Mezi dvěma ohni - Martin Goffa

11. února 2015 v 18:54 | Terka M. |  Recenze knih
  • Konečně jsem se dobrala k dočtení prvního recenzního výtisku od Knihcentra, takže vám tu ráda představuji recenzi na knihu Mezi dvěma ohni od Martina Goffy, která mě tedy moc nepotěšila... nevím, co jsem od ní čekala, myslela jsem si, že by to mohlo být něco trochu logičtějšího když to podle všeho psal policista, který však používá pseudonym.

---

Autor: Martin Goffa
Nakladatelství: Mladá fronta
Rok vydání: 2014
Počet stran: 214 s.


Hodnocení obálky:

Abych byla upřímná, obálka se mi na celé knize líbí asi nejvíc. Líbí se mi ten povrch knihy. Když to tak vezmu, samotná obálka se ke knize příliš nehodí. Kromě toho, že nám řekne, že se jedná o českého autora (razítko odkazující na Policii České republiky) a že tu někdo zemře. Alespoň mě bílá 'postava' ležící na zemi indikuje smrt.

Co se týče toho podtitulu dole na obálce, ten mi přijde nesmyslný. Neříkám to jen proto, že mě kniha neoslovila a tak na ní nechci nechat nit suchou, ale přijde mi hloupé psát neobyčejný případ obyčejného českého policajta. Spíše bych tam napsala obyčejný případ neobyčejného českého policajta. Otázkou je, jestli by se to ještě potom uchytilo.

Hodnocení knihy:

Jak jsem už nastínila, kniha se mi nelíbila, ale přesto jsem se rozhodla, že vypíchnu i věci, které mě - byť jen z části - oslovily a díky nimž jsem knihu dočetla do konce. Tedy kromě toho, že se jedná o recenzní výtisk a já na něj mám povinnost napsat recenzi.

Nejdříve začnu negativně. Kupříkladu tím, že mě šíleně iritovala ta sprostá slova, které proplouvala celou knihou jako kdyby to byl autorův druhý jazyk. Já vážně nesnáším, když čtu knížku a na každé stránce je nějaké sprosté slovo. Pak si člověk o tom autorovi nemůže myslet nic pěkného a odrazí se to i na hodnocení knihy.

Dále mě štvalo, že se po celou dobu hlavní hrdina zabýval jenom jedním případem - vraždou kamaráda. Možná se zabýval vícero záležitostmi, ale autor je tak odbyl, že to vypadalo, že policajti v oddělení pro krádeže nemají nic jiného na práci, než řešit soukromé záležitosti. Jako nemám nic proti tomu, že se snažil přijít celé té věci na kloub, ale ve své podstatě to bylo spíš špatně než dobře.

Uvítala bych, kdyby tam alespoň dvakrát za celou knihu přišel někdo s kým by - například - jen sepsal protokol a začal to vyšetřovat. Přece jen je to policajt a k tomu ten případ, kterému se věnoval ani nepříslušel jeho oddělení! Tohle mi přišlo hrozně nelogické. A pak ten jeho šéf, divím se, že ho nevyrazil kvůli tomu, že v pracovní době pracuje na soukromých záležitostech. Neřeknu nic, kdyby byl z protikorupčního, které na tom případu pracovalo, ale takhle mi to připadalo, že prostě nemá co jiného na práci a jen se fláká.

Miko Syrový - hlavní hrdina - byl dost tvrdohlavý. Což není chyba. Tvrdohlavost někdy není špatná vlastnost. Někdy. Také mi přišel ubohý. Zkorumpovaný. Dobře, nemám nic proti tomu, aby hrál policajt pokera, ale aby pil alkohol a pak se ještě opovážil sednout za volant bez toho, aby si následky uvědomil dřív než vyjede? Tohle přijde i mě trochu moc. Jasně, ano, autor chtěl tu postavu udělat zajímavou. Nebo nám možná chtěl ukázat, že si policajti můžou dělat co chtějí, protože jim na to nikdo stejně nepřijde.

