem, tím fotografem a malířem. Podvědomí mi našeptávalo, že se neživí literaturou ani hudbou, takže tyhle dva body jsem vypustila.

Samotnou mě překvapilo, že mi ty obecné studijní předpoklady nepřišly příliš náročné, i když to mohlo být také proto, že tam nebyla převaha matematických úloh, ale byly tam i otázky na pravopis, u kterých jsem si byla víceméně jistá a další otázky, nad nimiž jsem se ani pořádně nerozmýšlela, protože jsem o tom už slyšela.

Na druhou stranu politologie a evropská studia... to byl tak trochu oříšek a tady jsem toho věděla méně, ale co jsem jsem slyšela dva kluky, jak se baví o anglické části, odvodila jsem si, že bych z ní pár věcí mohla mít dobře. Otázkou však je, zda by to stačilo k tomu, aby mě přijali. Nebo zda stačí to, co jsem zodpověděla u zkoušky ze žurnalistiky, aby mě přijali. Alespoň tu Olomouc bych si přála!

Před týdnem v neděli jsem byla na zkouškách v Brně. Tam jsem se kromě žurnalistiky hlásila na Český jazyk a literaturu a to moc pozitivně nevidím... včera jsem se dozvěděla percentil a oproti ostatním, kteří se na Facebooku chlubili devadesáti, z toho nemám dobrý pocit. Zvlášť kvůli mému percentilu, za který se opravdu stydím, a který vám radši ani nebudu říkat. Tady mě docela mrzí, že tam nejsou žádné oborové testy, ale hlavní důraz se klade právě na obecné studijní předpoklady, u nichž se se (jak jinak) část bodu odečítá... zajímalo by mě, jak je tomu v Praze, abych věděla, na co mám být připravená, takže pokud to víte, budu ráda, když si to nenecháte pro sebe.

Co se týče druhého pokusu na Národních srovnávacích zkouškách, mohu jen říct, že jsem se ve srovnání s minulým termínem zlepšila o zhruba dvacet percentilu, takže jsem s tím relativně spokojená, ale utvrdilo mě to v přesvědčení, že bych klidně mohla být ještě lepší. Kdybych se na ty úlohy ze cvičebnice podívala hlouběji a neprošla od každého jen jeden test... možná bych pak měla ještě větší šanci. Nicméně ale, u společenských věd percentil přes padesát, u studijních předpokladů nějak třicet pět, to mi vůbec nepřijde špatné. I když vážně netuším, jestli mám s takovým percentilem šanci dostat se na žurnalistiku v Brně.

A druhého června jdu do Prahy. Respektive tam s mamkou jedu už prvního června, protože kdybych měla jet druhého, ani bych nešla spát a nasedla na nějaký vlak jedoucí ve dvě hodiny. Teda jestli takový jede, nějak jsem to nekoumala, protože v noci vlakem nejezdím. Maximálně večer z Opavy a to jsem kolem deváté hodiny doma, takže to je v pohodě. No, a s mamkou jedu proto, že Praha je moc velké město a já bych se tam sama ztratila.

Ok, v Brně už se jakž takž vyznám (když si jednotlivé ulice projdu přes Google Maps je to ještě snazší) a v Olomouci to taky šlo. V Opavě si už připadám pomalu jako doma. Našla jsem si tam nějakou lepší trasu, po které můžu jít na autobus a stoprocentně bych trefila i na kolej - kdyby se mi chtělo jet pěšky (nesmějte se!).

Ale také potřebuji dohled, kdybych šla do Paláce knih. Někdy bych se tam konečně chtěla podívat, protože do teď jsem byla jenom v Neoluxoru ve Zlíně a v Opavě a v Praze nikdy... ach jo, tak ráda bych jela na Svět knihy! Dobře, dobře, přestanu naříkat. Když to řádně naplánuji a našetřím nějaké peníze, můžu se tam podívat za rok, nikdo by zajisté bránit nebude - naopak, když bude za rok ještě bydlet doma, budou rádi, že se mě na chvíli zbaví. Ostatně jako vždycky.

