Volání sirény: Pomsta - Michaela Burdová

6. března 2015 v 12:44 | Terka M. |  Recenze knih
  • Recenze na druhý díl Volání sirény s názvem Pomsta, jehož napsání jsem po pravdě začala chápat až tak ke konci, kdy se tam toho dělo nejvíce. Vlastně by mi ani nevadilo, kdyby autorka tenhle díl nenapsala. Tedy za předpokladu, že by ten předchozí nějak rozumně dokončila.

---

Název: Volání sirény - Pomsta
Autorka: Michaela Burdová
Nakladatelství: Fragment
Rok vydání: 2015
Počet stran: 364 s.


Hodnocení obálky:

Ta obálka mi přijde taková zvláštní. Ano, je pěkná, ale nějakým způsobem se mi více líbila ta předchozí. Najdeme tam Derrena s jeho psy. V popředí je... pravděpodobně Larissa. Možná proto, že autorka ji zmiňuje až po polovině knihy, jestli se nepletu a můj odhad jsem moc nepřehnala. Nebo je na ní Noel? Netuším, ale sázím na Larissu.

Vlastně nevím, co proti té obálce mám. Hodí se k předchozímu dílu, to ano, ale jak jsem zmínila, obálka minulého dílu se mi líbila víc. Pravděpodobně to bude i tím, že celkově ten první díl byl zajímavější, překvapivější. Tady jsem se největšího překvapení dočkala na konci, což sice není na škodu, ale jinak jsem všechno tak nějak tušila.

Hodnocení knihy:

Abych tedy začala nějak pozitivně, druhý díl byl pěkně napsaný. Velmi čtivě a mě čtení této knihy bavilo, jen to nebylo to, co minule. To, co autorka normálně píše. Protože se děj odehrával v prostředí současnosti. Setkali jsme se tu sice s našimi starými známými z prvního dílů a ti rozhodně normální nebyli, ale přesto mi to k autorce nesedí. Osobně si myslím, že by bylo fajn, kdyby autorka ten příběh zasadila do země, kterou vytvořila v Synovi pekel. Tam přece byly sirény.

Trošku mě tímto ta série zklamala. Já vím - teda nevím, ale dokáži si představit -, že v Synovi pekel dala sirénám určitou roli a to, jak vypadaly, jak se chovaly, ale ve své podstatě by to nebylo na škodu. Tedy alespoň podle mého názoru, který nemusí být úplně objektivní. Prostě mě to jenom tak napadlo.

Hlavní hrdinkou je Noel. Obyčejná lidská dívka. Celou dobu jsem měla dojem, že je úplně pitomá. Prostě jsem se na ni snažila křičet, aby se vzpamatovala a napadlo ji to a ona na to pořád ne a ne přijít... přitom to měla úplně pod nosem! Netuším, jestli ji tak zaslepila zamilovanost nebo fakt, že v jednom kuse viděla umírat někoho blízkého, ale vím, že pitomější hlavní hrdinku jsem snad nikdy neviděla. Opravdu. Ok, ke konci možná trochu začala přemýšlet, ale to bylo pozdě a vlastně nakonec stejně nic nevymyslela.

Přijde mi zvláštní, že to má být mužské jméno, ale mě Noel přijde úplně klidně jako ženské. Možná jsem nyní pitomá já, nemám tušení. Na hlavní hrdince mě také malinko iritoval fakt, že se chtěla stát spisovatelkou. Jako, nepopírám, že by nemohla, ale opravdu mě to hodně navádělo k autorce. Jakoby se s Noel ztotožňovala. Netuším, jaká je pravda a určitě jí dala nějaké své vlastnosti, protože to prostě autoři dělají a normálně mi to nevadí, ale k Noel mi to prostě nepasovalo.

Připadalo mi to jako ty holky, co se jednou ráno probudí a řeknou si: "Já se stanu spisovatelkou." A to mi přišlo trochu ubohé. I kvůli tomu, že jsem si Noel, jakožto spisovatelku, neuměla vůbec představit.

Dále tu máme Derrena. Ten byl stejný jako v prvním díle a tenhle díl vlastně držel nad vodou. Do chvíle než se objevila Larissa a Derren se o ní konečně dozvěděl. Štve mě, že to Noel nedošlo. To, že je Larissa siréna. To překvapení na konci, bylo překvapením i pro mě, takže tohle neřeším, naopak. Za tohle má autorka ode mě plusové body.

"Jsi si teda jistá, že tvá kniha bude úspěšná. Páni, takové sebevědomí bych potřebovala."
Larissa se zasmála. "Věřit v sama sebe a ve své dovednosti, na tom není nic těžkého. Vlastně je to naprosto přirozené. Podceňování vlastního já mi připadá zcela nemyslitelné."

Larissa mi v tomhle ohledu přijde sympatičtější. Tedy, ne zrovna u této části, tady to znělo namyšleně. Nicméně, tím, že si věřila a ten citát u druhého odstavce... musela jsem si zapamatovat stránku tohoto úryvku (177 s.), protože ty tři věty mi přišly krásné. Myšlenka knihy. Možná ne myšlenka knihy, ale rozhodně je to motivující.

Pokud jste četli první díl, přečtěte si i druhý. Sice je Noel pitomá hlavní hrdinka a nedává mi smysl, proč ji autorka vytvořila a proč napsala příběh zasazený do současnosti, ale přesto si myslím, že rozečtená série působí špatně. A vzhledem k tomu, že první díl byl skvělý, byla by blbost nedozvědět se, jak to všechno dopadne, přestože by to asi mohlo napadnout každého, ale nebudu předbíhat. Styl psaní byl super, jen ta hlavní hrdinka mě dost štvala svou pitomostí.

Za poskytnutí recenzního výtisku opravdu moc děkuji nakladatelství Fragment.
(Zdroj obálky naleznete jako obvykle po kliknutí na ni.)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 reveriedreams reveriedreams | E-mail | Web | 6. března 2015 v 14:36 | Reagovat

Nečetla jsem to, ale trochu se mi zdá, že zasazení Sirén do současnosti trochu zabíjí atmosféru. Ale neposlouchej mě, mám na tyto bytosti trochu zvláštní pohled.
To už by mě více lákal ten první díl. Ale možná si přečtu i tento, kdo ví.
Jinak, krásná recenze, ostatně jako vždy!

2 Kristýna Kaderová Kristýna Kaderová | E-mail | Web | 7. března 2015 v 16:35 | Reagovat

Doslova a do psímene s tebou souhlasím :D Vážně nevím, co jiného bych ještě mohla říct :D

3 Sára Dracová Sára Dracová | E-mail | Web | 8. března 2015 v 8:50 | Reagovat

Ještě jsem nečetla, ale vypadá zajímavě, i když mám na seznamu nejdříve Syny pekel :-)

4 Katie Katie | Web | 8. března 2015 v 20:57 | Reagovat

Tak takovou recenzi jsem necekala. Na knihu jsem se tesila a ted popravde nevim. Trochu se bojim ale prectu si ji  =)
Je pravda ze tato serie je odlisna od ostatnich co autorka napsala ale z prvniho dilu to vypadalo slibne. No uvidim az si prectu druhy.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.