Přijímačky na češtinu, jedna recenze a jedny Vraždy

12. dubna 2015 v 22:12 | Terka M. |  Něco málo o mně a mém životě
  • Pravdou je, že už jsem se dlouho neozvala. Abych tak řekla, nemám tušení, v čem to vězí. Nemám dojem, že by mi blogování nedávalo totéž, co třeba před rokem. Miluji svůj blog, miluji čtení všech ostatních (ačkoli absolutně nechápu, proč jsou na titulce pořád ty samé články), mám ráda všechny blogery, u nichž si ráda počtu a pak taky mám ráda své čtenáře, což je samozřejmostí. Ale možná jsem jenom potřebovala načerpat inspiraci a zabývat se něčím jiným, než vysedáváním u blogu...

---

Nejsem zase taková hrdinka, která by ze dne na den prostě vyšla ven a začala si povídat s cizími lidmi, to po mě pravděpodobně nikdo nemůže chtít. Ale třeba ve čtvrtek jsem sbalila notebook do tašky přes rameno a zašla do knihovny (prvně vrátit knížky), abych trochu změnila prostředí, načerpala novou inspiraci a mohla zase normálně psát Vraždy kvůli sušenkám.

Pokud by vás to zajímalo, v současnosti má rukopis přes 210 tisíc znaků a řekla bych, že se pomalu chýlí ke konci. Snažím se to uzavřít tak, aby všechno, co jsem v příběhu načrtla, dávalo smysl a tak nějak v hlavě začínám vymýšlet i druhý díl, což je možná předběžné, ale člověk by měl být připravený na všechno. I na to, že se v jednom díle nemusí všechno stihnout, protože pak by mi to připadalo roztahané.


Za březen jsem tedy velmi pokročila. Když si vzpomenu, že jsem se v únoru nemohla hnout z místa (a vlastně ani na začátku dubna to nebylo nějaké převratné, ale nechci to uspěchat) a za březen dám dohromady víc než za únor a leden dohromady, je to pokrok. Tedy dle mého názoru.

Pro druhý díl bych ráda téma, které jsem v prvním vlastně jen tak letmo načrtla, ale neprozradím ho, pochopitelně. Nejsem si jistá, zda je to dobré zaměření druhého dílu, ale ono se v průběhu jistě ještě něco naskytne. Něco, co se hlavním hrdinům připlete do cesty. Vážně se na to těším. Tenhle příběh mě opravdu neskutečně baví, až se tomu sama divím. Když si vzpomenu, že to původně měl být jen příběh do soutěže... druhou kapitolu příběhu budu ale na závěr určitě proškrtávat. Jsou tam básničky, ale vlastně jinde v rukopise nejsou, a proto si nejsem jistá, zda je tam nechat, zda by to na čtenáře nepůsobilo zmateně...


V titulku článku jsem kromě jiného zmínila i jednu recenzi. Teď nemyslím na blogu, ale... začala jsem přispívat na portále Vašeliteratura.cz a včera mi tam vyšla recenze, tak jsem chtěla informovat (a možná si udělat malou reklamu?) - Pádem andělů to začíná... - jedná se o sérii s hlavní hrdinkou Penryn, která žije ve světě po pádu andělů na Zemi. Normálně takové věci přidávám na Facebook blogu, ale vzhledem k tomu, že tam si toho všimne a okomentuje maximálně jeden člověk, pro jednou mi tuhle propagaci promiňte.

Na zmíněném portále by mi nejspíše ještě tento měsíc měl vyjít rozhovor s Michaelou Burdovou, o kterém vás budu informovat prostřednictvím zmíněné stránky na Facebooku, abych tím nezahlcovala blog. Na tom rozhovoru jsem pracovala, jestli se nepletu, asi od prosince loňského roku, za což se docela stydím, že mi to trvalo tak dlouho (celá já), ale jsem celá natěšená, až ho na portále najdu. Přemýšlím, že bych sem možná mohla dát malou upoutávku zhruba se třemi otázkami a pokračováním na Vašeliteratura.cz.
---

Ve čtvrtek se mi dostala do rukou pozvánka na přijímačky na Masarykovu univerzitu, na příijímačky na obor Český jazyk a literatura. Jdu 10. 5. a jsem připravena se na to na koleji učit, protože... já si opravdu přeji jít na cokoli zaměřené na češtinu. Jo, kdybych se dostala na tu žurnalistiku, skákala bych radostí tři metry (a výš) do vzduchu. I kdybych se měla dostat do Prahy, kterou vůbec neznám, tak jako tak bych měla radost.

