Den co den - David Levithan

28. března 2015 v 14:38 | Terka M. |  Recenze knih
  • Už bych měla vydat ta hodnocení povídek, které jste napsali za březen, to souhlasím, ale mám pro vás dvě recenze na knihy, co jsem tento týden přečetla. Jedna se nazývá Den co den, tuhle vydávám přednostně proto, že mě neuvěřitelně naštvala. Zítra vyjde recenze na knihu Doctor Who: Dalecká generace. Teprve poté vydám hodnocení povídek. Doufám, že mohu slíbit, že tu do konce měsíce budou (i kdybych je vydala posledního). :)

---

Původní název: Every day
Český název: Den co den
Autor: David Levithan
Nakladatelství: CooBoo
Rok vydání: 2013
Počet stran: 340 s.


Hodnocení obálky:

Nezaujala mě ta obálka zbarvená do určitého odstínu žluté barvy. Přijde mi to takové zvláštní. Kdyby ty barvy byly čistější, věřím, že by se mi líbila víc. Pokud se nepletu, na obálce se nachází A a Rhiannon, vzhledem k tomu, že je tam dívka a chlapec. Nebo to znamená fakt, že A může přesídlit i do těla dívky, těžko říct. Už jen proto, že po celou dobu, kdy se děj knihy odehrával, jsem nezjistila, jak ten A vlastně vypadá doopravdy.

Hodnocení knihy:

Jak jsem se již zmínila, na to, jak byla kniha pěkně napsaná, skončila mizerně. Upřímně bych tam minimálně tu poslední kapitolu už nedávala, hlavně díky ní mi závěr přišel otevřený. Netuším, zda to byl záměr kvůli tomu, že autor chystá pokračování, ale teď mě tak napadá, jestli doba, kdy jsem tu knihu četla, nebyla ztráta času. Nic se v ní nevyřešilo. Respektive ne nic, co bych si přála, aby bylo vyřešeno.

Připadá mi, jako kdyby autor už neměl žádný jiný nápad, příběh neměl domyšlený a tak knihu ukončil tím, že ji neukončil. Ještě nikdy jsem po neukončeném konci neměla takovou chuť zaškrtit toho autora, jako zrovna teď, protože... člověk tu knihu čte, je ponořen do jejího čtení a pak je najednou na konci a řekne: "Super, co bude dál? Jak to skončí? Proč se nic nestalo? Proč to skončilo, tak jak to skončilo?"

Štve mě, že svým způsobem ani nevím, jak se stal tím, čím je. Jak se narodil? Porodila ho normální matka? Měl své tělo, z něhož nějak vylezl, aby se přemístil jinde? Nebo se narodil úplně na jiném místě, které je Zemi vzdálené? A překvapovalo mě, že to ani on sám nějak nutně nechtěl zjistit. Teď nevím, jestli to nebude spoiler, ale asi z části ano, ale nechápu, proč, když našel někoho, kdo je na tom podobně, jako on, proč se s ním vůbec nechtěl bavit. Přiznávám, že nepůsobil sympaticky, ale přesto: byl zkušenější a byl stejný, jako on!

Abych pravdu řekla, chvílemi mi připadalo, že si A vymyslel i své jméno. To, že si nebyl jistý, jestli kluk nebo holka ani nepočítám, protože - kniha byla přece napsána v mužském rodě! Za mě nebyl pochyb, že to byl kluk. Na jednu stranu mi ho bylo líto, ale na tu druhou jsem si říkala, že je vlastně pitomý. Zvláště proto, že ani nehledal způsob, jak by se usídlil v nějakém těle trvaleji, když už nic jiného a mohl tak být s Rhiannon, přítelkyní kluka, jehož tělo si vypůjčil.

"Ty jsi vegetariánka?" Zeptám se, ačkoli podle toho výběru je to celkem jasné.
Přikývne.
"Proč?"
"Protože mám takovou teorii, že až zemřeme, každé zvíře, které jsme snědli, dostane příležitost nás sníst na oplátku. Takže jestli jíš maso a spočítáš si, kolik zvířat jsi za celý svůj život snědl, máš se v očistci na co těšit." (...)

- 162 s.

Pravdou je, že se člověk nad knížkou napřemýšlí, ale z toho, co vymyslí, nezjistí, jestli je to pravda či nikoliv, dokud autor nenapíše další díl. Za předpokladu, že to má v pláno, protože pokud ne, osobně ho k tomu přinutím. Nebo ne. K čemu ho k něčemu nutit, když by to nedělal z vlastní vůle, ale jen proto, že jsem mu to řekla? Asi se nezblázním, když nenapíše druhý díl, ale určitě by mě k té knize pár věcí zajímalo (viz ty, co jsem vyjmenovala).

