5 věcí, co bych ve Vsetíně změnila

22. února 2015 v 20:26 | Terka M. |  Filozofické debaty
  • Bylo to na přelomu srpna a září, kdy mi přišel e-mail v souvislosti s dotazníkem, který jsem vyplňovala někdy v únoru minulého roku. Dotazník jsem tehdy našla na stránkách města Vsetín, přičemž své odpovědi jsem pořádně rozepsala. Odpověď mi vlastně přišla toho dne, kdy jsem byla zatím neoficiálně přijata do AK. Bylo mi v ní řečeno, že by se chtěli sejít, probrat mé odpovědi, které je zaujaly, ale... odvahu jsem našla pouze k tomu, abych jim na ten e-mail odpověděla s tím, že jsem stydlivější typ člověka, ze kterého by nápady museli tahat stejně jako z chlupaté deky.

---

Rekonstrukce vlakového a autobusového nádraží

Tohle je první obrovská věc, co mi tady vadí. Říká se, že vlakové a autobusové nádraží slouží ke vstupu potenciálních turistů na Vsetín, a pokud je to pravda (jakože je), je neuvěřitelně velká chyba, že to nějací chytrolíni nahoře brzdí. Nejen, že se jedná o nevzhledné nádraží, ale také je těžké se dostat ven z vlaku. Mimo jiné i dovnitř. A když je dotyčný handicapovaný, je to dvojnásobně obtížné.

Autobusové nádraží je hned vedle toho vlakového a takhle vlastně nemusí člověk, který na Vsetíně nebydlí, ale jen přestupuje, pobíhat po celém městě a ptát se lidí, protože to je hned po ruce. Kdybych měla ty dvě nádraží posoudit, autobusové je na tom o něco lépe, ale přesto to není nic, na co by mohl být člověk pyšný. Potřebovala by natřít střecha, to hlavně, protože když se na to z okna dívám, je to hrozný pohled. Věřte mi.

Vlakové je horší než na kdejaké vesnici. Ano, je v něm jakýsi bufet a dokonce i trafika. To svým způsobem rodinné prostředí je taky fajn a placené záchody kritizovat nehodlám, protože tak je to prostě všude. A pokud se nic nezměnilo, možná jsou dokonce levnější než v Opavě, ale jistá si samozřejmě nejsem a nehodlám tu rozebírat cenu toalet. K tomu tenhle článek určen není.


Jedno knihkupectví - to vážně?

Upřímně nechápu, jak může mít okresní město jedno knihkupectví. Dříve jsme měli dvě, zhruba před půl rokem, pokud se nemýlím. Nevím, co se s ním stalo. Jestli majitel neměl peníze na placení nájmu, protože tam chodilo málo lidí nebo co se vůbec stalo... přiznám se, že já tam nechodila. Jen pokaždé, když jsem šla od babičky přes náměstí, jsem nahlédla do výlohy, co tam mají nového a zatoužila si něco z těch knih koupit.

I levné knihy jsme tu měli, ale u nich chápu, že už tu nejsou. Dokážu si představit, že na takovém místě pravděpodobně neměli nějak vysoké tržby, protože o nich spousta lidí nemusela vědět. Kdežto kdyby byly v centru, jsem si jistá, že by se tam udržely déle.

Netuším, proč je v centru tak milion vietnamských obchodů a jen jedno knihkupectví, které se tam ztratí. Nemám nic proti vietnamskému zboží, právě naopak, při troše štěstí se tam dají nalézt pěkné kousky, jen mě štve, že na mnohých těch místech by se knihkupectví v pohodě uchytilo. Navíc, když si vzpomenu na to, že jsem jen za dnešek četla tři cedule, že je prodejna k pronájmu...


Místo k setkání autorů

Líbilo by se mi, kdybych se na Vsetíně mohla setkat s dalšími píšícími lidmi. Podělit se s nimi o dojmy ze psaní, přečíst někomu své dílo a tak... máme tu jednu příjemnou nekuřáckou kavárničku, ve které se moc dobře sedí a jsem si jistá, že až najdu odvahu, vezmu notebook na záda a půjdu si tam sednout ke kávě a budu pokračovat ve Vraždách kvůli sušenkám tam, abych načerpala inspiraci. Bohužel se mi ta odvaha zatím nedostavila.

Když jsem se dívala na různé vsetínské blogy (pozn. blogy, které mají v místě doplněný Vsetín), většina byla neaktivních, některé se rekontruovaly a jiné byly o ničem. Našla jsem tam spoustu blogů jedné a té samé autorky a ani jeden z nich nebyl nějaký převratný, pokud tak mohu soudit. Kromě toho i asi dva povídkové blogy, kde mi tvorba přišla dobrá a nadějná. Také blog mé spolužačky ze základky, který si založila v souvislosti s naším třídním časopisem.


