Hon - Andrew Fukuda

11. března 2015 v 11:23 | Terka M. |  Recenze knih
  • Nejdřív jsem vůči této knize byla trochu skeptická, protože upíři, jací byli v knize ukázáni, se od těch, řekněme normálních, lišili kupříkladu tím, že se nesmáli. Nevyjadřovali emoce obličejovými svaly. Když jim něco přišlo legrační, poškrábali se na zápěstí, ale jinak byli tak krvelační, jak by měli správní upíři být. A vlastně to byl zase nový pohled na upíry, takový originálnější a mě čtení této knihy upřímně bavilo. Tak moc, že jsem se ihned pustila do druhého dílu. :)

---

Původní název: The Hunt
Český název: Hon
Autor: Andrew Fukuda
Nakladatelství: Fragment
Rok vydání: 2014
Počet stran: 296 s.


Hodnocení obálky:

Na obálce je Gen, hlavní postava knihy, která nás zároveň provází celým příběhem o Honu na glupany. Pardon, o Honu na lidi. A Gen je člověk. Musí se proto denně holit, umývat se, stříhat si nehty... všechno proto, aby upíři, kteří si říkají lidé, nepoznali, že je glupan. Pak by ho bez milosti zabili. Dále máme na obálce město v načervenalé mlze nebo možná v mlze, do které svítí slunce, to je také možnost. Město je ve stínech. Upíři nesvítí na slunci a nemají ani žádné denní prsteny, nemohou se procházet po světlu.

Abych pravdu řekla, mnohem víc se mi líbí obálka ke druhému dílu. Ta červená je taková zvláštní... nepopírám, že se ke knize nehodí, když tam každou chvilku teče krev, ale mnohem víc se mi líbí ta modrá obálka Kořisti. Je taková uklidňující, kdežto ta červená dráždivá, jestli volím správná slova.

Hodnocení knihy:

Jak jsem již zmínila, ze začátku jsem byla skeptická. Bála jsem se, že mě kniha nebude bavit, ale jak jsem otáčela stránkami, neuvědomila jsem si to a už jsem byla v polovině. Pak mi zbývalo už jen pár stránek. Četla jsem ji nejprve doma, pak ve vlaku, v autobuse na kolej a nepřestávala jsem, dokud jsem nebyla na poslední stránce. Šíleně mě čtení této knihy bavilo, ač jsem si tím nejprve nebyla jistá.

Upíři v knize byli takoví, jako by měli být. Až na to škrábání na zápěstí, ale to byl milý a vtipný dodatek. Po setmění byly nejrychlejšími stvořeními kráčejícími po Zemi. Když svítilo slunce, rozpouštěly se jako voskové figuríny a tenhle fakt mi taky přišel vtipný. Možná mě na knize zarážela ta věc, že Gen jedl syrové maso navzdory tomu, že byl člověk. Chápu, musel to vytrénovat, aby se nepozvracel, ale mám dojem, že pro normálního smrtelníka je nijak neupravené maso dokonce nebezpečné.

Ano, byla to 'jenom' postava v knížce, ale to syrové maso mi opravdu hodně vadilo. Neřeším, že párkrát vypil krev, aby zahnal žízeň, to je ještě docela... řekněme, že logické, i když na tom nic moc logického není. Ach jo, to syrové maso mě snad bude strašit do smrti. Nedokázala jsem pochopit, jak to vůbec dokázal jíst. Přece jen měl jenom umělé špičáky a já chvílemi uvažovala nad tím, kdy se mu zlomí nebo vypadnou. Vážně jsem nerozuměla tomu, jak mohl s umělými zuby jíst bez toho, aby mu vypadaly, ale možná to někomu přijde logičtější než mě.

Navzdory těmto nesrovnalostem, které mě na knize zarážely, jsem knihu zdárně dočetla do konce, protože jsem se do ní začetla tak moc, jak jen se dá začíst do knihy. Bylo to zábavné. Ale hlavně napínavé. Sice se při troše štěstí dalo odvodit, co se stane na konci, ale přesto mi nezbýval čas nad tím přemýšlet. Až tak mě děj pohlcoval.