Znáte projekt Knihobit? Jedná se o projekt, kdy se na jejich stránkách zaregistrujete (probíhá od osmnáctého května), v profilu si zaškrtnete, které žánry vás baví, zaplatíte nějaké předplatné a oni vám vždy na konci měsíce pošlou knihu na míru! Přesně podle vašich představ. Ale proč jsem zavedla téma zrovna sem? Protože právě s autory projektu dělám rozhovor pro web Vaseliteratura.cz. Každopádně poté, co se na stránkách objeví, bych na blog opět dala krátký úryvek z něj, tak pokud by vás zajímal, těšte se!

Jo, taky vás dneska naštval ten náš neuznaný gól? Já to teda neviděla v přímém přenose, jelikož jsem zrovna jela vlakem domů, ale čas od času jsem to kontrolovala přes písemnou formu, no, a o tom gólu jsem dozvěděla až jak jsem přijela a... ten rozhodčí je slepý, nebo co? Ne, on není slepý, protože i slepý by poznal, že to byl jasný gól, on je hloupý. Podplacený. Netuším, jak jinak bych ho popsala, ale tohle prostě smrdí nadržováním Kanadě. Ale příští rok jim to natřeme! Stoprocentně. Věřím tomu.

A ještě jsem něco chtěla říct, ale už si nevzpomenu. Nevadí, článek je už tak dost dlouhý. Nemyslíte? :-)

P. S. A nezapomeňte, že dvaadvacátého května je - jako už tradičně - uzávěrka soutěže za tento měsíc.

(Zdroj obrázku naleznete po kliknutí na něj.)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lapis Lapis | Web | 16. května 2015 v 20:49 | Reagovat

Pokud můžu doporučit, tak Olomouc je pro studium skvělé město. Jsem tam už rok a nemůžu si vynachválit. Oproti původně zvažované Praze je zelenější, malebnější a hlavně méně přelidněná. Odpoledne strávená učením(anebo ne) v parku na dece jsou parádní.
A pokud jde o hokej, taky jsem byla prvně naštvaná, ale opravdu ho nemohli uznat, páč jsme měli hráče v kanadském brankovišti, když padl. Ale stejně, s Kanadou v téhle sestavě jen 2:0? To není žádná ostuda, spíš naopak. Dneska hoši nebyli ve formě. Smůla se jim lepila na paty a dělali úplně zbytečné chyby. Vyhrál ten lepší :) A třetí místo bude naše, ať budeme hrát s Amíkama či s Ruskem :)

2 andrea andrea | 16. května 2015 v 21:42 | Reagovat

Ahoj :) Taky dělám přijímačky na žurnu :D a taky druhého do Prahy :D :D

Dneska jsem dělala v Olomouci a přišlo mi to docela těžké....ale asik jsem měla jinou verzi než ty, oborovky jsem dělala až v 17:00, SPF v 15:00

A Brno...to tě asik moc nepotřeším....percentil na přijetí musíš mít minimálně 120, aby jsi je úspěšně vykonala....já sama jsem to přesáhla jen o něco málo, takže se pomalu s žurnou v brně loučím :D a s olomoucem asik taky :D co jsem si pamatovala,tak minimálně 8 věcí blbě :D ale zas aspon neodčítají body :D

3 Terka Terka | E-mail | Web | 16. května 2015 v 22:42 | Reagovat

[1]: Jo, to souhlasím, Olomouc je moc pěkná. :-) Ale bohužel to tak úplně nezáleží na mně, záleží na tom, jestli mě přijmou. Nejraději bych ale asi šla do Brna, kdyby tu byla nějaká šance, že mě vezmou. :-)

Mně to i po několikáté přijde, že nám ho měli uznat, protože on sice stál v brankovišti, ano, ale když puk vletěl do brány, tak se posunul, takže by platit měl. :-) Však jo, samozřejmě, že 2:0 s Kanadou není žádná ostuda. Myslím, že jsme vůči ní docela vyrovnaní, jen se nám zrovna tento rok nezadařilo... jo! Třetí místo bude naše! :-)

