Netvor - Alex Flinn

2. března 2015 v 16:04 | Terka M. |  Recenze knih
  • Na tuhle recenzi jsem se chystala už v únoru, ale ta únava a lenost mě zmohla, takže jsem se k ní dostala až teď. Vlastně v neděli, vzhledem k tomu, že ji přednastavuji, protože jsem na koleji a ty knížky, na které píšu recenzi, si s sebou neberu, neboť bych jinak měla hrozně těžkou tašku a pravděpodobně bych se pěkně prohnula v zádech.

---

Původní název: Beastly
Český název: Netvor
Autorka: Alex Flinn
Nakladatelství: Moba
Rok vydání: 2013
Počet stran: 252 s.


Hodnocení obálky:

Přesně si nejsem jistá, zda se jedná o filmovou obálku s herci, kteří hráli ve filmu či knižní. Nejsem si jistá, protože ten film jsem neviděla. Vždycky si totiž přečtu knihu a až potom film (a pak u filmu nadávám, že je to úplně něco jiného) a ani tentokrát to nebyla výjimka. Alespoň myslím, že jsem ten film nikdy neviděla. Přesto, na obálce je podle mého názoru Kyle Kingsbury jako Netvor, tedy Adrian King, a pokud ne, nedává to smysl, protože Kyle měl blonďaté vlasy, kdežto tahle osoba na obálce je má tmavé.

Chtěla jsem si dneska stáhnout ten film, ale nějak jsem to nestihla, takže až budu na koleji, vrhnu se na to a pak konečně zjistím, jak vypadá onen herec a zda obálka víc souvisí s knihou či filmem. (P. S. Nesnáším filmové obálky, mám radši ty původní knižní.)

Hodnocení knihy:

Ve své podstatě se mi kniha líbila. Brečela jsem u ní jako malé dítě a vlastně tomu stále nemůžu uvěřit. Slzy mi stékaly po tvářích tak, jak ještě nikdy. Vážně. No, možná jsem u mnoha knih slzela, ale nabývám dojmu, že tentokrát to byl takový pláč, jakoby se protrhla přehrada.

Kyle Kingsbury je nejpopulárnější student prestižní školy pojmenované Tuttle. Je příšerně namyšlený a ze začátku jsem ho vůbec neměla ráda, ale jak šel čas, tak se v průběhu té knihy vyvinul a už mu nezáleželo jen na sobě a na kráse a byl mi sympaticky. Když našel pravou lásku a chtěl ji nechat odejít, přehrada se protrhla poprvé a pak ještě znovu.

Abych pravdu řekla, normálně brečím i u pohádek, které jsou jistým způsobem dojemné a tohle byla svým způsobem pohádka. Kráska a zvíře, abych byla přesná. A mě se opravdu dost líbí pohádky typu Kráska a zvíře a opravdu miluji Belle a Rampelníka v Once Upon a Time a přeji jim, aby byli spolu, protože každý si zaslouží svůj šťastný konec. A ano, děsně se těším na další díl již zmíněného seriálu.

Kyle se později - poté, co se stává zvířetem - přejmenovává na Adriana. Otec ho opustil, přátelé a jeho přítelkyně se o něj od jeho proměny nezajímá. Zajímala je jenom jeho krása a díky kletbě čarodějky prokoukne a zjišťuje, že vlastně nikdy neměl opravdové přátele.

Určitým způsobem je ta kniha poučná. Říká čtenářům, že ne všechno záleží na tom, jak je člověk krásný na povrch, ale na tom, jaký je zevnitř. Je jen škoda, že si z toho hrozně málo těch, co se tím řídí, vezme příklad, protože většinou jsou pro ně knihy sprosté slovo. Líbí se mi, že je v knize zakomponován chat lidí prokletých v různá stvoření včetně Kylea, čili zvířete. Je tam i žabák. Malá mořská víla. Kluk, který je Grizzly. Pan Anderson.

"Chtěl bych ti něco ukázat."
"Mně ukázat?" Slyšel jsem opatrnost v jejím hlase. Jako by se spouštěla opona.
Rychle jsem řekl: "Ne, nerozuměla jsi mi. Chtěl bych ti ukázat skleník. Postavil jsem ho sám podle plánů, které jsem koupil. A všechny rostliny v něm jsou růže. Máš ráda růže?" (...)

