Roční literární soutěž - hodnocení za únor

4. října 2014 v 10:23 | Terka M. |  Roční literární soutěž
  • Konečně jste se dočkali. Mám tu pro vás hodnocení za únor, postupně budu přidávat další a další, zapracuji na tom na koleji, kdy mám překvapivě více času než doma a taky jsem se tam konečně přihlásila k wifi, ale to už jsem vám vlastně říkala.

---

Tak se na ty hodnocení hned vrhneme, ne? Už jste čekali dost dlouho, nemusím vás ještě zdržovat mým mluvením. Snad se vám bude líbit a kdyby ne, stačí říct a můžu své rozhodnutí přehodnotit. Pak samozřejmě můžete vy ostatní, kdo se neúčastníte, hlasovat pro povídku, která se vám líbí nejvíc.


Hodnocení:

Autorka si opravdu dala záležet na tom, aby byla povídka napínavá až do konce a to se rozhodně cení a navzdory tomu, že se mi ze začátku trochu nezdálo míchání minulého a přítomného času příliš šťastné, nakonec se ukázalo, že jsem se v tomto ohledu neměla čeho bát.

Akorát je mi líto, že jsem se kvůli své slovenštině nedokázala do povídky příliš začíst, což je zvláštní, když předběhnu a podívám se k druhé hodnocené povídce, která je také ve slovenštině, ale narozdíl od této se mi četla lépe. Takže netuším, kde je chyba.

Anotace k povídce:

Holčička Ema pozoruje hvězdy, doufajíc, že poodhalí své kouzlo a že u nich uvidí svého zesnulého dědečka, který je zezhora chrání, jak ji ujistila maminka. Jenže co se může stát, když malá holčička vleze pod peřinu a usne? Bude se jí zdát pěkný sen či nikoliv? Skutečné nebo ne? Nebo to snad je jen velká noční můra?

Celkové hodnocení povídky:

Myslím si, že povídka měla určitě ještě nějakou rezervu, kterou se autorce nepodařilo zaplnit, ale vzhledem k tomu, že se jedná o první měsíc a už je to docela dávno, dávám jí za ni 9 bodů z 10ti. A taky proto, že měla zajímavý námět.

Prozatimní hodnocení od čtenářů:

Vzhledem k tomu, že jsem u měsíce březen našla odkaz na povídku za únor, musela jsem předělat anketu, takže v článku vlastně jen shrnu, kolik bodů jste zatím dostali za své povídky.

Tina prozatím nezískala od čtenářů žádný bod, což se mohlo podepsat i na tom, že má v současnosti neaktivní blog a o hodnocení neví ani ona sama.


Casion (Kúzlo odvahy)

Hodnocení:

Při čtení jsem nemohla spustit oči z tabletu a přestat. Ani na moment jsem se od povídky nedokázala odtrhnout. Zajímalo mě, co bude s hlavní hrdinkou a jak to nakonec dopadne. Kdybych měla vybrat, která ze dvou slovenských povídek za měsíc únor se mi víc líbila, byla by to jednoznačně tato.

Ta odvaha, která na vás prostřednictvím hlavní hrdinky dýchne hned, jak začnete číst, je naprosto skvěle napsaná. Bylo to tak kouzelně napsané, jak se jen na povídku k tématu měsíce Kouzlo sluší a patří a já byla mile překvapená, že to dopadlo tak, jak to dopadlo.

Ale ten závěr. Ten byl stoprocentně nejkrásněji pojetí. To, co plyne z této povídky, je naprosto kouzelné. Pravdivé. Také opravdu hodně povzbuzující.

Anotace k povídce:

Co by jste udělali, kdyby měl místo vás zemřít někdo, kdo za nic nemůže? S klidným svědomím by jste ho nechali zemřít nebo by jste se zachovali odvážně postavili na jeho místo a zjistili, co dokáže taková odvaha vykouzlit?

Jen málo lidí může doopravdy pocítit to pravé a nezaměnitelné kouzlo odvahy a ještě méně lidí ví, jak vypadá. Nevím, jaká je pravda, ale Casionina verze by jí klidně mohla být.

Celkové hodnocení povídky:

Vážně pro tuhle povídku nemám jiných, než těch kladných slov plných superlativů. Povídka se četla jednoznačně krásně a nezapomenutelně. Byla napínavá a působivá a pravdivá až do úplného konce, proto dostává plný počet, tedy 10 bodů z 10ti.

