Scia, maturity... - co je lehčí?

6. května 2015 v 13:54 | Terka M. |  Filozofické debaty
  • Tak mě napadlo, v souvislosti s tím, jak si letošní maturanti stěžují na těžkou maturitní zkoušku z češtiny, že kdybych měla podobný test dělat pro přijetí na vysokou školu, skákala bych tři metry do vzduchu.

---


Na ten maturitní test jsem se dívala včera večer, kdy jsem si na to prakticky náhodou vzpomněla. Taky kvůli tomu, že jsem na Facebooku viděla jeden odkaz na jakousi petici proti obtížnosti maturitní zkoušky z češtiny. Nebo tak něco tam bylo a já se to rozhodla prozkoumat, protože mě to zajímalo.

Mrkla jsem se i na zadání slohových prací, z nichž mě toho moc neoslovilo, ale přesto bych s největší pravděpodobností dokázala napsat vyprávění otce, jak poznal matku. Ani ne tak kvůli tomu seriálu (ten mě nikdy moc nezaujal a abych pravdu řekla, netuším, co na něm ostatní vidí... já nikdy nepochopila jeho smysl), ale zkrátka proto, že mě to zaujalo.

I když, naše téma - Jak jsem se stal detektivem - bylo mnohem lepší. Nebo to o tom dobrodružství. U toho si nevzpomenu na název, přestože jsem si vybrala právě toto, ale na tom nesejde.

Zkrátka jsem chtěla říct, že kdyby byly v podobném duchu i přijímací testy od společnosti Scio, bylo by to jednodušší. Zvláště také proto, že spousta studentů se hlásí na netechnické, humanitní obory, proto bych tam nedávala matematiku, kterou bych vyměnila za nějaký jazyk, pokud by si dotyčný zvolil. Samozřejmě by tam mohl mít matematiku, pokud je v ní lepší než (například) v angličtině. Nemyslíte si, že by bylo fajn, kdyby u obecných studijních předpokladů nebyla nutnost mít matematiku?

A v čem mi teda přijde ta podobnost přijímaček od Scia a letošních maturitních zkoušek z češtiny? Hodně lidí si stěžuje (a stěžovalo i dříve) na to, že je tam i dějepis a další věci, které se třeba na učilištích neučili. Jenže tady musíme brát v potaz fakt, že se většinou jedná o věci, co by si pravděpodobně každý měl pamatovat ze základní školy.

Když si však vezmete ty přijímačky, jednoznačně poznáte, pro koho jsou určeny - pro studenty gymnázií, kteří po dobu svého studia nebyli zaměření pouze na jeden určitý obor. Tady bych to stěžování si viděla jako oprávněné, kdežto u maturitních zkoušek ne. Češtinu má každý a ona prakticky všechna témata jsou z literatury.

Tím samozřejmě neříkám, že kdo nevěděl Jidáše, ten by neměl mít maturitu. Stane se, že si nevzpomenete a já nepopírám to, že bych si v tu ránu taky nevzpomněla. Jak víte, Bibli jsem nečetla a ani o to nemám zájem, o Jidášovi jsem pochopitelně slyšela (a i kdyby ne, pořád tu je pečivo zvané Jidáše), ale člověk je ve stresu - já teda byla víc ve stresu při těch přijímačkách a před ústní, ale vem to čert.

Nedělala jsem si ten test, vlastně jsem to tak zběžně prolétla, narychlo přečetla pár článků, velmi rychle na ně odpověděla (jen tak ledabyle, někde jsem přemýšlela, někde ani ne, na výsledky jsem se nedívala, takže netuším, kde a jak jsem se sekla - kromě jedné otázky) a hledala, v jaké souvislosti tam najdu toho Jidáše, a když jsem viděla otevřené otázky, vlastně jsem si řekla, že by mi to u maturity prostě nedocvaklo.

Navíc, s otevřenými otázkami u maturitních prací zásadně nesouhlasím hlavně z toho důvodu, že každý má jiný škrabopis a celkově bych to prostě nechala u toho vybírání si. Je to sice jednodušší, ale zato při hodnocení člověk nemusí luštit, co tím autor myslel.

