Arkádie: Procitnutí - Kai Meyer

14. dubna 2015 v 20:01 | Terka M. |  Recenze knih
  • Tak jo, konečně jsem se dostala (lepší výraz pro dokopala) k sepsání jedné ze dvou recenzí. A samozřejmě jsem si vybrala tu, kterou jsem včera dočetla místo té, kterou jsem přečetla před týdnem a u níž stále nemůžu přijít na to, jak zformulovat recenzi. Pravděpodobně si ji přečtu ještě jednou nebo nevím, jak jinak bych ji napsala... nehledě na to, že jsem si u ní nezatrhla žádný odstavec, protože mě neoslovily natolik, abych nabyla dojmu, že osloví vás... nebylo to řečeno moc zmateně?

---

Původní název: Arkadien Erwacht
Český název: Arkádie - Procitnutí
Autor: Kai Meyer
Rok vydání: 2015
Nakladatelství: Fragment
Počet stran: 342 s.


Hodnocení obálky:

Grafické zpracování obálky se mi opravdu líbí. Nacházíme tu pantera, který je jednoznačně krásné zvíře a vlastně i jednou z hlavních postav tohoto příběhu. Má hodně společného s Alessandrem, pokud můžu prozradit. Ale kromě jiného tu máme i hada, jestli se nepletu. Nahoře, v levém horním rohu obálky visí na větvi. Nejdřív jsem ho neviděla, ale pak mě napadlo: "Když je tam kočkovitá šelma, musí tam zaručeně někde být i ten had." No, a ten tu je.

Nebudu popírat, že jsem si ji částečně nevybrala kvůli obálce, ale vlastně mě zaujala i anotace, protože... je to zkrátka něco jiného. Originálního. A Sicílie je zcela určitě velmi krásné místo. Pak taky spojitost s mafiánskou tématikou. Nezastírám, že jsem si to představovala trochu jinak, ale i tak to bylo dobře napsané.

Hodnocení knihy:

Nebylo to tak, že bych od začátku až do konce nemohla od knihy odtrhnout oči. Bylo to zajímavé, to ano, souhlasím, ale přiznávám, že rozjezd byl pomalý. Upřímně mi to však nevadilo, stále to shlédávám zajímavou knihou, a kdyby nebyly další díly, nebyla to trilogie, ale pouze jedna kniha, nevadilo mi to.

Nezdá se mi, že by to skončilo nějak neukončeně, že bych měla chuť sáhnout po dalším dílu, který u nás ještě nevyšel. V knižní podobě. Na stránkách Fragmentu jsem oba díly našla v elektronické podobě, ale teď si bohužel nejsem jistá, jestli u nich nebylo připsané nějaké datum vydání nebo tak něco...

Příběh je vyprávěn v er formě, ale autor sleduje pouze hlavní hrdinku Rosu, na jiné místo se - pokud se nepletu - nedíval. Rosa je hrdinka taková, jaká by měla být. Má odvahu a téměř z ničeho nemá strach. První proměna v hada ji nečeká hned jako třeba její vystrašenou sestru Zoe.

Dvě rodiny, které se k smrti nenávidí. Alcantarovi a Carnevarové. Rosa Alcantarová a Alessandro Carnevar. Čtenář okamžitě pozná, že Alessandro Rosu opravdu miluje, protože ji až moc chrání. Přestože ona si to nepřeje. Je vážně pěkné pozorovat, jak si k sobě hledají cestu navzdory tomu, že jsou jejich rodiny úhlavními nepřáteli v mafiánském světě.

Představa mafiánského světa je dle mého názoru nová, alespoň já o ní v populární literatuře neslyšela, respektive žádnou takovou jsem pravděpodobně nečetla.

Každá kapitola je pojmenována nějak jinak a u každé je na začátku vzor, který se ke knize z grafické stránky velmi hodí a mě se to líbilo. Marně přemýšlím, co se mi na knize nelíbilo... jo, možná tak chyby. Například, že na jedné stránce se psalo o pásmové nemoci a vzápětí jsem tam našla pásmovou nemoc anglicky. A tohle se v knize stalo víckrát, ale nejspíš je to jediné, co mi doopravdy vadilo. Některá taková nepřeložená slova jsem si odvodit nedokázala...

"Jednou ses ale rozhodla."
"Existuje jen červená, nebo černá."
"Červená, nebo černá?"
"Jako v ruletě. Žádná z nich není o nic správnější než druhá. Můžeš přemýšlet, jak dlouho chceš, ale stejně nevymyslíš, která z nich vyhraje. Můžeš o tom přemýšlet zprava zleva, ale nebude ti to nic platné." (...)

- 124 s.

Není to čistá romantika, ale tou tématikou zakázané lásky mi připomínala Shakespearovu hru Romeo a Julie. Nebo Rollandovu knihu Petr a Lucie. Nebo Otčenáškovu knihu Romeo, Julie a tma. Říká se, že v každém století najdeme nějakou takovou knihu, která se Shakespearovým dílem inspiruje a nejsem si jistá, zda je to přímo tahle kniha, ale určitá snaha napodobit, tam dle mého názoru je.

Mě se kniha líbila a nemyslím si, že by mi nestála za přečtení, tak třeba zaujme i vás. Pokud fantasy není žánr, který obyčejně čtete, do přečtení vás zcela určitě nebudu nutit.

Za poskytnutí recenzního výtisku opravdu moc děkuji nakladatelství Fragment.
(Zdroj obálky naleznete jako obvykle po kliknutí na ni.)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 reveriedreams reveriedreams | E-mail | Web | 15. dubna 2015 v 8:05 | Reagovat

Romea a Julii jsem nedávno četla kvůli češtině, a musím říct, že jakmile jsem viděla téma této knížky, znělo mi to jako napodobování. Ale nevadí mi to, mám takové příběhy docela ráda.
Pokud knihu objevím, přečtu si jí, nevypadá to špatně. A zaujal mě ten úryvek o ruletě....

2 Sára Dracová Sára Dracová | E-mail | Web | 15. dubna 2015 v 18:47 | Reagovat

Velmi zajímavá kniha, zajímavá tématika,nic podobného jsem ještě nečetla tedy, že by tam byly nějaké mafiánské rodiny. Časem si jí určitě přečtu, když se k ní dostanu.

3 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 18. dubna 2015 v 20:57 | Reagovat

Kniha mě moc nezaujala... v poslední době mě vůbec ty Young Adult knihy neoslovují :D

4 Lu.Blueberry Lu.Blueberry | Web | 18. dubna 2015 v 21:12 | Reagovat

Moc hezky popisujes a srovnavas, libi se mi, ze dokazes srovnat s jinymi knihami a znas je :-) dekuju za pekny komentar ;-) Ja jsem doslova posedla Stephenem Kingem, takze jsem nekdy dost skepticka k jinym autorum, ale pak kdyz neco noveho prectu, tak ani nejsem zklamana :-D tohle mne tedy moc nezaujalo, ale zrovna ctu od Kinga a Strauba knihu Talisman a shodou nahod je to take fantasy, moc pekny pribeh...mej se hezky, urcite sem zase nekdy zatoulam, mam rada knihy a tak celkove mas zajimave rubriky :-)

5 Kristýna Kaderová Kristýna Kaderová | E-mail | Web | 19. dubna 2015 v 10:10 | Reagovat

Časem s ke knize určitě dopracuji, má zajímavý námět. Ale zase ne tak zajímavý, abych se na ní vrhla hned. Je mnoho knížek s lepším námětem :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.