[2]: Fakt? :-)

Tak to nevím... já o něčem z těch věcí slyšela. Pravopis také jakž takž ovládám, možná až na pár výjimek, ale takové ty obecné věci o žurnalistice jsem povětšinou věděla. Samozřejmě ale těžko říct, na kolik jsem byla úspěšná, ale bylo nám řečeno, že výsledky bývají do několika dní, takže se to brzy dozvíme. :-) Až v pět? To je docela pozdě...

Já zase slyšela (nebo někde četla), že je minimum percentil šedesát u společenských věd a čtyřicet u obecných studijních předpokladů, ale nevím... no, uvidím. Buď jo, nebo ne, už to neovlivním. Možná akorát tím, že pošlu odvolání, což mám v případě nepřijetí v plánu. :-) Tak osm věcí ze šedesáti není moc, to bych zase nehrotila, pořád je určitá naděje, že tě přijmou. :-)

4 andrea andrea | 16. května 2015 v 23:57 | Reagovat

[3]: snad jo :D jakože uvidíme, mám z toho blbý pocit, ale třeba to nakonec nebude tak hrozné....v té žurnalistice mi něco přišlo strašně primitivní (třeba určit, v kolik začínají zprávy na primě :D), ale třeba o ondřeji neffovi jsem v životě neslyšela...jak co no....ale pravopis jsem snad taky dala ;)

budu držt palce :) třeba se v praze potkáme :) kdy přijímačky děláš? já v 9 v učebně 120 :D

5 Opica Opica | Web | 17. května 2015 v 0:48 | Reagovat

Jej já dělala do Prahy na žurnu, ale už je to nějaký pátek (3 roky). Vím, že mě dost potrápila angličtina a jinak tam byly taky takový ty klasický všeobecný věci, literatura, dějiny, současní novináři, politika a spol. Za mě to bylo dost těžký, ale držím palce ať se dostaneš, tam kam chceš ;-). Já se asi taky dostala, tak kam jsem se měla dostat :-D

6 Katie Katie | Web | 17. května 2015 v 9:36 | Reagovat

No já ti přeji hodně štěstí, aby ses dostala na školu, kterou chceš. Nakonec to dopadne určitě dobře. =)
Do Paláce knih v Praze se jdi určitě podívat, pokud budeš mít možnost. Je to tam pěkné. ;-)
A ten Knihobit mě docela zaujal, na úryvek se těším.

7 Magdaléna Magdaléna | Web | 17. května 2015 v 10:45 | Reagovat

Jé, to je pro mě zajímavý článek... :)
Na Světu knihy jsem byla letos asi po 4. a každý rok to stojí za to, příští rok určitě neváhej! :)
.
Jinak TSP jsem v Brně dělala taky a oproti Sciu mi to přišlo daleko míň komerční a příjemnější - i výsledek mám o dost lepší :) (A jsem s ním moc moc spokojená, také ho radši psát nebudu :) )
.
Jinak jsem ale vždycky žila v tom, že dostat se na žurnalistiku je strašně těžký. Vždycky jsem si myslela, že ze Scií musíš mít minimálně 90% a testy skoro na 100%. No, asi jsem se spletla. :) Tak ať to vyjde. ;)
- P.S. Drtikol je spjat s mým rodným městem, toho bych dala správně. A za Babišem do Mafry jsme jeli. On je ještě nějaký deník, která nevlastní? :D

8 Jana Jana | E-mail | Web | 17. května 2015 v 10:45 | Reagovat

[2]: On jde percentil i více než do 100? O_O  O_O  O_O  O_O  O_O

Každopádně blbý percentil mám také a stydím se za něj tak moc, že už veřejně prohlašuji, že jsem blbá :D

9 Terka Terka | E-mail | Web | 17. května 2015 v 11:24 | Reagovat

[4]: Třeba ne, no... já tam měla v kolik začínají Události, komentáře na ČT24, což pravidelně nesleduji, takže jsem si nebyla jistá a dala o půl osmé... ty jsi tam měla Ondřeje Neffa? Já místo něj měla toho Drtikola. Co bych dala za Neffa... o Drtikolovi jsem slyšela, tuším, ale Neffa jsem tak milionkrát měla v křížovce, takže vím, že je spisovatel. :-)

V devět hodin v učebně číslo 101... :-) :-?

