Křišťály moci: Zrada temného elfa - M. Burdová

23. května 2015 v 17:44 | Terka M. |  Recenze knih
  • Recenze na první díl Křišťálů moci. Potřebovala jsem si nechat uležet všechny ty myšlenky a nějak si je sesumírovat, abych tu recenzi napsala tak, jak to cítím. Myslím si, že není třeba dodávat nic dalšího.

---

Název knihy: Křišťály moci
Podtitul: Zrada temného elfa
Autorka: Michaela Burdová
Nakladatelství: Fragment
Počet stran: 292 s.
Rok vydání: 2010
Díl ze série: První


Hodnocení obálky:

Na obálce máme Neilin, která se tváří odhodlaněji, než když o ní čteme v knize. Pak je tam Isgräel, nejmocnější Temný elf, který si na Neilin, jakožto Vyvolenou, která má najít všechny zbylé Křišťály moci, brousí zuby. Nepředstavovala jsem si ho takhle, ale uznávám, že je na obálce dobře ztvárněn.

Hodnocení knihy:

Abych pravdu řekla, první díl Křišťálů se mi líbil víc než oba dva díly Syna pekel dohromady. Možná to je tím, že jsem si na autorčin styl psaní už zvykla, netuším, ale kniha se četla svižněji než Syn pekel, jehož čtení nebylo špatné a neubíjelo mě to, ale přesto musím říct, že mi začátek této série přijde jako dobrý a velmi promyšlený nápad.

Všechny ty postavy jsem si dokázala představit tak, jak je autorka v knize vykreslila, přičemž se mi líbilo, že se příběh nezabývá jen hlavní hrdinkou, Neilin, ale sleduje například osud její sestry, osud Terien, Isgräelovi dcery, kterou jsem si oblíbila asi ze všech nejvíc.

Neilin jsem neměla ráda. Připadala mi umíněná, tvrdohlavá... do všeho se vrhala po hlavě bez toho, aby přemýšlela. Tak si říkám, že se chovala, jako kdyby jí na vlastním životě nezáleželo, přestože je jejím osudem zachránit celý svět. No, a ona to právě tou svou tvrdohlavostí zahazovala. Ale, každý jsme nějaký a přiznejme si, že kdyby byla dokonalá, štvala by mě ještě daleko víc.

Věděla jsem, kdo je Arwin zač už od samé začátku, kdy se tam objevil a naprosto jsem chápala, proč udělal to, co udělal, proč nechtěl mluvit o své rodině... kdyby neučinil to, co udělal, Neilin by se otočila a vydala se přímo do Isgräelovi náruče. Nevěřila by mu.

Leje - sestře Nelien - a Edrianovi - králi - jsem fandila od doby, kdy se spolu setkali. Neprozradím, jak se to mezi nimi vyvinulo, ale řeknu jen, že si sedli už na začátku a já si jen přála, aby jejich vztah autorka nezahodila nějakou lží nebo něčím jiným. Přála jsem jim to snad ještě víc než Nelien a Arwinovi. (Ostatně to jsem celá já - i v Přátelích jsem raději fandila Monice a Chandlerovi než Rachel a Rossovi.)

Na knize se mi líbily básničky vložené do jednotlivých kapitol příběhu, a přestože jich tu bylo méně než v Synovi pekel, nevadilo mi to. Všeho moc škodí. Mapa Mianthillie mě také ohromně zaujala, jen mě zamrzelo, že na druhé straně knihy zůstalo prázdno a autorka tam nevložila jednotlivé postavy přesně tak, jako v Synovi pekel. Netradiční také bylo to, že čísla stránek byla vložena vždy při okrajích.