Prozatimní hodnocení od čtenářů:

Vzhledem k tomu, že jsem u měsíce březen našla odkaz na povídku za únor, musela jsem předělat anketu, takže v článku vlastně jen shrnu, kolik bodů jste zatím dostali za své povídky.

Naproti tomu Casion získala od čtenářů 4 hlasy.

Kristýna Kaderová (Kouzlo se vytratilo)

Hodnocení:

Netuším, co jsem měla v hlavě po prvním přečtení v únoru, ale i napodruhé se mi to líbilo, jen,.. tam měla trochu víc chyb na můj vkus a taky když se poohlédnu do současnosti, tak vím, že se skutečně zlepšila. Námět se mi líbil, jak jinak, ale není to slovenská povídka, takže to můžu hodnotit i z hlediska gramatiky a nemusím se cítit, že jsem vedle s tím a s tím.

V současných povídkách najdu jednu, dvě chybky z nepozornosti nebo když je text delší či když si na něm nedá moc záležet, což tak často není. Ale právě u této povídky bych ty chyby hodně kritizovala. Naneštěstí bych tady měla kritizovat i sama sebe, neboť jsem byla najmuta (jde to tak použít, že ano?) jako Kristýnina korektorka. No, a měla bych se za sebe stydět.

Anotace k povídce:

Filip a Daniela. Na první pohled by to mohl být dokonalý pár, kdyby se něco nepokazilo. Kdyby jejich láska vydržela věčně, jenže takhle to není. To pravé a jedinečné kouzlo se vytratilo, ale najde někdo odvahu přiznat si, že je to skutečně pryč? Skončí jejich vztah dříve, než se v něm začnou topit? A jak by jste reagovali vy, kdyby se s vámi někdo rozešel dopisem?

Celkové hodnocení povídky:

Povídka se mi námětem líbila, jak jinak, líbí se mi všechny Kristýniny povídky, tedy až na ty, ve kterých je napsáno přehnaně moc chyb, ale to se v začátcích psaní stává. Každý si to jistě prožil. Přestože jsou ty chyby i mojí vinou, musím srazit jeden bod dolů, takže dávám 9 bodů z 10ti.

Prozatimní hodnocení od čtenářů:

Vzhledem k tomu, že jsem u měsíce březen našla odkaz na povídku za únor, musela jsem předělat anketu, takže v článku vlastně jen shrnu, kolik bodů jste zatím dostali za své povídky.

Kristýna Kaderová dostala od čtenářů stejný počet hlasů, jako Casion, tedy čtyři.

Katie (Kouzlo)

Hodnocení:

Se zatajeným dechem jsem četla i povídku od Katie. Slovo po slově, odstavec po odstavci. Ale přesto se i tady našlo něco, co by mi vadilo. Gramatické chyby. Ano, zase. To je nevýhoda toho, když čtu českou povídku, kde má bloger slabou stránku v gramatice. Tam si spíš všimnu těch chyb, než na slovenském blogu.

Takhle, ony to nebyly ani tak gramatické chyby v pravém slova smyslu jako spíše velké malé písmena za uvozovkami. Když jsem psala povídku na portál piste-povidky.cz, bylo mi tam porazeno, že bych měla dávat za tečky v uvozovkách velká písmena. Za čárkami se píše malé. Netuším, jak je to u otázníků, tam mi to Word jednou opraví na velké, podruhé na malé a u vykřičníků mi malé písmeno neopraví nikdy.

Anotace k povídce:

Lili mívá sny o klukovi, který podle její kamarádky neexistuje, ale je to opravdu pravda? Je normální, aby se vám zdálo o klukovi, kterého jste nikdy nepotkaly? Co když to, že ten sen nemůže dostat z hlavy a musí na něj neustále myslet, má za následek nějaké kouzlo? Jenže jaké? Mohlo by to být třeba kouzlo lásky?

Celkové hodnocení povídky:

Navzdory tomu, že se povídka četla báječně, musím být spravedlivá a pohlédnout i k těm chybám, které mě někdy rušily od čtení. Proto i teď, do třetice, dávám o jeden bod méně z plného počtu, tedy 9 z 10ti bodů.

Prozatimní hodnocení od čtenářů:

Vzhledem k tomu, že jsem u měsíce březen našla odkaz na povídku za únor, musela jsem předělat anketu, takže v článku vlastně jen shrnu, kolik bodů jste zatím dostali za své povídky.