Co vy a Scia? Maturitní zkouška?
Dělali jste letos přijímačky na vysokou?
Nebo maturitu? Jak ji jako letošní maturant hodnotíte?
Taky vás zradil Jidáš?

(Zdroj obrázku naleznete jako obvykle po kliknutí na něj.)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 reveriedreams reveriedreams | E-mail | Web | 6. května 2015 v 14:15 | Reagovat

Dívala jsem se na ten test, a upřímně, až na toho Jidáše a Athénu jsem se u ničeho nezarazila. Třikrát jsem dělala češtinářskou olympiádu, a ta mi připadala ještě těžší než tato maturita.
Jinak, naprosto s tebou souhlasím!

2 mJ mJ | Web | 6. května 2015 v 14:55 | Reagovat

proradnej Jidáš... jako jo, někdo mi to kdysi někde říkal, ale byla to tak zakopaná informace, že když na mě baflo prázdné políčko, udělalo se mi šoufl... jinak nevím, přišlo mi to jako klasika, kterou jsme si zkoušeli už mockrát.. to, že někdo teď brečí a sepisuje petici.. mi příjde trošku směšný..
já to teda nejspíš budu mít těsně, nebo taky ne a půjdu v září.. každopadně mi na tom nepřišlo nic tak zásadně hroznýho.

každopádně Jidáše si zapamatuju do smrti. Ale informace k hovnu to bude po zbytek života. Yaay

Jinak na sloh jsem se těšila, faktžejo, ale nakonec jsem z těch témat byla skoro zoufalá... U tématu s matkou jsem prostě uplně živě slyšela ten smích toho, kdo to tam dal. Jo, ten se asi náramně pobavil :D tak jsem se rozepsala na tři A4, protože po slohu v angličtině,  kde to bylo přesně omezené na 120-150slov (víc ani ho-no), jsem se prostě nemohla zastavit :D:D:D

(jo teď se směju, ale až mi řeknou, že opakuju..... :D :D :DD)

3 Al. Al. | Web | 6. května 2015 v 15:33 | Reagovat

[1]: Souhlasím, při olympiádách tam chtěli daleko větší kraviny, nad kterými jsem kroutila hlavou :D

Já jsem ráda, že scia, tsp, atd.  mě minuly díky tomu, že se hlásím na obor, kde jsou přijímačky buď prominuty úplně, nebo na základě prospěchu :)

Jinak z Bible znám jen Ježíše a Jidáše, takže odpověď byla jasná. To, že jsem se vážně trefila, mě překvapilo a potěšilo, protože to byla opravdu odpověď na haluz :D.

A nevím, proč si každý na tu obtížnost stěžuje, já nejsem z gymnázia a stejně mi vychází nejspíš 2.
Ty dřívější testy mi přišly těžší v tom, že tam byla jedna otázka na nějaký rok, na což jsem úplně blbá, takže jsem změnu uvítala :D

Na sloh jsem si nakonec vyprala HIMYM, ale možná by bylo lepší líčení -_-. No, pozdě :D

4 Coneja^^ Coneja^^ | Web | 6. května 2015 v 17:23 | Reagovat

Mě maturita čeká až příští rok, ale takhle .. :)
Ano, znát Jídášovo jméno je opravdu úplný základ. Přece nejsme stát negramotných a i já, jakožto ateista, přece vím, o koho se jedná. Nicméně podle mě je to mimo obor. Ano, bible, ano literatura .. Nicméně si myslím, že didaktický test by měl sloužit spíš pro češtinářskou/jazykovou logiku, porozumění textu, práci s jazykem, gramatikou ... a ne s literárními znalosti - od toho je ústní. Každopádně TSP, OSP a Scio obecně, to už je něco jiného a to už jsou obecné znalosti .. Nicméně musím souhlasit, že stěžovat si na Jídáše je docela smutné ..

5 Tlustá Blogerka Tlustá Blogerka | Web | 6. května 2015 v 17:37 | Reagovat

Mě to uplně šokovalo (to rozhořčení, petice a všechno), byla jsem naštvaná i na nevinné lidi, protože mě hloupost některých lidí stále nepřestává udivovat. :D
Ano, někdy to prostě nevyjde, ale nebudu kvůli tomu psát petici.
Taky jsem se z toho musela vypsat na blog :D Uff, neskutečný...