"Zdá se, že se skvěle bavíš, Obine," prohlásila rozverně a mladík se svalil vedle ní na židli. Měl trošku zamlžený pohled, což svědčilo o tom, že už mu pivo stouplo do hlavy.
"Jo," zachechtal se. "Docela jo. Už jsi ochutnala pivo? Páni, to ti povídám, je to lahoda!"
Neilin se uchichtla. "Ano, ochutnala, ale zdá se, že tys přímo pomáhal koštovat celý sud."
"Pff," Obin dotčeně mávl rukou. "To není pravda, já jsem naprosto střízlivý, jestli máš na mysli tohle!" (...)

- 34 s.

Kniha byla i zábavná, jak skvěle nasvědčuje úryvek, který jsem vybrala, takže pokud jste četli jiné autorčiny knihy, myslím, že se můžete pustit i do této. Na druhé straně přebalu je uvedeno, že je kniha vhodná pro čtenáře od jedenácti let, ale pokud máte rádi české autory a fantasy k tomu, jen směle do toho! Mně se kniha líbila a jak jsem již zmínila, oslovila mě o něco víc než Syn pekel. Na druhou stranu, třeba Volání sirény se dle mého názory četlo stejně snadno.

Domnívám se, že můžete této sérii dát šanci i navzdory tomu, že vás Syn pekel či Volání sirény neoslovili. Přece jen se jedná o autorčinu druhou sérii a obě z uvedených sérií vznikly až po této, ale nechám to na vás a na vašem vkusu, já vám minimálně ten první díl můžu s klidným svědomím doporučit.

Za poskytnutí recenzního výtisku opravdu moc děkuji nakladatelství Fragment.
(Zdroj obálky najdete po kliknutí na ni.)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Leri Goodness Leri Goodness | Web | 23. května 2015 v 19:14 | Reagovat

Recenze vypadá velmi zajímavě, stejně jako tvé stránky ;-)

2 reveriedreams reveriedreams | E-mail | Web | 24. května 2015 v 11:35 | Reagovat

Knihu jsem četla docela dávno, ale myslím si, že je to od této autorky nejlepší dílo.
Jinak, Neilin jsem také neměla ráda, ale spíše proto, že viděla svět hrozně černobíle. Třeba, když jí Arwin řekl, kdo doopravdy je, i když to měla tušit předtím, urazila se na něj.
Ale moje vůbec nejméně oblíbená postava byla Edrien. Nezlob se, ale připadal mi jako bezcharakterní sukničkář.
Jinak, nejvíce jsem si oblíbila Arwina a Sorgana (ano, já vím, že je to zvláštní, ale vždy si oblíbím takové typy postav). Terien mi moc k srdci nepřirostla, ale neštvala mě.
Mimochodem, nádherná recenze, jako vždy...

3 Kristýna Kohoutová Kristýna Kohoutová | E-mail | Web | 25. května 2015 v 23:58 | Reagovat

Sem napište komentářZdravím Tě,
ráda bych Ti nabídla možnost autorské spoluúčasti na mém připravovaném knižním projektu.
Úkolem je napsat vyjádření jakéhokoliv rozsahu, žánru a jazykových prostředků na téma "nejhorší situace v mém životě a nejlepší cesta z ní ven". Doplňující fází projektu je zodpovězení dotazníku na téma, který se zabývá životními hodnotami.
V případě zájmu o bližší informace mě, prosím, kontaktuj na e-mail kristynakohoutova@email.cz, případně na facebook do zpráv na facebook.com/KristynaKohoutovaCZ.
S poděkováním a přáním příjemného večera,
Kristýna Kohoutová

4 Sára Dracová Sára Dracová | E-mail | Web | 30. května 2015 v 8:10 | Reagovat

Zajímavá kniha, jako mnoho od Burdové :-) krásná recenze

5 Kristýna Kaderová Kristýna Kaderová | E-mail | Web | 3. června 2015 v 21:41 | Reagovat

Mě se to líbí zhruba stejně jako Syn pekel :) Od jedenácti je vzhledem k příběhu, který není zrovna mírumilovný dost přehnané :D Podle mě si to může přečíst každý, kdo nemá nic proti elfům, jako třeba ty :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.