Grace, Kněžna monacká - Jeffrey Robinson

5. dubna 2015 v 11:06 | Terka M. |  Recenze knih
  • Tahle knížka mě opravdu zajímala, i proto, že byl natočen stejnojmenný film, takže když jsem měla příležitost, řekla jsem si, že tohle je ta pravá doba přečíst si tu knihu. :)

---

Původní název: Grace of Monaco
Český název: Grace, Kněžna monacká
Nakladatelství: Metafora
Rok vydání: 2014
Počet stran: 344 s.


Hodnocení obálky:

Obálka se mi zdá v pořádku. Je na ní přesně to, co je v názvu. Kněžna Grace. Taky tam máme medailon (nebo bankovku?), na němž je podle mého názoru Grace s Rainerem, jinak by mi to nedávalo smysl. Obálka jednoduše působí tak, jak má působit obálka u tohoto typu knihy.

Hodnocení knihy:

Abych pravdu řekla, kniha mě docela zklamala. Čekala jsem, že se toho dozvím víc o Gracině životě, ale ve výsledku to všechno bylo nějak stručné... nemastné, neslané. Ano, četlo se to velmi dobře a mě to bavilo, přesto musím říct, že jsem od toho očekávala něco trochu jiného.

Byla tam opravdu moc popsaná politika Monaka a ze začátku mi to všechno přišlo takové neuspořádané. Jednou autor mluvil o Gracině kariéře, vzápětí přeskočil k jejímu seznámení s Ranierem. Ano, napsal to tak, že to k tomu směřovalo, ale něco mi tam chybělo. Ještě než jsem začala číst, myslela jsem si, že to bude třeba psané z pohledu Grace a to i navzdory tomu, že by to nemohla napsat ona. Vždyť přece existují i jiné knihy psané z pohledu dané historické osobnosti, přitom je ta osoba nenapsala.

Ta politika mi ani tak nevadila, ale podle mého názoru prostě do knihy, která se jmenuje "Grace, kněžna monacká", absolutně nepatří. Možná kdyby se to jmenovalo jinak, ale na druhou stranu chápu, proč knihu pojmenovali zrovna po Grace. Jednak kvůli tomu, že ji všichni měli rádi a podle popisu v knize to bylo jistě oprávněné. A jednak bych řekla, že taky kvůli mediím. Vždyť, když si vezmu, kolik s nimi měli starostí... ten bulvár jim nedal ani na chvíli pokoj, až jim to muselo být nepříjemné. Myslím si, že takhle jim chtěli říct, jaké to pro ně bylo.

Hodnotím to, jako velmi poučnou literaturu, z níž se toho člověk může hodně dozvědět, pokud třeba někdy viděl film s Grace Kellyovou nebo pokud ho tato osobnost dvacátého století zajímá. Ať už z jakéhokoliv důvodu.

A zase je fakt, že kdyby to bylo psáno z pohledu Grace, asi by tam hodně věcí bylo přikreslených, protože autor vlastně nevěděl, jak to vnímala Grace a zeptat se jí nemohl, už jen vzhledem k tomu, že zemřela... no, a využívat služeb nějaké vyvolávačky duchů kvůli napsání knihy, mi přijde značně absurdní a neuskutečnitelné.

Když strčil hlavu do dveří, spatřil Maureen přejíždějící žehličkou jakési sežehnuté zbytky.
Myslely si, že je to báječný žert.
Rainer si to myslel také, ale až když se dozvěděl, že to je spálené prostěradlo, a žádná z jeho nových košil. (...)

- 139 s.

Pravdou také je, že mě kniha dokázala i pobavit, o čemž svědčí vložený úryvek, který jsem si v mobilu uložila do záložek, abych nezapomněla, na které straně byl a nemusela na něj tak pracně přetáčet. Přece jen, kniha je kniha a e-kniha je e-kniha. Zase je pravdou, že když v knize najdu něco, co by šlo použít jako úryvek, snažím si to vrýt do paměti, abych si na to při recenzi vzpomněla.

Přestože mě zklamala z jednoho pohledu, i tak jsem na ní našla něco zajímavého a věřím, že dokáže zaujmout snad každého. Ať už se zajímáte o historii, o film, o Grace Kellyovou Grimaldiovou nebo jste viděli film. Já film neviděla, takže nedovedu posoudit, ale určitě se na něj podívám. Vždycky si první přečtu knihu a až poté se podívám na film. Myslím si, že tím, že si knihu přečtete, nic nezkazíte.

Za poskytnutí recenzního výtisku opravdu moc děkuji Knihcentru.
(Zdroj obálky naleznete jako obvykle po kliknutí na ni.)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 sarushef sarushef | Web | 5. dubna 2015 v 13:56 | Reagovat

Taak to vypadá hodně zajímavě))

2 reveriedreams reveriedreams | E-mail | Web | 6. dubna 2015 v 18:09 | Reagovat

Nevím, nějak moc mě to nezaujalo. Ne, že by mi vadila politika, ale netuším, jestli bych to pochopila. Ale poučné to je, to věřím...

3 Sára Dracová Sára Dracová | E-mail | Web | 7. dubna 2015 v 18:45 | Reagovat

zajímavě vybraný úryvek :-), ale přesto si nejsem jistá, jestli by mě kniha zaujala, kdybych jí četla, takové čtu jen vyjímečně

4 Kristýna Kaderová Kristýna Kaderová | E-mail | Web | 19. dubna 2015 v 10:13 | Reagovat

Věřím, že má kniha co nabídnout, ale znáš mě. Já a historie se nemáme zrovna v lásce :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.