Někdy mám pocit, že dokážu svět zbavit války...

18. března 2015 v 15:12 | Terka M. |  Filozofické debaty
  • ... a ano, tahle myšlenka je naprosto naivní, ale já za to nemůžu, vážně ne. Pokaždé, když se dívám v televizi na zprávy nebo čtu novinky přes internet a je tam něco o válce, začne mě nemilosrdně bolet břicho. Na facebooku blogu jsem psala o tom, že mám možná takovou předtuchu, že něco možná začne (i když z celého srdce doufám, že se pletu a má bolest břicha souvisí s příliš negativními zprávami), a když to dočtu, čas od času mě napadne myšlenka, že bych to mohla dokázat. Že bych mohla zbavit svět války.

---

Asi ne úplně, to je mi jasné, protože vždycky bude mezi jednotlivými státy panovat určitá rivalita, ale přála bych si, aby se v jednom kuse nepošťuchovali nad tím, kdo si tu ropu vezme tentokrát. Přála bych si, abychom našli nějakou náhradu za ropu, kterou by ti výše postavení začali okamžitě nahrazovat ropu, protože tohle je věc - smím-li to tak říct -, která lidstvo jednou přivede do hrobu. Ta neochota domluvit se. Štve mě Islámský stát, ale to asi každého, že ano.

Upřímně mohu říct, že ti Muslimové, kteří se chovají slušně a neberou ty pravidla až moc doslova (s ohledem na současný svět, kde by to znamenalo, že jsou sto let za opicemi) mi zase tolik nevadí. Přece jen, když vezmu v potaz fakt, že je Islám nejmladší náboženství a Křesťanství na tom nebylo jinak, když začínalo, vlastně je to docela pochopitelné... a to, že se IS brání a útočí na ropné vrty (kromě jiného), bohužel taky.

Někdy mám takovou vizi (říkejme tomu tak), jakožto unesená IS (já vím, já vím, jsem padlá na hlavu), ale nepředříkávám žádný text, který by mi řekli, ale pronáším něco, co by je mělo donutit zamyslet se nad tím vším. Podle mého názoru radikálům vadí právě to, že jsou tam cizí země, protože oni je tam nezvali a taky je štve, že je jejich země roztříšněná na spoustu území patřících vždy někomu jinému (i když tenhle fakt si asi spíše užívají, takže si ho škrtněte). Jednou IS, podruhé někdo jiný, pak zase někdo a tak to jde dál. Myslím si, že žárlí, i když popravdě nevím, na co. Tady také nejsme zrovna kamarádi, ale dokážeme se respektovat, tedy alespoň většinou, pokud se nejedná o naši milovanou romskou populaci, ale já se o určitou toleranci vůči nim snažím. Otázkou je, kdy se začnou snažit oni.

Musím to, co chci říct, vzít za správný konec, aby to neznělo tak, že nevím o čem mluvím. Ok, možná to doopravdy nevím, ale četla jsem nespočet příspěvků na různých zpravodajských portálech, které jsem si přidala na hlavní stránku Seznamu, abych tam neměla jen Novinky.cz a můj pohled tak nebyl zkreslený nějakým jiným názorem. Mrknu na Novinky, vzápětí na iDnes, E15, Lidovky.cz, Parlamentní listy, Britské listy... kromě toho tam mám i BBC, ale na tom vlastně nesejde a netuším, proč to tu pletu. Možná proto, abych zaplnila jeden odstavec totálními blbostmi.

Takže, abych se zase vrátila k tomu, co jsem původně chtěla říct. Když sleduji nebo čtu ty zprávy, vážně mám dojem, že dokážu změnit svět. Netuším, jestli je sobecké takhle uvažovat, že to dokážu já. Vím, že to nezvládnu sama, ale věřím tomu, že při správném načasování by se jednomu člověku mohlo podařit sjednotit lidstvo, nemyslíte? Ačkoli... asi je to nesmysl a vy mi mou myšlenku omlátíte o hlavu s tím, že je to nereálné, ale já nad tím nemůžu přestat jen tak přemýšlet, protože ať už se o tom bavím s bráchou, když jdeme od babičky domů, v hlavě mi to koluje v jednom kuse.

Určitě jsem pitomá. A naivní. Ano, ano, to všechno souhlasí, ale možná nás přece jen před válkou dokáže zachránit víra v samu sebe. V to, že budete věřit ve vlastní schopnosti. Nemusíte věřit v Boha (jak už jsem zmínila, sama nejsem pokřtěná a Křesťanství mi nesedí, to spíše to východní náboženství), stačí, když bude věřit v to, že něco dokážete změnit a já věřím v to, že tímto způsobem dokážeme spoustu věcí změnit.

VĚŘTE, ŽE TO DOKÁŽETE, PROTOŽE VÍRA VE VLASTNÍ SCHOPNOSTI JE K NEZAPLACENÍ.

NIKDO NEBUDE ŘÍKAT, ŽE JSME SLABÍ, PROTOŽE MY JSME TAK SILNÍ, NA KOLIK SE CÍTÍME.

VĚŘTE V SAMI SEBE, TO JE NEJDŮLEŽITĚJŠÍ.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 N.O.P. N.O.P. | E-mail | Web | 18. března 2015 v 17:22 | Reagovat

Dobrý den,
předem se omlouváme za potíže.
Prosíme o návštěvu našeho webu neoficialniochranciprirody.blog.cz bojujícího za přírodu.
Za každé vyslyšení prosby srdečně děkujeme a doufáme, že nám pomůžete šířit tuto zprávu dál.

S přáním příjemného dne
N.O.P.

