Deklarace smrti - Gemma Malley

14. prosince 2014 v 21:48 | Terka M. |  Recenze knih
  • Recenze na knihu Deklarace smrti autorky Gemmy Malley. Vážně mi u recenzí tyto úvody začínají dělat problémy. U klasických článků nebo povídek je to v pohodě, ale u recenzí trochu horší,... inu, dejte se do čtení. :)

---

Původní název: The Declaration
Český název: Deklarace smrti
Autorka: Gemma Malley
Vydání originálu: 2007
Vydání druhé verze: 2013
Nakladatelství: Fragment
Počet stran: 256 s.


Hodnocení obálky:

Můžu s klidem říct, že tato obálka se mi líbí víc než obálka první verze. Tahle je taková,... vlastně nevím, co jiného mám říct než to, že je pěkně zpracovaná. Navíc, miluji, když mi někdo udělá francouzský cop. Takový, který je na té obálce a který má Anna. I název se mi líbí víc, než název předchozí verze.

Hodnocení knihy:

Mě se kniha opravdu moc líbila. Skvěle se četla. Byla napínavá a neuvěřitelně dobře napsaná. Napjatě jsem očekávala, co se stane, jestli se Anna s Petrem dostanou pryč, co s nimi bude dál,... ale vlastně jsem si to dokázala představit. Jediné, co bych si představit nedokázala, by bylo to, že by ta kniha skončila špatně.

Tahle věc by mě na knize, od níž očekávám dobrý konec - relativně dobrý konec, s přihlédnutím na to, co se stalo, aby ho Anna s Petrem dosáhli - poněkud zklamala. Byl napůl otevřený a napůl uzavřený. Autorka se při jeho psaní nebránila pokračování (které, jestli se nepletu, je na světě, ale není přeložené do našeho jazyka) a vážně moc ráda bych si přečetla i další knihy této autorky.

Anna po celý děj této knihy procházela proměnou. Přeměnou v někoho, kdo si váží sám sebe a už si o sobě nemyslí, že je jen hloupý Přebytečný.

Petr dělal problémy. Hodně problémů. V Grange Hallu na sebe neustále poutal pozornost. Podle mého názoru se snažil o revoluci. Chtěl, aby se Přebyteční vzbouřili nebo aby se s nimi přinejmenším nejednalo jako s otroky.

3. března 2140

Petr říká, že jsem otrok a že se musím bránit. Hrozně mě to rozčiluje. Nejsem žádný otrok. Jsem dobrá Přebytečná. Nevybrala jsem si to, ale tak to prostě je a já nevidím důvod, proč bych se proto měla cítit hrozně.

Úryvek ze strany 61. Jedná se o část zápisku z Annina deníku, který si v době pobytu v Grange Hallu psala, čímž vlastně porušovala pravidla, kterými se měli Přebyteční řídit. Nesměli psát. Nesměli číst. Nesměli nijak dávat najevo svůj názor. Jedinou povinností Přebytečných, bylo pracovat, aby splatili prohřešek rodičů, kvůli kterým se dostali na tento svět.

Jedná se o dystopii a já mám dystopie opravdu ráda, proto jsem si také tuhle knihu musela přečíst. Zajímala mě. Líbil se mi její námět. Léky na Dlouhověkost. Přebyteční. A v průběhu čtení mi připomínala knihu Reset, na níž jsem před časem psala recenzi.

Co víc dodat? Pokud máte rádi knihy, které říkají, co by se mohlo stát (alias dystopie), jděte do této knihy. Jsem si jistá, že to pro vás bude poutavé čtení. Tedy, skoro jistá, ale za zkoušku nic nedáte, když se na ni podíváte například v knihovně.

Za poskytnutí recenzního výtisku opravdu moc děkuji nakladatelství Fragment.
(Zdroj obálky naleznete po kliknutí na ni.)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 reveriedreams reveriedreams | E-mail | Web | 15. prosince 2014 v 17:14 | Reagovat

Kniha mě docela zaujala, pokud na ní někde narazím, jistě si jí přečtu.
Již jsem někdy zmiňovala, jak obdivuji lidi umějící psát recenze?

2 Kristýna Kaderová Kristýna Kaderová | E-mail | Web | 20. prosince 2014 v 20:18 | Reagovat

Souhlas. Knížka je vážně úžasná, ale opravdu by to chtělo další díly!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.