Plavba smrti - Yrsa Sigurdardottir

24. února 2015 v 12:13 | Terka M. |  Recenze knih
  • Recenze na knihu Plavba smrti, která mě ohromně zaujala a nenudila mě. Byla napínavá až do poslední stránky příběhu. Jen to autorčino příjmení by mi nemuselo lámat jazyk, což samozřejmě není chyba a podle toho opravdu knihu nehodnotím.

---

Původní název: Daudafar
Z německého překladu: Todeshiff
Český název: Plavba smrti
Autorka: Yrsa Sigurdardottir
Nakladatelství: Metafora
Rok vydání: 2014
Počet stran: 359 s.


Hodnocení obálky:

Obálka se mi líbí. Ke knize se hodí. Zvláště proto, že v průběhu plavby jsou pasažéři také zasaženi obrovskou bouří a zvedajícími se vlnami. A jen na vlastní riziko mohou vyjít ven a hlídat. To však není to, čeho by se na přepychové lodi měli bát. Hrozba číhá někde jinde než ve vlnách a špatném počasí.

Hodnocení knihy:

Na rozdíl od druhého recenzního výtisku - Mezi dvěma ohni - se mi tato kniha velmi líbila. Četla se skvěle a tipuji, že to bylo i díky tomu, že do ní autorka připsala i pasáže odehrávající se na lodi. Po kapitole, kdy policie či Tóra přijde na něco převratného, co je blíž rozluštění záhady, se další kapitola odehrává na lodi. A v okamžiku, kdy se něco odehraje na ní, zákonitě na to musí přijít i lidé na pobřeží.

Vlastně jsem si celou dobu, kdy jsem knihu četla, říkala, kdo je vlastně vrah. Napadaly mě všemožné teorie, i když ty až ke konci, ke kapitole předtím než se to začalo vyjasňovat. Pak do sebe všechno najednou začalo zapadat. Ze všech dílek skládačky se nakonec zrodilo umělecké dílo. Co se jsem se však nedozvěděla z úst právničky Tóry ani od podezřelých, bylo to, že nikdo nebyl schopen říct, co se stalo s dvojčaty. A teď se omlouvám, pokud to berete jako spoiler.

Líbilo se mi, jak ta kniha byla psána ze dvou pohledů. Bavila jsem se u čtení této kniha a mnohokrát mi vykouzlila úsměv na tváři. Ke konci jsem měla dojem, že se rozbrečím a dosud nechápu, jak je možné, že jsem tak neučinila. Jednoznačně ale mohu potvrdit, že se jednalo o velmi poutavou knihu, která předčila mé očekávání. Nebyla předvídatelná a to - mám dojem - je pomalu zázrak.

"Když si totiž nemůžu promluvit osobně s Karítas, mohla bych zkusit zastihnout její asistentku. Je s ní v Brazílii?"
"O tom se sice nezmínila, ale neumím si to představit. Karítas povídala, že je sama, i když možná že služebnou nepočítá a bere ji jako samozřejmou součást svého domova, protože je na její pomoc zvyklá tak, jako jsme zvyklí třeba na pračku. Já bych v ní třeba také viděla spíš příslušenství domácnosti než společnici."
(...)

Úryvek ze strany 182. Ta část s přirovnáním služebné k pračce mě svým způsobem rozesmála a pak také i rozesmutnila, protože... jak může normální člověk přirovnávat jiného člověka k technicky méně dokonalému subjektu, jako je on sám? V tomhle případě k pračce?

Kdybych ale měla na knize najít nějakou chybu, byly by to chyby v překladu a že jich nebylo málo. Docela mě to znervózňovalo. I když je pravda, že jak kniha postupovala dál, bylo jich čím dál méně, ale přesto to musím zmínit. Jedna až dvě věty nedávaly smysl. Možná i vzhledem k tomu, že je kniha přeložena z německého překladu na místo islandského originálu. Chápu, že nikdo není neomylný a každý občas udělá chybu, ale byly chyby místy na jedné stránce a vzápětí i na druhé, což mi nedává spát a absolutně nechápu, jak je možné, že si toho korektorka nevšimla.

Ale ano, kniha se mi i přes chyby velmi líbila a můžu vám ji jedině doporučit, neboť jsem si skoro určitě jistá, že vám bude líbit. Možná více, možná méně. Možná vůbec. Za přečtení to stojí, podle mého názoru. Minimálně si rozšíříte obzory a podíváte se na Island.

Za poskytnutí recenzního výtisku opravdu moc děkuji Knihcentru.
(Zdroj obálky naleznete jako obvykle po kliknutí na ni)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 reveriedreams reveriedreams | E-mail | Web | 24. února 2015 v 14:12 | Reagovat

Zaujal mě název, ale popravdě, mám podezření, že by mě bavily jen ty scény na lodi :-) Prostě to nějak není můj styl. každopádně, recenze je krásná, jako vždy.

2 Limeo Limeo | E-mail | Web | 24. února 2015 v 15:46 | Reagovat

Já se přiznám, že tuto knihu ani autorku neznám. Pokud vím, tak jsem od této autorky nic nečetla... Já jsem teda neznalec :D.
No, když o tom tak pěkně píšeš, tak na té knize asi něco bude - budu si ji muset přečíst :-D. Super recenze, už se těším na další ;-).

3 Sára Dracová Sára Dracová | E-mail | Web | 24. února 2015 v 18:57 | Reagovat

Neznám, ale vypadá zajímavě, když je psaná tak, že vše autorka odhaluje postupně a pobaví, možná si jí jednou přečtu.

4 Katie Katie | Web | 27. února 2015 v 17:42 | Reagovat

Ten úryvek z knihy mě pobavil. =) Nemusela by to být vůbec špatná kniha. A pokud se ti líbila a nebyla předvídatelná. Tak proč si ji nepřečíst.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.