Pekáč buchet - Kateřina Petrusová

8. března 2015 v 12:11 | Terka M. |  Recenze knih
  • Recenze na druhou knihu české spisovatelky Kateřiny Petrusové s názvem Pekáč buchet. Jakmile se podíváte na obálku, hned máte sto chutí se do ní zakousnout. Vypadá tak lahodně... :)

---

Název: Pekáč buchet
Autorka: Kateřina Petrusová
Nakladatelství: Fragment
Rok vydání: 2014
Počet stran: 159 s.


Hodnocení obálky:

Jak jsem již zmínila na začátku, obálka vypadá ta dobře, že jsem měla sto chutí se do ní zakousnout. A vlastně ještě teď, při psaní recenze, tu chuť mám. Proto vám říkám, abyste mě nikdy nenutili, abych ohodnotila skvěle vypadající jídlo, protože by se mi to nepodařilo a já bych ho rychleji snědla než bych na něj stihla napsat nějaké hodnocení.

Na obálce najdeme kromě jídla Kláru a Matouše. Klára je hlavní hrdinka této knihy a také její vypravěčka a Matouš je mladý kluk lezoucí v létě po horách a v zimě po ledu, zároveň Mistr Evropy, pokud se nepletu. A to jídlo... ano, musím tu recenzi dopsat nebo se do té obálky brzy pustím a nenechám ji, dokud nebude snězená. Vidíte, co se mnou ta obálka dělá? Nedokážu rozumně myslet a neustále přemýšlím nad tím, že mám hlad.

Hodnocení knihy:

Stejně jako první kniha autorky, kterou jsem četla - S hlavou v oblacích (pejru) - mě i tato kniha nesmírně zaujala. Byla velmi čtivě napsaná a já jsem se od ní nemohla odtrhnout. Když jsem ji četla po cestě vlakem domů, smála jsem se při každé větě, která byla v knize napsána. A vlastně jsem si říkala, že musím ostatním připadat jako blázen a že mě zcela určitě odvedou zpátky do Opavy s obavou, že jsem odtamtud utekla.

Hlavní hrdinkou této knihy je Klára. Žena, která ze všeho nejvíc miluje jídlo a já jsem si celou dobu říkala, že bych si s ní zcela jistě rozumněla, kdybychom se potkaly. Jídlo je přece tou nejlepší věcí na této planetě a já bych se snad ujedla, kdybych k tomu měla příležitost. Jen si nyní nejsem tak úplně jistá, kolik bylo roků Kláře a kolik Matoušovi.

Matouš je mistrem Evropy v lezení po ledu abnormální rychlostí, což je samo o sobě fascinující. Je mužem, který se může chlubit pekáčem buchet, tedy svaly. Abych pravdu řekla, netuším, jak mi připadal blíže, ale obecně se to blížilo k sympatičnosti. I kdyby se nedali dohromady, mohu říct, že by z nich byli dobří přátelé.

Líbilo se mi, jak autorka do knihy zakomponovala kuchařské recepty a ačkoli jsem žádný z nich nezkoušela, jsem si jistá, že bych se nebála upéct muffiny u první kapitoly, cheesecake (ale na ten mám osvědčenější recept) nebo klasické buchty, protože, co by to bylo za Pekáč buchet, kdybyste tam nenašli recept na České buchty? Navíc, každý recept napsaný u jednotlivých kapitol, se později v dané kapitole opravdu objevuje tím, že ho hlavní postava připravuje nebo o něm jenom čte.

"Jdeme vás nakrmit. A možná trochu přiopít, abychom se oba zbavili nervozity."
Otevřela jsem pusu. A zase ji zavřela. Uf. Dobře, nakonec, proč ne.
"A mimochodem, při zmínce o lámajícím se ledu se necítím úplně ve svý kůži," dodal, když jsme se vydali k nejbližší restauraci. A jo, ledolezec, prolomení ledů, to nebyl vhodně zvolený slovní obrat. Otočila jsem k němu obličej, abych se omluvila, ale on se na mě vesele zubil. "Dělám si srandu," smál se. "Nesmíte mi všechno věřit, Kláro." (...)

Jedná se o úryvek ze strany 21. Zrovna tento Matoušův vtípek mě dost pobavil. Vlastně jsem neměla vyhlédnutý úryvek, který k recenzi doplním, ale když jsem prolistovávala knížkou, zaujal mě. Možná ne nejvíc, ale připadal mi takový nepříliš prozrazující, co se stane v další minutě, a zároveň vtipný. A vtipné věci mám ráda.

Takže ve výsledku mohu říct, že se mi kniha opravdu moc líbila a doporučuji, abyste si ji přečetli. Neurazí. Pobaví. A to je právě to, co v dnešní záplavě pesimistických článků potřebujeme. Je to opravdu chuťovka, ke které se hodí vzít si něco dobrého, aby vám při čtení (a pohledu na obálku) nevyhládlo.

Za poskytnutí recenzního výtisku opravdu moc děkuji nakladatelství Fragment.
(Zdroj obálky naleznete po kliknutí na ni.)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 reveriedreams reveriedreams | E-mail | Web | 10. března 2015 v 21:41 | Reagovat

Knihy tohoto typu nemám příliš ráda, jak už jsem jednou říkala, ale na odlehčení si to možná někdy přečtu. Mimochodem, tvé recenze jsou vážně úžasné, troufám si říct, že až impozantní!
Mimochodem, konečně jsem si dnes byla pro cenu za tu soutěž. Děkuji moc za krásný "balíček", až na to, že mi má rodina ukradla všechny záložky :-( No, alespoň jde vidět, že se jim líbily.

2 Kristýna Kaderová Kristýna Kaderová | E-mail | Web | 14. března 2015 v 11:34 | Reagovat

Knížka to je skvělá, ale popravdě moc nevím, čemu ses tolik smála. Jako byla vtipná, ale S hlavou v pejru byla vtipnější, mnohem vtipnější :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.