[5]: Asi se na budu muset podívat na ty současné novináře a trošku oprášit angličtinu, abych si při tom testu připadala jistější... :-) Děkuji. :-)

[6]: Děkuji. :-)
Určitě zajdu, pokud bude dost času, což snad bude - když se mamka domlouvala s tetou, že bychom do Prahy mohly jet už v neděli. :-) Teď jsem si tak říkala, že by mezi desatero přikázání každého knihomola měla patřit návštěva Paláce knih a Světa knihy. :-)
Mně právě taky hrozně zaujal. :-)

[7]: Hrozně moc ráda bych se tam podívala! :-) Já se snažím neváhat, jen... tento rok jde všechno na přijímačky a navíc těch knih, co jsem si za poslední měsíce koupila, jsem si nekoupila ani za minulý rok. Nevím, co mě to popadlo. :-D

Jo, to bylo daleko příjemnější, ale možná na mně zapracovala ta cesta do Brna... možná jsem byla ještě unavená a nezvládala jsem pořádně přemýšlet. Kdežto Scia se konají u nás na gymplu, což mám asi deset minut cesty z domu, takže se před testem provětrám na vzduchu a ne v autobuse. Přesto mě zaráží ten výsledek z TSP. Že jsem to tak zvorala...

Tak to nevím... ony ty Scia nejsou lehké, a když jsem měla přes padesát percentil, pomalu se mi chtělo skákat několik metrů do vzduchu, protože jsem tomu sama nevěřila, takže jo, ono je to i tak těžké a právě kvůli těm Sciím se tam málokdo dostane. Podle mého názoru tedy...

Jo, to jsem si taky říkala. :-D

[8]: Vážně nevím a ve svém vlastním zájmu doufám, že ne, protože... myslím, že kdyby to tak bylo, na tu žurnalistiku by nepřijímali tolik lidí... :-D

Jo, to já taky, ani rodičům jsem ten percentil potom, co jsem se ho dozvěděla, radši neřekla, aby si to o mně nemysleli i oni. :-D Teda, ne že by si to o mně už dávno nemysleli. :-D

10 reveriedreams reveriedreams | E-mail | Web | 17. května 2015 v 18:15 | Reagovat

Držím ti palce, a věřím tomu, že se dostaneš na svou vysněnou školu, a vyjde ti i všechno ostatní!

11 Sára Dracová Sára Dracová | E-mail | Web | 18. května 2015 v 16:16 | Reagovat

Páni to je seznam, držím palce, aby ti vyšly zkoušky na školu, kterou si nejvíce přeješ.
O projektu Knihobit jsem už četla a zvažuji, že se zapojím.

12 Marťa Marťa | Web | 19. května 2015 v 21:02 | Reagovat

Rozhodně ti přeji, aby ses nakonec rozhodla pro nejlepší školu pro tebe. Sama bych si nemohla stěžovat, jen mi Praha nevyhovuje. Je na mě příliš hlučná. Každopádně mě přijímačky na vysokou čekají až za pár let, tak vidíme, jak dopadnu. :-)

13 Kemata Kemata | E-mail | Web | 20. května 2015 v 13:56 | Reagovat

Přeji hodně štěstí u výsledků i dalších zkoušek. :)

Mimochodem, k tomu Drtikolovi... Zrovna čtu Dějiny světla, což je skvělá knížka o něm (a svým způsobem z jeho pohledu), tak vřele doporučuji. :)

