Roční literární soutěž, 2. ročník - hodnocení za březen

30. března 2015 v 13:32 | Terka M. |  Roční literární soutěž
  • Nyní tu pro vás konečně mám ta hodnocení za měsíc březen. Přiznávám, že to ani tentokrát nebylo snadné a do posledního okamžiku jsem si nebyla jistá, která povídka se umístí na druhém místě, ale nyní už to vím, a proto vám to můžu s radostí sdělit.

---Za březen povídku napsali čtyři soutěžící: Karin, Katie, Kelíns a Kristýna Kaderová. Mimochodem, všimly jste si, že jste všechny od písmene K? Jsem jediná, komu to přijde legrační?

Tématem tohoto měsíce jsem zvolila První krůčky jara v souvislosti s prvním jarním dnem a já mohu říct, že všechny povídky byly vážně moc pěkně napsané a člověk se do nich snadno začetl, přesto jsem musela vybrat dva celkové výherce, protože kdyby jste měly vyhrát všechny, asi by to nebylo úplně ideální. Opět jsou podle pořadí seřazeny první dvě místa.

A o co jste hrály? (cena pro první místo)


Kelíns (Jak nebylo Jaro)
Počet znaků: 5 753 znaků včetně mezer
Počet bodů: 10/10

Anotace:

Sníh je všude po zemi, protože se Jaro ještě neujalo své vlády. Má moc problémů, a proto se k ní vypraví Léto, Podzim a Zima, aby zjistili, co se s Jarem děje. Mají starosti, a když je Jaro zpoza dveří pošle pryč, vědí, že s tím musí něco udělat, aby ji zachránili. Jenže co? Bude ještě někdy teplo? Podaří se jim udělat vše potřebné, aby se Jaro ujalo vlády?

Hodnocení:

Tahle povídka se mi líbila snad ze všech nejvíc. Byla opravdu hodně originální. I když mi z části připadala, jakoby se inspirovala Katiinou povídkou? Netuším. Ať tak či onak, napsala to po svém a já nemůžu mít nejmenší námitky. Častokrát jsem se u povídky i rozesmála. Jaro závislé na reality show, neschopna vylézt z domu ven, aby období Zimy skončilo? Neříkejte mi, že tohle připadá vtipné jenom mě.

Povídka se četla jednoduše sama. Lehce. Opravdu mě bavila. Už jen proto si myslím, že si první místo za měsíc březen rozhodně zaslouží.

(Až budeš mít chvíli času, napiš mi na mail svou adresu, kam chceš zaslat cenu. :-))

Počet znaků: 8 995 znaků včetně mezer
Počet bodů: 9.5/10

Anotace:

Inspirováno písní. O tom, jak rychle se z přítele může stát nepřítel, kterého dostanete příkazem zastřelit. O válce a o tom, jak dokáže být krutá. O tom, jak se z křehkého přátelství může stát touha po moci a bohatství.

Hodnocení:

Mohu s klidným svědomím říct, že se mi Karinin styl psaní opravdu velmi líbí. Pokaždé se začtu, takže mi vlastně ani nevadí, že je povídka delší (i když v knize by se mi četla lépe než na počítači). Vážně je okouzlující, jak Karin popisuje a abych pravdu řekla, poprvé jsem ani nenabyla dojmu, že by odskočila od tématu, ale svým způsobem neodskočila, protože pokud si správně pamatuji, vlastně já sama jsem navrhla, že se povídka může na jaře jenom odehrávat, děj může být jakýkoli vás napadne.

Výrazněji tam to téma nemuselo být znát, ale samozřejmě bylo výhodou, že jste splnili zadání do puntíku. Oceňuji i originalitu, která tu byla znát. Opět jsem si nebyla jistá, kdo nakonec skončí na druhém místě a zase byla druhou adeptkou Kristýna, jejíž povídka se mi také líbila, ale... nějak tomu chyběla ta správná šťáva.

Ohromně mě oslovila celková myšlenka povídky, která byla opravdu pravdivá - dvě skupiny, které se před nějakou dobou ještě jakž takž respektovali, se nyní nemohou ani vystát a v jednom kuse spolu válčí o moc a bohatství. Tu se současně odráží obraz dnešní doby. Jsem ráda, že to skončilo tak, jak to skončilo.

Autorka této povídky dokázala vytvořit něco neskutečně krásného. Moc se mi to líbilo.

(Vzhledem k tvé výhře minulý měsíc mi nemusíš zasílat adresu. Ozvu se hned, jak cenu zašlu poštou, tedy v okamžiku, kdy mi Kelíns zašle adresu a já pak na Vsetíně zajdu na Poštu. :-))


Počet znaků: 3 407 znaků včetně mezer
Počet bodů: 7/10

Anotace:

Spring a její sestry jsou tím, co dělá Zemi Zemí. Ročními obdobími, která se mění, prohazují si dobu své vlády. Nyní přišla řada na Spring, aby převzala žezlo od své sestry Winter. Aby přinejmenším do dalšího roku nemusela být zima...

Hodnocení:

Navzdory chybám (především v příčestí minulém, ale našla jsem i jinde) se mi povídka jevila jako velmi čtivá. Dějová linka nebyla nějaká výrazná, vlastně se toho tam moc nedělo a možná i proto mi dělalo takový problém vytvořit anotaci, ale byla originální, a zároveň mile napsaná.