Nicméně, čím delší dobu jsem na Slezské univerzitě strávila, tím víc si uvědomuji, jak se mi po ní bude stýskat, když se na češtinu či žurnalistiku dostanu a odejdu, ale na druhou stranu si nemyslím, že bych se tomu, co studuji, dokázala věnovat. Nevím, jestli bych zvládla pracovat někde v muzeu a vzhledem k tomu, že jsem na Historii-Muzeologii, tak mi dává celkem logický smysl, že bych v něm měla pracovat. Přála bych si studovat minimálně tu češtinu nebo alespoň samostatnou historii, když už nic jiného. Muzeologické předměty mě baví snad nejméně ze všeho.

Také jsem si oblíbila i ten kurent, tedy německé novogotické písmo. Pamatujete si, jak jsem na něj v minulém semestru nadávala? Sice jím pořádně neumím, ale začalo mě zajímat. I kdybych se tomu nevěnovala, i kdybych přešla na žurnalistiku, vím, že bych ji mohla potřebovat, až se jednoho dne rozhodnu jít hloub po svých kořenech a konečně vytvořím nějaký ten rodokmen, o němž jsem se vám už kdysi zmiňovala.
---

To jsem sice v názvu nezmiňovala (jinak by byl moc dlouhý), ale kromě čtení knih (a vymýšlení, co napíšu do recenze na Zakázanou hru, když jsem rozpolcená), psaní Vražd, přijímaček a uvědomování si, že SLU v Opavě vůbec není špatná škola a že mě to místy dokonce baví, jsem se začala tak nějak věnovat i titulkám k seriálu. Přesněji k seriálu The Odd Couple (druhý a třetí díl), kde je někdo vytvořil k prvnímu dílu a na další už se vykašlal. Tak jsem se na to vrhla já. Sice to jde pomalu a titulky nejsou nějak převratné, ale snažím se, tak doufám, že do budoucna už budou dávat větší smysl.

Zrovna titulky na třetí díl mi osobně přijdou méně povedené (a méně smysluplné) než ty na druhý díl, ale hodnotit mou práci jaksi není v mé kompetenci, to nechám na těch, kdo se na seriál podívají.

Nicméně, v následujícím týdnu bych ráda zveřejnila dvě recenze a pak mě jsem dostala nápad na článek, takže si myslím, že by tu nemuselo být tak mrtvo, jako v tom uplynulém. Jinak tedy přeji pěkný zbytek neděle a co nejlepší start do nového týdne! Aby byl ještě lepší, než ten předchozí. :)

P. S. Hledám betareadery!

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Teeda Teeda | Web | 12. dubna 2015 v 23:29 | Reagovat

Co se týče tvých vysněných oborů, mohla bych o tom leccos říct. Studovala jsem češtinu a děják učitelství a teď mám samostatnou historii (soudobé dějiny) a .. hm... ano, žurnalistiku. Pokud bys chtěla něco konkrétního vědět, mám na blogu kontakt a ráda ti povím, kdyby ses chtěla na něco zeptat.
Co se týče žurnalistiky, asi jsem to shrnula tady...http://schamte.blog.cz/1308/jak-se-stat-spisovatelem ;-) Každopádně u přijímaček přeju hodně štěstí. .)

2 reveriedreams reveriedreams | E-mail | Web | 13. dubna 2015 v 16:23 | Reagovat

Psát v nějaké jiné instituci než můj dům mě popravdě ještě nenapadlo, ale není to zase tak špatný nápad. Mimochodem, vydáš vlastně Vraždy kvůli sušenkám jako normální knihu?
Jinak, z přijímačkami ti přeji hodně štěstí, pevně věřím, že to vyjde. A na to ber potaz, protože já mám na toto něco jako...šestý smysl (?)
A ať se ti daří i se vším ostatním!
Mimochodem, mám momentálně úžasnou náladu. Konečně mě napadlo něco do té tvé dubnové soutěže. Ale nadšená z toho nebudeš...

3 Terka Terka | E-mail | Web | 13. dubna 2015 v 16:37 | Reagovat

[1]: Budu si to pamatovat. :-) Já vím, že žurnalistika není snadná profese a taky mi to říkají prarodiče, ale já ráda píšu a nějak si nedovedu představit, že bych se tomu nevěnovala. Byť jen jako koníček, kdyby mě nakonec na žurnalistiku ani na češtinu nevzali. :-)

[2]: Moc ráda bych Vraždy kvůli sušenkám vydala v knižní podobě. :-) Po dopsání nechám rukopis tak měsíc odležet, pak se k němu vrátím, proškrtám to, co mi tam nesedí, pošlu betareaderům a pak bych zkusila pár nakladatelství, zda by o něj měli zájem. :-)

Děkuji. :-) Tak moc bych si přála, abys měla pravdu. :-)
Ještě jednou děkuji. :-)

To nevadí, hlavně, že to něco je! :-) Už jsem se začínala bát, že se tento měsíc kvůli mnou zvolenému tématu nikdo nezúčastní... :-) Těším se, tvé povídky mám ráda. :-)

4 Sára Dracová Sára Dracová | E-mail | Web | 13. dubna 2015 v 19:42 | Reagovat

Páni, to máš už docela hodně znaků. :-)
Přeji ti, aby ti to na přijímačkách dopadlo dobře. Na rozhovor a recenze se těším.