Gen mi připadal na jednu stranu odvážný, na tu druhou mi přišel hrozně vystrašený, přičemž odvahou nepřekypoval a objevovala se jen ve výjimečných případech. Kdežto ta vystrašenost, jo, to byla jeho slabá stránka.

Pak tam byla Záře. Dívka, kterou Gen miloval, ale vlastně se nikdy o nic nepokusil, protože byli každý jiný. Ale, nic není takové, jako to vypadá a já si to vlastně myslela celou dobu, jen mi ten děj nedovoloval nad tím hlouběji přemýšlet.

Ředitel se na ni dívá a dlouhými, pomalými tahy se škrábe na zápěstí. Je na něm jasně vidět potěšení. "Vy jste náš plán B."
"Asi vám nerozumím."
"Škoda. Zatím jste si vedla dobře." Ředitel popotáhne nosem.
(...)

Úryvek ze strany 140. Vlastně jsem si nebyla jistá, jaký použít úryvek, takže když jsem znovu pročítala knihu, náhodně jsem vybrala tento. Jedná se o dialog ředitele a Záře. Víc vám prozradit nemohu, protože bych toho řekla až příliš mnoho. Neříkám, že se mi zrovna tento úryvek líbí nejvíc, bezpochyby tam byly lepší řádky, které bych mohla vybrat, ale pravdou je, že tuhle recenzi píšu půl hodiny před půlnocí a ještě mám v plánu dočíst zbytek Kořisti, takže jsem jsem se pro tentokrát rozhodla k ledabylému řešení.

Jednak proto, že jsem knihu četla až moc rychle, takže jsem si nestačila zapamatovat nějakou stránku a jednak právě kvůli času, kdy recenzi píšu. Bývala bych ji napsala dříve, ale včera (a vlastně i dneska dopoledne) jsem pokračovala ve Vraždách kvůli sušenkám a radovala se, jakou mám úžasnou Múzu (když nad tím tak přemýšlím, musím jí za to koupit nějaký dárek a ta učebnice Německého jazyka se opravdu nepočítá) a pak se vrhla na Kořist, takže na recenzi nezbýval čas. Naštěstí má den čtyřiadvacet hodin.

Abych tak pokračovala v recenzi a jen tady suše neplácala nějaké nesmysly, myslím, že bych knihu doporučila všem, kdo mají rádi nadpřirozeno a snad i částečně krvelačné upíry. A také, pokud rádi čtete originální příběhy a jste ve věku zhruba tak do dvaceti let. Předpokládám, že do toho věku by vás to mohlo bavit.

Za poskytnutí recenzního výtisku opravdu moc děkuji nakladatelství Fragment.
(Zdroj obálky naleznete jako obvykle po kliknutí na ni.)


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 reveriedreams reveriedreams | E-mail | Web | 11. března 2015 v 14:36 | Reagovat

Záleží na tom, jak dlouho to syrové maso vlastně jedl. Alespoň myslím.
Ale jinak ti rozumím, také bych nad tím pozastavila.
Knihu si nejspíš nepřečtu, nemám ráda literaturu o upírech, protože se mi na nich vždy zdá něco pokaženého (i když "hodní" upíří jsou horší než ti krvelační).
Ale tato recenze se ti, ostatně jako vždy, moc povedla!

2 Kristýna Kaderová Kristýna Kaderová | E-mail | Web | 14. března 2015 v 11:36 | Reagovat

Popravdě jsem tam těch nesrovnalostí viděla mnohem víc a mám radši "normální" upíry, ale knížka je i tak skvělá :)

3 Katie Katie | Web | 16. března 2015 v 20:43 | Reagovat

Kniha mě docela zaujala a obálka se mi také líbí. =) Jen jsem trochu nepochopila kdo ten Gen vlastně je? Patří mezi lidi nebo upíři?

4 Sára Dracová SB Sára Dracová SB | E-mail | Web | 24. března 2015 v 19:45 | Reagovat

Obálka vypadá opravdu velmi pěkně.
Zajímavá kniha, i když to syrové maso by mi také vadilo. Obdivuji Gena.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.