Katie získala od čtenářů 2 hlasy.


Akrim - (Kúzlo)

Hodnocení:

V každé soutěži, kterou jsem kdy pořádala, se účastnil někdo, kdo umí opravdu moc dobře psát a u nějž jsem měla pocit, že by mohl během vteřiny vydat knihu. U Literární francouzské soutěže to byla Aura, jen pro připomínku. A jsem ráda, že tady jsou takové osoby dvě. Casion a Akrim. Nicméně, nechtějte po mě, abych řekla, kdo je lepší, to nechám na vás.

Opravdu moc mě mrzí, že Akrim do této soutěže od prázdnin nepřispívá, přestože by klidně mohla. Přece jen určitou šanci na vítězství by jistě měla. Ačkoli teď nevím, se kterou povídku by se dostala do e-sborníku. Ráda bych, aby se v něm někdo objevil alespoň jednou.

Akrim brilantně ovládá popisové pasáže. Dialogů bylo v této povídce méně, ale osobně mi to nevadilo, protože to bylo poutavě napsané.

Anotace k povídce:

Hlavní hrdinkou je Renna, dcera zesnulého kouzelníka, který jí naučil všechny možné triky. Kromě jednoho, který se zoufale chce naučit, ale je to to nejsložitější kouzlo, o jakém kdy slyšela. Touží ho umět.

Najde člověka, kdo jí ho naučí navzdory její lhostejnosti vůči kouzelnickým představením? Nebo najde kouzlo, které je mnohem silnější, působivější a.. krásnější?

Celkové ohodnocení povídky:

Když jsem říkala, že nevím, kdo je ze dvou soutěžících lepší nebo horší, myslela jsem to skutečně vážně, proto i Akrim moc ráda dávám 10 bodů z 10ti.


---

Tak teď je čas na hodnocení čtenářů. Body se budou sčítat, ale to až ke konci. K mému bodovému ohodnocení přičtu ještě hlasy od čtenářů tak, jak vám byly uděleny. Klidně si hlasy shánějte, ale prosím vás, jen o ně neškemrejte jako by na tom závisel váš život.

Kdyby bylo jen na mě, tak si být vámi dám odkaz na tento článek do volitelného horního boxu a když vás váš čtenář bude chtít podpořit, udělá to. Když ne, nemůžete mu to zazlívat ani přikazovat. Přece jen člověk má svobodnou vůli a většina se dokáže rozhodnout pro tu povídku, která ho učarovala nejvíce.

Hodně štěstí, tedy. :) 

7 lidí ohodnotilo tento článek.

Anketa

Která z povídek za únor se vám nejvíce líbila?

Od Tiny
Od Casion
Od Kristýny Kaderové
Od Katie
Od Akrim

Komentáře

1 Kristýna Kaderová Kristýna Kaderová | E-mail | Web | 4. října 2014 v 12:17 | Reagovat

Tak jednak, cože? Já si na povídkách nedávám záležet? Teď si mě urazila :D A máš pravdu, ty to máš opravovat :D Ale ok, beru. Vím že gramatika je u mě hrozná :D

Sama jsem si musela připomenout o čem povídka je, protože se mi to úplně vypařilo z hlavy :D A vážně si mi dala devět bodů? Nic proti, já si je ráda nechám, ale čekala jsem míň :D

Jinak jsem ráda, že má Casion deset bodů, její povídka byla úžasná :)

No...takhle může se hlasovat úplně do konce soutěže ne? Že pak asi napíšu (až budou všechna hodnocení) článek, dám tam odkazy na povídky a ať se rozhodnou, jestli zahlasují mě nebo někomu jinému :)

2 Casion Casion | Web | 4. října 2014 v 13:49 | Reagovat

Ďakujem ti za krásne hodnotenie, táto poviedka je jedna z mála, s ktorou som spokojná :-) Iste, vždy sa dá niečo vylepšiť a čo sa týka námetu, ten vznikol najmä vďaka dobre téme :-)
Každopádne ma teší, že sa ti páči a vďaka za body :-)
Odkaz na článku si zrejme hodím na blog ako si to navrhla, je to najjednoduchšie čo sa dá urobiť :D