5 Teeda Teeda | Web | 13. dubna 2015 v 22:48 | Reagovat

[3]: Naopak. Žurnalistika je velmi snadná. Jen nemá nic společného s tvůrčím psaním. Jestli chceš tvořit a vymýšlet, budeš zklamaná.

6 Šár - staymind Šár - staymind | E-mail | Web | 16. dubna 2015 v 20:42 | Reagovat

Hlásíš se na Masaryčku na Žurnalistiku? :) Já takééé!

7 slunecnyden slunecnyden | 18. dubna 2015 v 16:51 | Reagovat

Také mě zajímají všichni, co tady píšou... protože co si budem povídat, spousta z nás má ten sen - vydat vlastní knihu... Já jsem ten sen odložila na pár let (možná desetiletí). Po takové radě "furt nepiš, také žij". A zjistila, že když píši, tak žiji :-) Prostě psát musím. Cokoliv. Takže určitě držím palce, a ať se daří.

8 Kristýna Kaderová Kristýna Kaderová | E-mail | Web | 19. dubna 2015 v 10:07 | Reagovat

Nebo si spíš potřebovala inspiraci ve stylu Teen Wolf, ale stejně si to neudělala :D

Už jsem ti řekla, že si mrcha? Ale fakt jaktože tobě ta detektivka napsat jde a mě ne, i když ji mám sakra promyšlenou :(

Neboj, dostaneš se tam a tenhle obor už nebudeš muset nikdy vidět :D

Ale proč děláš titulky k seriálům které nesleduju? :D Když sme u toho, kde heldáš titulky když nejsou na serialzone?

Nemělo to být na jinou stránku? A promiň, jestli se pletu, ale nezdržovala to náhodou Míša?

Ne, že bych ti to nepřála, přeju a jsem ráda, že se ti daří ale prostě mě to štve :D

O tom ,že tam budeš psát recenze jsi mi nic neřekla, jak je to možné? Tak šup šup vyprávěj, přeháněj :)

9 Terka Terka | E-mail | Web | 19. dubna 2015 v 14:14 | Reagovat

[4]: To jo. :-)
Děkuji. To jsem ráda. :-)

[7]: Také musím psát. :-) Když píšu, cítím se dobře a jak říkáš ty, žiju. :-)

[8]: Měla bych se na to konečně podívat. :-D

Ne, tohle zrovna jsi neříkala. :-D Na mou obranu, já třeba nejdřív říkala, že to bude detektivka, ale teď mi to spíš připadá jako fantasy. :-D

Snad. :-D

Nemám tušení... navíc, měla jsem dojem, že ten seriál sleduješ. :-D Normálně. Zadám do Googlu seriál, číslo série a číslo dílu a k tomu ENG titulky a tam to vždycky někde najdu. :-)

No, mělo. :-D Původně. :-D Ale pak jsem se nějak odmlčela a ani nevím, proč, takže jsem to vlastně zdržovala já. :-D

Teď to bylo k čemu přesně? Ke knize? :-D

Tak když jsem redaktorka na webu zaměřeném na literaturu, přijde mi víceméně logické, že tam budu psát i recenze. :-) Proto jsem to ani nijak zvlášť nezmiňovala. :-)

[6]: Do Brna, do Olomouce a jednu tam mám i do Prahy. :-) Pak dej třeba vědět, jestli tě přijali. :-)

10 Bublushka Bublushka | Web | 22. dubna 2015 v 22:09 | Reagovat

wow ty toho máš hodně :)
ale jak jsem si všimla máme dost společného, taky chci vydat knihu (povedlo se mi něco sepsat, ale je na tom ještě spousta práce a vůbec na to nemám náladu :/) a taky chci a žurnalistiku... přeju ti hodně štěstí u přijímaček ;-) třeba budem mít obě štěstí a uvidíme se tam a ani to nebude vědět :-P ... ale uplně tě obdivuju, psaní, zajímavě znějící knihy, rozhovor s Míšou Burdovou... klobouk dolu - 8-)  myslím že ty na tu žurnalistiku a pulty knihkupectví patříš

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.