Vzhledem k tomu, jak jsem po přečtení této knihy naštvaná (tak moc, že recenzuji první ji na úkor recenzáku z Knihcentra, ale k tomu se dostanu), ani nevím, zda ji někomu doporučit. Připadalo mi originální to, jak hlavní hrdina cestoval z jednoho těla do druhého, ale na druhou stranu mě právě toto dost zklamalo. Čekala bych, že to bude víc vysvětlené, víc propracované... takhle je to prostě na nic.

Do čtení nikoho nenutím, pokud vás něco podobného zajímá, mrkněte se na to. Za předpokladu, že ne, ani to nehledejte. Dle mého názoru se nejedná o nic, co byste si měli mermomocí přečíst. Já si to přečetla jenom kvůli tomu, že jsem to viděla v knihovně a krátce předtím jsem si na to přečetla ne zrovna kladnou recenzi u Kristýny. Nehledala jsem to, prostě se to stalo a já si řekla, že bych si ji mohla přečíst, když už jsem ji našla.

(Zdroj obálky naleznete jako obvykle po kliknutí na ni.)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Nikinka Nikinka | Web | 28. března 2015 v 15:38 | Reagovat

Ze všeho nejdřív bych ti chtěla moc poděkovat za komentář, který jsi zanechala u mě na blogu - ani nevíš, jak moc mě potěšil (a taky dojal, proč to nepřiznat), takže: děkuju, děkuju, děkuju! Moc si toho vážím a jsem neskutečně ráda, že se povídka líbí :).
Ale teď k samotné recenzi. Knížku jsem nečetla, takže nemůžu soudit její obsah, každopádně to, co můžu na první pohled zhodnotit, je děj - ten mi připadá velmi zajímavý, originální. Nic podobného jsem asi ještě nečetla. Na druhou stranu však tvrdím, že knížku cíleně vyhledávat nebudu; to, co píšeš v recenzi, mě od ní odrazuje a já vím, že ty chybky v knize, které jsi popsala, by mi také vadily. Pokud na ni ale narazím v knihovně, nejspíš si ji vezmu; minimálně proto, abych omrkla ten příběh s cestováním těl. :)

2 R. R. | Web | 28. března 2015 v 16:05 | Reagovat

já osobně tuhle knížku miluju a právě tu otevřenost sexuality i všeho fyzickýho strašně obdivuju. přijde mi skvělý, že se David Levithan dokázal tak odpoutat od všeho povrchního, spoustu věcí jsem si díky tomu uvědomila a začala o nich přemýšlet jinak.

3 Elis Elis | Web | 28. března 2015 v 16:44 | Reagovat

Krásně zpracovaná recenze, knihu neznám a bohužel si ji ani v dohledné době nepřečtu, časově nestíhám a volný čas věnuji hlavně psaní, ale na dovolenou se čtením počítám...

4 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 28. března 2015 v 17:43 | Reagovat

Nápad na knihu je fakt zajímavý, ale prvotní nápad může být sebelepší, ovšem když ho autor neumí zpracovat, je to hrůza...

Taky se mi nelíbí, když je konec nemastný, neslaný. Nabízí to sice velké využití fantazie, ale někdy se raději dozvím, kam autor směřoval.

Ale ukázka zní docela zajímavě, možná si ji přečtu... nebo jen tak prolétnu očima :)

5 Katie Katie | Web | 29. března 2015 v 21:17 | Reagovat

Mě se knížka líbila. Konec byl dost neuzavřený a trochu mi vadil ale co. Nad otázkami, co si tu zmínila jsem se ani nezamýšlela. Já si to už do podrobností nepamatuji ale podle mě tam zminoval,proč nehledal od kud je a proč je takový. Když se mu ti stává od dětství, tak zaprvé ti asi fakt nikdo neuvěří a pak komu to měl říct? A když už potkal toho chlapa, co věděl víc, tak byl dost nesympatický a mám za to, teda co si pamatuji, že on mu to sice nabídnul ale za jakou cenu? Vem si, že by byl sice déle v jednom těle ale stále by to nebyl on. Stále by byl uvnitř cizího těla.A navíc by odepřel život tomu, v kom by se usídlil. Snad chápeš, co se snažím říct. =D =D
A to ohledně pohlaví máš pravdu. Vůbec mě nedošlo, tak nějak, že je to psané v mužském rodě. Teda jasně že jo, když se zamiloval do holky. =D Ale nenapadlo mě to v souvislosti s tím, že nevěděl, jakého je pohlaví. =)
No raději končím. =D

6 Sára Dracová Sára Dracová | E-mail | Web | 30. března 2015 v 18:51 | Reagovat

No tak nevím, jestli, podle toho co si naspala do recenze, tahle kniha stojí za přečtení.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.