3 Terka Terka | E-mail | Web | 4. října 2014 v 14:02 | Reagovat

[1]: Samozřejmě, že dáváš. Já to tak nemyslela. Omlouvám se. No, mám pocit, že teď na nich pracuješ daleko víc a víc se jim i věnuješ, víc se zlepšuješ. :-)

To věřím. :-D Akorát jsem ti bod strhla za ty chyby nebo bych měla strhnout za každou chybu jeden? Mám ten dojem, že bych se dostala do mínusu. :-D

To souhlasím. :-)

Jo, vlastně jo. Postupně budu přidávat hodnocení a sečte se to stejně až ke konci, takže proč ne. :-)

4 Kristýna Kaderová Kristýna Kaderová | E-mail | Web | 4. října 2014 v 14:26 | Reagovat

[3]: Fakt? Ani mi nepřijde :D I když kvalita je podle mě lepší :D Ale myslím, že do toho dávám stejně :D

To by ses dostala :D A to si ještě neviděla kolik chyb jsem nasekala asi v deseti větovém diktátu. Já to teda taky ještě neviděla, ale známka mluví za vše :D

Ok, tak super :)

Mimochodem, možná by to komentovalo víc lidí, kdyby si odpovídal všem, nejen mě :D

5 Terka Terka | E-mail | Web | 4. října 2014 v 15:35 | Reagovat

[2]: Vůbec nemáš za co, je opravdu skvěle napsaná. :-)
Jo, to je pravda, je to nejjednodušší a nejčestnější vůči ostatním soupeřkám, které učiní stejně nebo to ponechají náhodě. :-)

[4]: Ale mě ano. :-)

Ta nejhorší známka? :-D Mám tě nějak doučovat češtinu?

Já odpovídám více lidem, ale ty vždycky napíšeš takový komentář, na který se hrozně dlouze odpovídá a pak třeba zapomenu,..

6 Katie Katie | Web | 4. října 2014 v 20:45 | Reagovat

Přiznávám, že jsem se bála to číst. =D Dokonce jsem si musela připomenout povídku.
No ale vyvázla jsem z toho dobře a já ti moc děkuji za hodnocení. Vím, že mi gramatika nejde a já nějak nevím, co s tím. =( Kde se to člověk doučí? Většinou spoléhám na word ale ten je bohužel děsnej. =D
Musela jsem si přečíst povídku Casion a opravdu je moc povedená, pěkně napsaná. Líbila se mi. :-) Zaslouží si to hodnocení.

7 Kristýna Kaderová Kristýna Kaderová | E-mail | Web | 4. října 2014 v 22:33 | Reagovat

[5]: Každá máme jiný pohled na věc, jak je to možné? Většinou se shodneme :D

Přesně :D To není potřeba :D Mě vadí jen diktáty, když píšu povídku, tak o tom tolik nepřemýšlím, kontroluju to a většina chyb zmizí. Ale diktát, to je strachování jestli je to správně, tak to nakonec přepíšu a je to blbě. Snad si to budu moc opravit.

Ok... to mě nepřekvapuje :D Mimochodem, to jsem chytla od tebe :D

8 Terka Terka | E-mail | Web | 4. října 2014 v 23:03 | Reagovat

[6]: Snažila jsem se být hodná, protože nebylo proč být zlá, všechny povídky se mi moc líbily, jen ty chyby,.. kdo vymyslel ty chyby? :-D

Není zač. :-) Zkus se podívat po někom, kdo by ti texty opravil. Do školy to podle mě budeš potřebovat určitě, hlavně kvůli seminárkám,.. zkus klub-pisalku.blog.cz, mám jeho ikonku v menu a tam mají projekt betareadingu. :-)

Bez debat souhlasím. :-)

[7]: No, to je jednoduché. Vzhledem k tomu, že se jedná o tvé povídky. :-)

Možná jsem divná, ale já diktáty milovala a docela mi chybí, taky jsem většinou měla jedničku, maximálně dvojku. :-) I když to až potom, co jsem se nějakým způsobem (do dnes nevím jakým), naučila gramatiku,.. :-)

Ale musím se polepšit. :-) Nevěděla jsem, že je to nakažlivé, měla bych jít do karantény. :-D

9 Kristýna Kaderová Kristýna Kaderová | E-mail | Web | 7. října 2014 v 18:46 | Reagovat

[8]: To je asi pravda :D

Jop, si divná, ale stejně si skvělá :D

Né, to nemůžeš, kdo by pak komentoval? :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.