2 Xerodoth Sigmius Xerodoth Sigmius | E-mail | Web | 18. března 2015 v 18:49 | Reagovat

Zvířata se žerou podle potravního řetězce, lidé se kastují a podle toho řežou. A protože jsme se vyvinuli ze zvířat (zdravím, kreacionisté!), tak nám zkrátka nějaké ty pudy zůstali. Válčit mezi sebou je lidská přirozenost, stejně jako se upírat k vyšším symbolům a autoritám, ve jejichž jménu bojujeme. Neuděláš nic. Nikdy. Seženeš si sice pár (desítek, stovek, tisíců) příznivců, ale ve výsledku to jde všechno do kytek, když se objeví sebemenší střet zájmu.

3 Lady≈Claire Lady≈Claire | E-mail | Web | 19. března 2015 v 20:05 | Reagovat

Tak jako první věc, kterou musím udělat, je napsat, že se jmenuji Bára, takže tvé série "Bára v nesnázích" jsou o to lepší :D

Druhá věc, píšu v pozici editorky sekce Studium, takže jsem se svým místem vcelku spokojená :)

Třetí věc - a to sice konečně k samotnému článku - jsem hodně zděšená světem. Nerozumím, jak lidé můžou podlehnout tak neuvěřitelné medializaci celé situace. Muslimové jsou zlo. Islám je zlo. Všechny je pobít. Pozor na to, co jsou fakta a co jsou média. Důvěřovat médiím je jako vyhlížet obzor kaleidoskopem. Bohužel se však nemýlí v temnosti samotné scény.

4 reveriedreams reveriedreams | E-mail | Web | 19. března 2015 v 21:53 | Reagovat

Je to zajímavá úvaha. Sice si nemyslím, že by jeden člověk mohl všechno zastavit, protože tady se vlastně vůbec nejedná o Islámský stát ani o ropu.
Dobře, začnu jinak. Znáš stránky svobodnenoviny.eu? No, pokud alespoň trochu uvěříš tomu, co je tam napsáno, hodně ti to rozšíří obzory.
Popravdě, myslím si, že jde spíše o moc. Vládu nad světem. o to se přece lidé pokoušejí už odnepaměti a historie se opakuji. K čemu jim to nakonec bude, toť otázka, ale jak se zpívá v jedné mé oblíbené písni (jestli si mohu dovolit citát):

Příliš mladý, příliš nevinný,
než abych věděl,
jak daleko by váš mistrovský plán mohl dojít...

Celé to je vlastně v podstatě o tom, že Amerika si chce zotročit Rusko, a pak celý svět. Islámský stát a ropa, to jsou jen cesty k tomu. Alespoň tak to vidím já.

Ale na druhou stranu, tento článek je vlastně úžasný. Jen si myslím, že bychom se museli spojit, aby to vyšlo. Nechci ti brát iluze, ale vidím to prostě jinak...

5 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 20. března 2015 v 21:58 | Reagovat

Krásný článek :)

Taky mám plnou hlavu toho, co se děje ve světě... Články plné zabíjení a terorismu mě opravdu nebaví číst... Člověk si říká, že žijeme ve 21. století, tak by to mohlo být trochu jinak. Ale ono ne, lidi se kvůli penězům, moci a náboženství budou zabíjet dál, jako bychom neměli žádné dějiny.

6 Kristýna Kaderová Kristýna Kaderová | E-mail | Web | 21. března 2015 v 15:05 | Reagovat

Myšlenku ti o hlavu neomlátím jen ten tvůj pesimismus.

Každý má občas pocit, že dokáže zachránit svět a sjednotit lidi, ale to se nestane, jelikož je to nemožné.

Pamatuješ na Hitlera? To byl na 99% hrozný člověk, ale vem si co dělal. Nejspíš asi ze sobeckých důvodů, ale to je teď vedlejší. Chtěl mít jeden stát, kde by všichni mluvili stejným jazykem, vypadali stejně a velel by jim jediný člověk jednoduše sjednocení světa, když to tak vezmeš. A obě víme jak to dopadlo. A i kdyby se mu to povedlo, tak by se to nakonec rozpadlo. I když by lidi byly na chlup stejní, stejně by si nějaký důvod k válce našli. Tohle je jednoduše přirozenost naší rasy.

7 Sára Dracová Sára Dracová | E-mail | Web | 26. března 2015 v 19:42 | Reagovat

Opravdu bylo by dobré, kdyby našli nějakou náhradu za ropu, jak si psala, alespoň by tak ustali některé spory. A když čtu všechny ošklivé článku na netu, také se bojím toho co přijde. Určitě není sobecké, že by si mohla změnit svět. Stačí jen jeden dobrý čin, který může mnohé změnit, ale asi by se museli připojit ostatní a to ve velkém.

8 Nikinka Nikinka | Web | 28. března 2015 v 13:57 | Reagovat

VĚŘTE, ŽE TO DOKÁŽETE, PROTOŽE VÍRA VE VLASTNÍ SCHOPNOSTI JE K NEZAPLACENÍ.
To je hodně výstižné, řekla bych, přinutilo mě to pěkných pár minut jen nehnutě sedět a přemýšlet nad tvým článkem. Zvláštní. To se mi ještě nestalo :-D ale myšlenku to určitě má. Občas se cítím velmi, velmi podobně, přestože v hloubi duše vím, že je to nereálné - co se má stát, to se nakonec stane, ať je to už jakkoliv špatné.
Ale u čtení jsem si, kdo ví proč, vybavila dílo od Karla Čapka: Bílá nemoc. Najednou se mi před očima mihl dokrot Galén a jeho boj za mír.

Mimochodem, četla jsem si tvé záhlaví a upřímně jsem se zaradovala, že tady na blogu je někdo, kdo pochází ze Vsetína :). To je hrozně super. Já se na Vsetíně narodila :) a bydlím asi dvacet minutek od něj, v takovém malém (milém :-D) městečku.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.