Rekonstrukce Lidového domu

Lidový dům. To je taková příšerně vypadající budova, která má sloužit jako divadlo. Stojí pár kroků od Dolního náměstí, a když se na ni nezasvěcený člověk podívá, bude mu to připadat jako příšerně zřízená ubytovna pro bezdomovce. Kdyby byla na kraji města, nebyl by o tom pochyb, ale takhle je to jen další nevzhledná budova, kterou ani nemá cenu sem dávat, protože bych se musela stydět snad ještě víc než u nádraží.

Hrozně mi vadí, že je v 'Liďáku' hospoda. Možná i kvůli tomu tam moc lidí nechodí a hodně z nich odsuyuje nevzhlednost budovy. Je to typicky kuřácká hospoda, takže je jasné, že to tam i smrdí, když někdo otevře dveře a vyjde ven a mě to hrozně vadí. Nemám ráda kouření. Ne, to překlep, nesnáším kouření.


Komunikace mezi lidmi a těmi na Městském úřadě

Tímto posledním bodem vlastně jen tak plácám, protože mě v současné době už nic nenapadá, ale vsadím se, že až ten článek zveřejním, napadne mě ještě něco lepšího, protože věcí, co by se ve Vsetíně dali změnit, je nesmírně mnoho, a kdybych si to postupně načrtla, těch věcí by mě napadlo snad sto.

Možná ta komunikace není tak hrozná. Koneckonců je to totéž, co s lidmi ve vládě s malými významnými plusy, ale chci tém říct, že by to šlo zlepšit. Rozhodně by mi nevadilo, kdyby na stránkách města Vsetín přibývaly příspěvky častěji. Kdyby pod nimi mohl člověk komentovat a jeho komentář by se neztratil nikam do neznáma. S čímž souvisí i něco ve smyslu přeupravení oficiálních stránek města, protože tam člověk najde i věci, které jsou neaktuální či zrušené stránky.


(Zdroj fotky naleznete jako obvykle po kliknutí na ni.)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 reveriedreams reveriedreams | E-mail | Web | 23. února 2015 v 12:07 | Reagovat

Zajímavý článek, máš skvělé nápady, a je krásné, že chceš svému městu pomoct. ale podle té fotografie se mi to nádraží libí, má úžasnou starodávnou atmosféru.
Ale pozor, ať to nepřeženou jako u nás. Nám vymalovali budovy. Ano, jenže každou jinak, a neříkej mi, že zelená, žlutá, modrá a růžová budova hned vedle sebe (a to se dívám jen z okna) se trochu nepřebíjejí...

2 Sára Dracová Sára Dracová | E-mail | Web | 24. února 2015 v 19:12 | Reagovat

No nádraží opravdu nevypadá pěkně, levné knihy ruší teď často, u nás nedávno také :( a rozhodně je škoda, že tam máte jen jedno knihkupectví. No a kuřácká hospoda vedle Lidového domu by se mi také nelíbila ... pěkný článek

3 Miruš Miruš | 29. srpna 2015 v 19:29 | Reagovat

:-) Moc hezký článek. S nádražím plně souhlasím, je to tam otřesné. I ten věžák. Neříkám že kazí celkový dojem, ale opravu by potřeboval jako sůl.
K tomu knihkupectví - to co bylo naproti hotelu Vsacan (jakby rovně od kulturáku) už není? To bylo jediné které jsem kdy potkala. :-) U nás v Karviné to taky moc slavné není. :-( A na levné knihy musím do Ostravy. A v Orlové doslova chcípl pes. Ale za to máte hezkou knihovnu. :-)
Kde je Lidový dům netuším, a ani si ho teď nedokážu vybavit.
A komunikace s lidmi na MÚ je všude těžká. A vůbec, na každém úřadě. Ať už se jedná o katastralní, nebo o úřad práce atd. :-D

[1]: Ono to sice vypadá hezky, ale věř, že tomu tak není. Z druhé strany by se člověk styděl. Jediný "tunel" smradlavý, plný nedopalků od cigaret. To samé nástupiště a venkovní čekárna pod budovou. :-D  :-D :-D  :-D  :-D

4 Terka Terka | E-mail | Web | 29. srpna 2015 v 19:55 | Reagovat

[3]: Věžák ani tak ne, spíš autobusové nádraží...
No, to před hotelem Vsacan tam je, ale není u nás to, co bylo na náměstí... každopádně, už máme i druhé, tuším že v červnu nebo v květnu ho nově otevřeli. :D Jo, knihovna je krásná. :-)
Lidový dům je kousek od Dolního náměstí, taková škaredá chátrající budova, v níž je mimo jiné i hospoda Tři Opice...
Jo, to věřím. :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.