"Je tu někde automat na kafe?" zeptal se Robert hlasem najednou tak unaveným, až mě to překvapilo.
"O patro níž," odvětil jsem.
"Chceš jedno přinést?"
"Ani ne. Zaprvé se nedá pít a zadruhé už jsem měl čtyři." (...)

Jedná se o úryvek ze strany 171. Nezasvěceného by asi mohlo napadnout, proč to pije, když se to nedá pít, ale vzhledem k okolnostem to docela chápu a tenhle úryvek jsem si v průběhu čtení zatrhla druhou záložkou, abych nezapomněla, na které je to straně. Musím uznat, že části knihy byly opravdu vtipné a bylo to tak jediné, co mě drželo nad vodou a ujišťovalo mě to, že nemám knihu zavřít a vrátit ji zpátky do knihovny a recenzi uvařit z vody, ale to jsem nechtěla. Bylo tu něco, co mě nutilo, abych ji dočetla.

Vážně netuším, komu bych tuhle knihu doporučila. Snad možná tomu, kdo má rád české detektivky a nevadí mu v knize větší množství sprostých slov, takže tak. Rozhodně bych knihu neodpisovala jen na základě mé recenze (pokud vás nějakým způsobem zaujala), spíš bych si případně přečetla další. A pokud si ji i v takovém případě budete chtít přečíst, mohu vám jen říct, abyste od ní moc nečekali a tím pádem vás tolik nezklamala.

(Zdroj obálky naleznete jako obvykle po kliknutí na ni.)
Za poskytnutí recenzního výtisku opravdu moc děkuji Knihcentru.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 11. února 2015 v 20:37 | Reagovat

Na tyhle typy knih moc nejsem, takže se od ní budu držet dál :D I když občas je sranda se pobavit nad autorvými chybami. A taky je to i naučné :))

2 reveriedreams reveriedreams | E-mail | Web | 11. února 2015 v 20:57 | Reagovat

Já takovéto knihy nemám vůbec moc ráda, ale zase to alespoň ukazuje pravdu o jisté části policie :-) Asi bych si to nepřečetla, ale člověk nikdy neví, co se mu dostane do rukou. Shánět se po tom ovšem nijak nebudu.
Jinak, jako vždy úžasná a upřímná recenze!

3 Sára Dracová Sára Dracová | E-mail | Web | 13. února 2015 v 9:13 | Reagovat

Neznám tuto knihu a ani mě neláká.

4 Casion Casion | Web | 13. února 2015 v 11:51 | Reagovat

Obálka sa ani mne veľmi nepáči, no na druhej strane nie je najhoršia :-)
Čo sa týka obsahu, kniha má nepochybne svoje dobré aj horšie stránky, škoda tých niektorých nedostatkov, ale možno ďalšie knihy od autora už budú lepšie :-)

5 Kristýna Kaderová Kristýna Kaderová | E-mail | Web | 17. února 2015 v 23:20 | Reagovat

Děkuju, ale tuhle knihu asi opravdu vynechám :D Radši si přečtu Hedvábníka od Rowlingové nebo něco od Christie. A s tou obálkou máš pravdu, ta vypadá docela dobře :)

6 Terka Terka | E-mail | Web | 18. února 2015 v 9:03 | Reagovat

[1]: No vnucovat ti ji určitě nebudu, zvlášť, když jsem z ní také nebyla nadšená. :-)

[2]: Jo, to máš vlastně pravdu. Ale mám pocit, že takovou pravdu jsem se ani nechtěla dozvědět. :-D Možná proto jsou lepší zahraniční detektivky, protože to prostředí pro nás není příliš známé. Však uvidíš. :-)

[3]: To věřím. :-)

[4]: Možná... vím, že autor vydal minimálně dvě další knihy. Možná se k nim za nějakou dobu dostanu, abych se porovnala s tímto a s tím, že tam používají nadměrné množství sprostých slov. Pídit se po nich však nebudu. :-)

[5]: Tento názor ti nebudu upírat. :-D Těším se, až se na řadu dostane to Prázdné místo od Rowlingové nebo ty knížky od Christie, co jsem si vzala od dědy. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.