14 Bublushka Bublushka | Web | 23. května 2015 v 12:23 | Reagovat

nojo ty přijímačky jsou někdy fakt zabijácky... v tu sobotu jsem tam byla taky...pokud jsi byla na té žurnalistice v budově přírodních věd, tak jsem tam byla taky :), ale ten test mi teda přišel dost těžkej, Babiše jsem si nějak tipla a to téměř vše a jak vidím Drtikola mám asi blbě- dala jsem myslím sochaře... no ale třeba se to nějak povedlo, byla bych hrozně ráda, tak příští týden uvidím, a ty studentský předpoklady docela šly, ale je zajímavý že doma jsem je nanečisto stíhala o dost dřív...
no a za necelé dva týdny mě čeká Praha, uf, snad to vyjde... no jsou to nervy
ale jinak ti přeji hodně štěstí, třeba se tam pak někdy setkáme ;-)

15 an an | 29. května 2015 v 18:40 | Reagovat

Ahojky :) už víš, jak jsi dopadla?

16 Terka Terka | E-mail | Web | 29. května 2015 v 20:46 | Reagovat

[10]: Děkuji. Doufám v Olomouc. :-)

[11]: Děkuji. :-)

[12]: Mně se loni Praha také nepozdávala, ale letos jsem si řekla, že zkusím alespoň ty přijímačky, tím nic nezkazím a pokud se stane zázrak a povedou se mi, budu šťastná. :-)

[13]: Děkuji. :-)

O té knížce jsem za poslední dobu slyšela hodněkrát. Podívám se po ní. :-)

[14]: Tak to je takové normální. Když jsi doma, znáš to tam, kdežto když děláš ty přijímačky oficiálně, cítíš tu nervozitu, tlak na mozek... také ti přeji hodně štěstí. :-) Třeba. :-)

[15]: Brno je vyloučeno. Nepřijata pro neprospěch u zkoušky, což je zajímavé, měla jsem o padesát víc než loni. Spíše bych tam dala nepřijata pro nedostačující kapacitu. To by beztak vyšlo nastejno. Olomouc kontroluji každý den a stále tam nic není a začínám z toho nervóznět... mám obrovský strach, že jsem tam něco podělala a že toho bylo hodně a že nemám šanci se tam dostat... a v úterý Praha. Ta mi na klidu zrovna nepřidává. Čas od času pročítám tu Encyklopedii praktické žurnalistiky, pak Pravidla českého pravopisu... a i když to bude v Praze pekelně těžké, snažím se, doufám...

Co ty? Jak jsi na tom? :-)

17 an an | 30. května 2015 v 13:10 | Reagovat

[16]: Do Brna nepřijata pro nedostačující kapacitu - to jsem čekala :D A v Olomouci jsem přijata!! Nevím, proč se ti to nezobrazuje.....nemáš tam dvouobor?? Slyšela jsem, že pokud má někdo dvouobor, výsledky se mu zobrazí až 1. června :)

A do Prahy se na testy těším i netěším :D Strašně byych se tam chtěla dostat, ale moc s tím nepočítám. Hlavně nevím, co se od těch přijímaček dá očekávat, protože na netu je jen jeden krátký ukázkový test......

Budu držet palce ;)

18 Terka Terka | E-mail | Web | 30. května 2015 v 17:45 | Reagovat

[17]: Tak to gratuluji! :-) Jo, mám dvouobor, takže si musím počkat do prvního června... lituji, že jsem si nedala zároveň i na jednoobor, už bych měla alespoň jedno jisté. Ale fakt mám strach, a když teď vím, že se v pondělí opravdu dozvím, jestli jsem nebo nejsem přijata, mám ještě větší strach. Nevím, jestli to nedám na povel mamce, aby se podívala za mě, protože já to sama nezvládnu... :-D Uf, ale jsem ráda, že to není tím, že by mě nepřijali a pořád mám určitou naději, které se můžu držet. :-)

Taky tak. Přesně. To mě hrozně štve, že tam je jen krátká ukázka, která navíc vypovídá o tom, že by se tam teoreticky mohl objevit příklad, který má víc řešení...

