Doctor Who: Dalecká generace - Nicholas Briggs

29. března 2015 v 13:44 | Terka M. |  Recenze knih
  • Dneska tedy, jak jsem slíbila, zveřejňuji recenzi na Daleckou generaci, kterou vydalo nakladatelství Jota. Doktora jsem sice neviděla celého (přestože bych ráda), ale nějak na uloz.to nemůžu najít první sérii s titulky. Na druhou jsem se kvůli absenci první nedívala. Ve své podstatě mám ten seriál ráda, jen jsem asi tak nejvíc dílů viděla z poslední osmé série s Capaldim.

---

Původní název: Doctor Who - The Dalek Generation
Autor: Nicholas Briggs (Tommy Donbavand?)
Nakladatelství: Jota
Rok vydání: 2015
Počet stran: 262 s.


Hodnocení obálky:

Myslím si, že k obálce nemůžu říct nic jiného než to, že se ke knize hodí. Najdeme na ní Matta Smitha, herce, který v seriálu hrál jedenáctého Doktora a pak samozřejmě Daleky, kteří mají v plánu něco, na co Doktor ne a ne přijít. Ví, že se jedná o něco zlého, protože Dalekové jsou zlí, ale pravdou je, že nemá tušení co.

Co mě na této obálce zaráží je fakt, že tady je autorem Tommy Donbavand, ale na knize, kterou mám doma, je autorem Nicholas Briggs, což jaksi nechápu a určitě by to chtělo nějakým způsobem spravit, protože podle Databáze knih je on autorem Dalecké generace a Tommy Donbavand napsal první díl, tedy Závoj smutku. Vím určitě, že se nejedná o pseudonym autora.

Hodnocení knihy:

Kniha se četla svižně, velmi svižně. Přestože jedenáctý Doktor není mým oblíbeným (prvenství se pohybuje mezi desátým a dvanáctým Doktorem), tahle kniha mě opravdu bavila. Líbil se mi humor Doktora a poznávala jsem v něm toho Doktora známého ze seriálu. Byl takový dětinský, hravý... a bylo vtipné pozorovat, jak se snaží starat o tři děti, které čtenáři připadaly podobného charakteru, jako on.

Abych pravdu řekla, nebyla jsem si jistá, co napsat do této recenze (a věděla jsem, že bude zcela určitě kratší než ta včerejší), protože ve své podstatě jsem v knize nenašla nic, co by mi na ní vadilo. Dokázala mě rozesmát, ale čas od času byla i vážná. Bylo vtipné pozorovat, jak si někdo myslí, že Dalekové jsou hodní, a pokud to mohu zmínit, až do konce jsem ani jednou v knize nečetla jejich pověstné: "Vyhladit!" A to navzdory tomu, že se je Doktor snažil vyprovokovat.

Když jsem zrovna nečetla, hledala jsem Doktora s titulky. Bohužel jsem nacházela pouze s dabingem nebo bez titulků, které bych si tam po stažení musela vložit sama, což mě štve. Kniha má dva díly - tento a Závoj smutku - (a v září vychází třetí díl s dvanáctým Doktorem, který pro změnu vydali dva autoři), ale ten první jsem nečetla, přestože bych klidně mohla, protože jsem ho kupovala bráchovi k Vánocům, ale pravdou je, že už tak mám na seznamu několik svých knih, které jsem si koupila klidně i před rokem, ale na tom teď nesejde.

Doktor natáhl ruku a chňapl po jednom z odcházejících novinářů, postarším šedovlasém plešatícím muži v těžkém tmavém kabátě.
"Počkejte chvilku!" žadonil Doktor. "Proč tomu nemůžete uvěřit? Chci říct, vždyť jste žurnalisté, nebo ne? Nemáte rádi šťavnaté zápletky? Vždyť by to mohl být bezvadnej špek!"
"Bezvadnej špek?" ušklíbl se novinář. (...)

- 76 s.

Co se týče zápletky, bylo mi jasné, jak to asi dopadne, přestože jsem si stoprocentně jistá nebyla a něčím mě kniha i překvapila. Jednu věc jsem však tušila a tu vám pochopitelně nemohu říct, protože bych toho řekla až příliš mnoho a vy byste si knihu třeba ani nechtěli přečíst.

Domnívám se, že by kniha přednostně mohla bavit ty, co milují Doctora Who a nevynechají jediný díl. Stejně tak lidi, kteří viděli dílů jen pár a vědí alespoň to, kdo jsou to Dalekové nebo co je to sonický šroubovák. Pokud by si to chtěl přečíst někdo, kdo ze seriálu neviděl takřka ani minutu, nejsem si jistá, zda by všechno pochopil a nezíral tak nechápavě na papír. V první řadě bych se proto podívala na pár dílů seriálu, teprve potom můžete přemýšlet o knize.

Za poskytnutí recenzního výtisku opravdu moc děkuji Knihcentru.
(Zdroj obálky naleznete jako obvykle po kliknutí na ni.)

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Ms.M4rv3l Ms.M4rv3l | Web | 29. března 2015 v 14:14 | Reagovat

Doktora sleduju pravidelně už asi 4 roky ale k těmto knihám jsem se zatím nedostala což mě po tehle recenzi celkem mrzí protože vypadají zajímavě takže určitě si na ně najdu chvíli? Kolik jich je celkem? Vím o Závoji smutku a o této.

2 Kemata Kemata | E-mail | Web | 29. března 2015 v 16:57 | Reagovat

[1]: Knih je něco přes 50, pokud počítáme knihy s Doctory z obnoveného DW, celkově, uch, minimálně 200, alespoň dle mé čtečky. :D Ale jdou číst jednotlivě, není to žádná série na pokračování. (A česky jsou tedy zatím jen dvě.)

Dalecká generace se mi taky líbila, mnohem lepší než Závoj, dle mého, ale horší než Silhouette, co vyjde. (I když 12. Doctor je můj oblíbený, popravdě.) A ta záměna jmen na obálek je chyba nakladatelství, na internet nejdřív vypustili verzi se špatným jménem, a pak to tedy opravili. Akorát internet si pamatuje, no. :)

3 Lowri Lowri | E-mail | Web | 29. března 2015 v 17:04 | Reagovat

Doktor je moje srdeční záležitost :-) Knížky jsem četla obě, ale tahle byla o moc lepší než Závoj smutku, který byl přes mé počáteční nadšení z toho, že tu vůbec tyhle knížky vyjdou, docela velkým zklamáním. Takže když si jej nepřečteš, určitě o nic moc nepřijdeš :-)

4 Sára Dracová Sára Dracová | E-mail | Web | 30. března 2015 v 18:53 | Reagovat

U seriálu jsem viděla jen pár dílů, knížky jsem ještě nečetla, ale časem rozhodně ano, pokud se k nim dostanu

5 Xerodoth Sigmius Xerodoth Sigmius | E-mail | Web | 2. dubna 2015 v 11:22 | Reagovat

Což o to, sehnat první série obnoveného DW bez dabingu není problém, aletitulky k sérijím 1963 - 1998, to už je sranda, když nejste dobrej angličtin. A ač jako Whovian bych si kížky koupit měl, asi to neudělám. Mám rád seriálovou celistvost. Tohle mi přijde jako fanfikce a ty já zkratka...no...éééh.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.