Erebos - Ursula Poznanski

4. prosince 2014 v 0:34 | Terka M. |  Recenze knih
  • Jedna z prvních recenzí na knihu, kterou jsem v rámci recenzního výtisku získala od Fragmentu. Vybrala jsem si Erebos, už dlouho mě lákalo si ho přečíst, ale do nynějška jsem k tomu neměla příležitost. Takže děkuji. A teď už se pustím do recenze.

---

Původní název: Erebos (německý originál)
Český název:
- První verze: Erebos - Hra, která zabíjí
- Druhá verze: Erebos - Počítačová hra, která tě sleduje
Autorka: Ursula Poznanski
Nakladatelství: Fragment
Žánr: Fantasy, sci-fi, horror
Počet stran: 319 s.Hodnocení obálky:

Na obálce můžete vidět červené oko, které vlastně s knihou souvisí. Je tam 'člověk' se žlutýma očima, ale když se rozzlobí, oči mu zčervenají. Dále na ní naleznete několik slov - tajemství, pravidla, adrenalin, nebezpečí, závislost a trest -, které všechny do jednoho s knihou mají co dočinění. A abych pravdu řekla, nevím, která z obálek je hezčí, každá má něco do sebe,... nicméně, kdyby to bylo jen na mně, je lepší právě tato. Ačkoli, vytkla bych jednu věc - název, který je v jedné verzi takový a podruhé zase jiný.

Hodnocení knihy:

Vážně je jméno Nick tak moc oblíbené? Já vím, nemám do toho co mluvit, když jsem tak pojmenovala postavu v Báře v nesnázích, ale doopravdy mám pocit, že je to hodně populární jméno.

Zase tu máme skupinku šestnáctiletých teenagerů, knižní klišé, o němž slýchávám poslední dobou až podezřele často. Hlavním hrdinou je Nick, úplně obyčejný kluk, který je na druhou stranu hodně odvážný, přestože je v něm ta odvaha nejprve pečlivě skryta.

Když hrál Erebos ze začátku, připadalo mi to takové zvláštní. Všechno se odehrálo až moc rychle. Nick se všechny fígle, jak se hra ovládá, naučil až moc rychle. A to mi vadilo. Připadalo mi to nereálné, když v jednu chvíli říkal, že neví, jak to bude ovládat a hned za pár okamžiků už hrdě skákal. Obrazně řečeno. V knize byl Erebos líčen jako jednoduchá hra, což bych chápala, ale přesto - proč hra nedovolovala nikomu odejít z místnosti, byť jen na záchod?

Stvořil jsem něco, co nikdo přede mnou nestvořil, ale svět není mým svědkem a nikdy jím nebude.
Potom se pokusil stvořené udržovat - celou svou silou, celou svou vůlí. Za bolestí, občas i za slz a v každém případě se značnými oběťmi.
Teď budu ničit. Kdo mi to může mít za zlé? Pokud existuje spravedlnost, podaří se aspoň to poslední.
Raději bych zůstal tvůrcem a radoval se z toho, co jsem stvořil, udržoval to a dělil se o to s ostatními. Ale i ničení má své zajímavé stránky. Jejich půvab tkví v jejich konečnosti.


Dovolila jsem si zatrhnout v knize citaci ze strany 191. Hrozně se mi to líbilo, tak jsem si to krátce potom, co jsem tu část dočetla, zatrhla. Před chvilkou jsem to mimochodem dost dlouho hledala, protože jsem si nebyla jistá, kde to bylo, ale našla jsem to, takže je to v pořádku.

Ve své podstatě se mi kniha líbila. Připoměla mi knihu Zajatci v Minecraftu, kterou mamka tento rok koupila bráchovi, protože on a Minecraft, to je jeho posedlost. Vlastně si myslím, že by si to klidně mohl přečíst i můj bratr. Kniha se zaobírala tématem, které by ho stoprocentně zajímalo. Počítačovou hrou, která se promítla i do reality.

Četla se mi dobře a ujišťuji vás, že to neříkám jen kvůli tomu, že se jedná o recenzní výtisk. Vážně se moc dobře četla, a pokud máte rádi takové knihy zaměřené na PC hry, knihu můžu jedině doporučit.

Za poskytnutí recenzního výtisku opravdu moc děkuji nakladatelství Fragment.
Zdroj obálky naleznete po kliknutí na ni. Jako obvykle.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Dragell Dragell | Web | 4. prosince 2014 v 1:45 | Reagovat

Ursula Poznanski píše opravdu úžasně, originálně (tedy vzhledem ke všem těm upírům a spol., kteří jsou dnes tak hitem), rozhodně mrkni i po druhé knize, která u nás nedávno vyšla: Saeculum :) Ta teda není na herní téma, je to složitější na rozepsání, kdyžtak mrkni ke mně na recenzi :) http://in-my-own.blog.cz/1411/ursula-poznanski-saeculum

2 reveriedreams reveriedreams | E-mail | Web | 4. prosince 2014 v 14:06 | Reagovat

Já jsem knihu sice nečetla, ale možná, pokud se mi dostane do rukou, tvá recenze mě na ní rozhodně navnadila.
Sice si myslím, že hlavní téma je trochu okoukané, ale ono hodně záleží na tom, jak to daný autor pojme.
Každopádně, úžasná recenze, jedna z nejlepších, co jsem kdy četla. Jen tak dále!

3 Em Age Em Age | Web | 4. prosince 2014 v 15:48 | Reagovat

Tuhle knihu jsem vyhrála... dokonce dvakrát. :D Začala jsem ji číst, ale tak mě nebavila, že jsem nedočetla ani do 1/4. :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.