6 Tea Tea | E-mail | Web | 6. května 2015 v 17:41 | Reagovat

No já to včera psala a bylo tam rozhodně víc věcí, které mi ležely v hlavě a připadala jsem si, jako naprostý tupec..doma jsem fakt 3 testy vypracovala nad 30-40 bodů každý a po včerejšku mám taky strach, jestli jsem vůbec zvládla těch 22 pro zvládnutí..slohovky v pohodě, jak z angličtiny tak z češtiny mě potěšily, taky jsem si vybrala vyprávění otce a fajně jsem se rozepsala :D dnešní didaktický test z angličtiny mi opravdu přišel mnohem lehčí a jednodušší než včera z češtiny, nemusela jsem se dlouho zasekávat nad jednou otázkou, všechny otázky jsem stihla v pohodě :) Uvidíme, nechci myslet na nejhorší, ale strach a nejistotu ze včerejška mám :(

7 Kristýna Kaderová Kristýna Kaderová | E-mail | Web | 8. května 2015 v 18:15 | Reagovat

Naprosto souhlasím, témata na sloh byla letost dost hrozná :D

Sice nevím, jak vypadala Scia, ale maturita z češtiny my přišla lehká. Teda mě přijde lehká každý rok. A to říkám já jako prvačka...čtvrtáci toho mají v hlavě jednoduše moc, proto to nedávají :D Ale jako ájina, matika a němčina, to bych fakt nedala :D Možná ještě tak tu ájinu :D No uvidíme za tři roky a snad budou lepší témata na sloh :D

8 Bublushka Bublushka | Web | 11. května 2015 v 12:45 | Reagovat

mě ty reakce přišly přehnané, protože jeden Jidáš celý test nezkazí, ale myslím si, že by si lidi stěžovali i kdyby tam tohle nebylo, už jen z principu že mohou a nechce se jim dát za vinu sobě, že odpovědi nevěděli- mě otázka zarazila, ale nakonec jsem ji nějak logicky správně odvodila a po zpětné kontrole z toho budu mít jedničku nebo dvojku, takže si nemyslím, že by to bylo tak těžké a nedalo se to- nejsem zas tak nadprůměrně inteligentní- takže myslím, že se to dá dát
a ty Scia mě taky štvou- jsou tak někdy věci co člověk ve škole nepochytí a nevím kde berou že takový kraviny jsou v hlavách studentů- víc než třetinu tam často vůbec nevím (asi nejsem správný student XD) a matiku bych taky zrušila, ať je pro ní spešl test na školy kde ji chtějí... ale stejně s tím asi mi nic nenaděláme a musíme jen doufat, že se to dáme tak jak chtěj a někam se dostanem- ono stejně je pak nejtěžší se tam udržet

9 deny-paradise deny-paradise | Web | 11. května 2015 v 16:22 | Reagovat

Koukám, že maturita s Jidášem se řeší opravdu všude. :D Nejen, že tím mám zahlcenou celou hlavní zeď facebooku, ale i tady na blogu to všichni rozebírají.
Mě maturita čeká až za dobrých pět let, tudíž mě teprve příští rok čekají přijímačky na střední školu. Jinak, co tak čtu, tak nakonec většina zhodnotila, že to vlastně těžké nebylo (nebo aspoň lidi, kteří jí nepsali, jen si ji prohlédli) :D

10 :-) :-) | 12. května 2015 v 11:09 | Reagovat

Ale Scio nechce, aby ty testy byly jednodušší... Proč taky? Kdyby byly, na VŠ by vzít takhle každého joudu.

11 Pufflie Pufflie | E-mail | Web | 13. června 2015 v 17:42 | Reagovat

Já mám pocit, že dnes neodmaturuje možná tak maximální debil. Přijde mi, že ty maturity jsou prostě udělaný tak, aby je dal každý, což rozhodně není správně. Scia jsou podle mě těžší, i když je pravda, že k nim člověk možná ani nepotřebuje tu logiku, jako se spíš naučit postupy podle vzorových příkladů... Scia a státní maturita? Ani jedno podle mě není správně... :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.