Čtenář se do Katiiny povídky dokáže začít hlavně z toho důvodu, že autorka perfektně popisuje okolí tak, že má člověk pocit, že tam je taky. Nebo že prožívá to, co hlavní hrdinka. Nebo mu chvílemi přijde, že se jedná o jeho příběh.

Jedná se o povídku, při které vám vytane na mysli, že už je opravdu jaro.

(Ještě bych chtěla upozornit, že už máš povolenu jen jednu krátkou povídku, tedy povídku o velikosti minimálně těch dvou normostran. Já vím, že je to 'jen' o těch 200 znaků, ale přesto...)

Kristýna Kaderová (První krůčky jara)
Počet znaků: 3 987 znaků včetně mezer
Počet bodů: 8/10

Anotace:

Erika má tradici. Každý rok vítá jaro. Je jí jedno, jaké je počasí nebo jestli se nachladí. Vždycky jaro vítala se svým bratrem Danem, který však pracuje od nevidím do nevidím, nemajíc na nic jiného čas. Podaří se jim jaro společně přivítat letos?

Hodnocení:

Opravdu moc krásná povídka, př níž má člověk pocit, jakoby byl její hlavní hrdinkou. Líbila se mi natolik, že jsem znovu uvažovala o tom, že bych ji umístila na druhé místo, ale nakonec přece jen vyhrála Karin s tím, že třeba příště, když se se budeš snažit ještě víc, se můžeš na jednom ze dvou míst umístit.

Povídka jako sen, který po probuzení dokáže člověku vykouzlit úsměv na tváři. A stejně tak tahle povídka dokáže čtenáře i rozesmát, což hodnotím velmi kladně. Mrzí mě, že i tady byly chyby, přitom Kristýna umí psát (a nehádej se!) i bez nich. Když čtu nějakou z jejích kapitolových povídek, jde poznat, že si na nich dává záležet víc, ale možná je to tak nastejno, to nějak nedokážu posoudit.

Pokud však bude tvá povídka za duben lepší než tato a ta předchozí, jsem si jistá, že máš určitou naději získat nějakou cenu za měsíc duben.


(Kdybych mohla prozradit, tématem na měsíc duben bude něco s velikonoční tématikou - abyste si začaly pomalu vymýšlet povídky -, blíže upřesním až ve středu. :-))

Za poskytnutí knihy (a záložek a placek) do soutěže opravdu moc děkuji nakladatelství Fragment.
(Zdroj obálky naleznete po kliknutí na ni.)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 reveriedreams reveriedreams | E-mail | Web | 30. března 2015 v 16:36 | Reagovat

U nás doma bude zase přezáložkováno :-) Ale jinak ti opravdu moc děkuji, vůbec jsem nečekala, že se ti povídka bude líbit (upřímně, není to má nejpovedenější). Gratuluji vítězce!

2 Kelíns Kelíns | E-mail | Web | 30. března 2015 v 18:25 | Reagovat

Jé, strašně děkuji :-) Tohle mi zvedlo náladu. Je to úplně super :-)
A ta náhoda s písmeny K mi taky přijde vtipná.
Ještě chci dodat, že jsem se Katiinou povídkou neinspirovala. Sice jsem ji četla, ale až po tom, co jsem dopsala svojí. Akorát jsem se pak asi týden rozhodovala, zda povídku skutečně zveřejnit. Jsem ráda, že jsem se nakonec odhodlala.
A fakt děkuji. Vím, že se pořád opakuji, ale moc mě to potěšilo :-)
Jdu si přečíst zbylé povídky :-)

3 Kristýna Kaderová Kristýna Kaderová | E-mail | Web | 1. dubna 2015 v 21:28 | Reagovat

Víš, že bych tě nejradši vzala pánvičkou přes hlavu, že ano? Jestli se budeš rozhodovat po třetí, klidně kvůli tomu zajedu do Vsetína. A ne to není nátlak :D

Děkuju, ale hádat se budu. Jak už jsem řekla na napsání téhle povídky mám měsíc a to dáváš taková témata na která mě nic nenapadá. Kdežto jednu kapitolu kontroluju třeba několikrát za půl roku, tak pokaždé si všimnu nějaké té chybky, kterou přehlédnu.

A já jsem si jistá, že zase budeš váhat, takže jdu hledat tu malou pánivčku... i když ta velká bude lepší :D

4 Terka Terka | E-mail | Web | 1. dubna 2015 v 21:45 | Reagovat

[1]: Hlavně, aby nějaká záložka zbyla i pro tebe. :-D

[2]: Nemáš zač, zasloužíš si to. :-)

[3]: Tak pánvičkou přes hlavu? :-D Musím si rozmyslet, jestli to není nesportovní chování... :-? :-D Tak přijeď. :-D

Já vím, já vím, ale mohu říct, že tahle byla o něco málo lepší než ta únorová (i když té nemůžu upřít originalitu) a myslím, že pokud nenapíšeš drabble (protože krátká povídka proti dlouhé?), nějakou šanci určitě máš. :-)

Pomoc! Ohrožuje mě tu pánvičkou! :-D

5 Katie Katie | Web | 4. dubna 2015 v 13:32 | Reagovat

Děkuji za hodnocení. Vím, že to bylo krátké ale bohužel jsem více nevymyslela. =) Jinak četla jsem jen Kristýninu povídku a byla dobré. =) Snad stihnu přečíst i zbytek. =)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.