Jedná se o ukázky ze strany 156. Poté, co se Kyle/Adrian setkává s Lindy, ukazuje jí růže ve své skleníku, který postavil. Svým způsobem je až neuvěřitelné, že to dokázal postavit šestnáctiletý kluk prakticky bez pomoci. Jasně, měl domácího učitele, ale ten byl slepý. A pak měl služebnou a to je přece jen žena, ale... no to je jedno.

Kniha byla vážně moc pěkně napsaná. Opravdu velmi čtivá. Báječně se četla. Skvěle jsem si u ní pobrečela. Určitě to není ztráta času, ale kdybych ji neviděla v knihovně, asi bych se k ní nedostala, protože bych za ni ty peníze nedala, ale netuším. Autorka vlastně nenapsala nic nového, prostě se jen inspirovala pohádkou známou po celém světě a převedla ji do moderní podoby. Můžete očekávat odreagování od stresu a citlivější povahy si mohou beztrestně pobrečet. Jsem si jistá, že za přečtení jistě stojí, ale nemám tušení, zda stojí za to, aby jste za knihu utratili peníze.

(Zdroj obálky naleznete jako obvykle po kliknutí na ni.)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 andthisismenomatterwhatotherssay andthisismenomatterwhatotherssay | 2. března 2015 v 16:31 | Reagovat

Ahoj, moc se omlouvám, že ti takhle zaplácávám blog, ale nevíš náhodou, jestli se dá nějak smazat vlastní komentář na cizím blogu ? :)

2 reveriedreams reveriedreams | E-mail | Web | 2. března 2015 v 16:54 | Reagovat

Já jsem právě že viděla jen film, a ujišťuji tě, že ta obálka podle filmu vážně není. Některé věci tam také byly jinak, mám dojem, že se Kyle přejmenoval na Huntera, nikoli na Adriana, ty další prokleté také vypustili, ale i tak mě to hrozně dojímalo, a mohla bych se na to dívat stále dokola a dokola. krásná recenze, také příběhy tohoto typu zbožňuji.

3 Terka Terka | E-mail | Web | 2. března 2015 v 18:55 | Reagovat

[1]: Ne, to nejde. Smazat komentář může jenom autor blogu, takže když ho o to požádáš, možná ti vyhoví. :-)

[2]: Fakt? Tak to je ta obálka zvláštní... pokud to není knižní Kyle přeměněný na netvora, tak pak opravdu nevím. Já bych mohla pořád dokola číst knížku, na kterou se recenze objeví ve středu. :-)

4 Katie Katie | Web | 4. března 2015 v 11:26 | Reagovat

Tuto knihu jsem si chtěla přečíst. Viděla jsem film a moc se mi líbil. Viděla jsem ho už tolikrát. Na obálce nejsou filmové herci a popravdě se mi moc nelíbí. Ale jinak barevně a to písmo je pěkné. =D =)
Pokud se ti kniha líbila a brečela si u toho, tak si ji musím přečíst. =)

5 tvurcipsani tvurcipsani | Web | 4. března 2015 v 14:45 | Reagovat

No, abych pravdu řekl, tak knihu jsem nečetl a ani se k tomu nechystám. Mám svýh starostí dost.
Viděl jsem film. A co bych tak mohl říct o filmu? Možná jen to, že se mi líbilo přenesení staré klasiky do novodobého světa, tzv. zmodernizování. Bralo to svůj ojedinělý jiný směr. Nic víc snad nejsem nucen dodat.
Z filmu jsem nebyl nadšen a ani snad potěšen. Chyběla tomu ta pomyslná.. jiskra.

6 Sára Dracová Sára Dracová | E-mail | Web | 4. března 2015 v 19:32 | Reagovat

Obálka vypadá pěkně...Film jsem viděla a moc se mi líbil, ale knihu jsem nečetla (zatím) .. (obávám se, že Bell a Rampel z OUaT spolu asi už nebudou, alespoň já mám ten dojem :() ... rozhodně je lákavé si jí přečíst

7 Kristýna Kaderová Kristýna Kaderová | E-mail | Web | 7. března 2015 v 16:38 | Reagovat

Knížku jsem četla (mám i recenzi, ale ještě jsem ji nestačila zveřejnit, jako vždy) a taky se mi líbila. Jak víš, tenhle příběh miluju :D Ale film mám radši. A mimochodem, nejsou to herci z filmu :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.