Děkuji. :-) Také budu držet palce. :-)

19 Terka Terka | E-mail | Web | 3. června 2015 v 17:53 | Reagovat

[17]: Na žurnalistiku teda nepřijata pro neprospěch u přijímací zkoušky. Divné... abych pravdu řekla, čekala jsem, že to bude naopak a mě vyhodí od politologie a evropských studií. Překvapivě mě tam ale přijali. Jen jsem trochu zmatená ze spojení "navrženo přijetí ke studiu" a nejsem si jistá, jestli jsem doopravdy přijata nebo ne... každopádně mám ale dvouobor s českou filologií, takže bych se s žurnalistikou teoreticky mohla setkat. :-) Ale až mi to přijde písemně, ráda bych podala odvolání, tak třeba se nade mnou smilují... ale přijde mi vtipné, že to dopadlo přesně naopak, jak jsem očekávala. :-D Nakonec mě ještě přijmou do Prahy, přestože to vůbec nečekám. :-D Ta anglická část mi ale přišla relativně lehká...

20 an an | 3. června 2015 v 19:29 | Reagovat

[19]: navrženo přijetí ke studiu znamená, že jsi přijata ;) stačí přijít k zápisu s mat. vysvědčením :) S tou žurnalistikou mě to mrzí, ale zkus podat odvolání. O kolik ti to uteklo?

A držím palce s tou Prahou ;) Anglická část mi taky přišla docela v pohodě, ta druhá část taky nebyla těžká, jen je strašné ošidné to, že nevíš, kolik odpovědí mělo být vlastně správně :D a to mě na tom nejvíc štve....tak uvidíme zítra, jak jsme dopadly ;)

21 Terka Terka | E-mail | Web | 3. června 2015 v 19:40 | Reagovat

[20]: Super. To jsem vážně ráda. Už jsem se začínala bát, že se raduji předčasně. :-) Přesné bodování ještě nevím... body u politologie a evropských studií vím, ale u žurnalistiky je jen nepřijata. Mohlo by se tam objevit, o kolik mi to uteklo...

Já také. :-) Přesně, to je ošidné... uvidíme. :-)

22 an an | 4. června 2015 v 15:21 | Reagovat

[21]: tak já se k ústním nedostala :( Ale aspon mám ten olomouc jistý :)

23 Terka Terka | E-mail | Web | 4. června 2015 v 16:35 | Reagovat

[22]: Také jsem se k ústním nedostala... měla jsem 44 bodů, což na postup do druhého kola bohužel nestačí... ale čekala jsem to, už jen vzhledem k tomu, že mi přišla lehčí Olomouc a tam jsem se nedostala. Alespoň jeden obor v Olomouci mám jistý, o žurnalistice rozhodne odvolání. :-)

24 an an | 4. června 2015 v 17:07 | Reagovat

[23]: já jen o bod víc :D k postupu bylo myslím kolem 60...ale taky jsem s tím počítala

Budu držet palce u odvolání ;)

25 Terka Terka | E-mail | Web | 4. června 2015 v 19:19 | Reagovat

[24]: Jo, šedesát, to souhlasí... ne nadarmo nám na přijímačkách říkali, že se výsledky liší většinou jen o jeden bod a že jsou uchazeči seřazeni takhle postupně. :-D

Děkuji. :-) Každopádně už jsem se ale dívala na ubytování na koleji v Olomouci (a rovnou se na jednu zaregistrovala :-D ), takže ať už mě půjdu na politologii a evropská studia v kombinaci s českou filologií nebo mě po odvolání přijmou na žurnu, vím, že tam od září nastoupím. :-) V Opavě by to nemělo cenu, když mě ten obor nebaví... ale štve mě, že body jsou pouze u té politologie a netuším, o kolik jsem to na žurnalistice projela...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.