Roční literární soutěž - hodnocení za březen

17. října 2014 v 14:43 | Terka M. |  Roční literární soutěž
  • Správně, dodělávám resty. Minulý týden jsem hodnocení za březen odložila, ale včera jsem si na něj už čas udělala, takže dneska ho akorát přepíšu na blog. Ještě bych ráda upozornila na to, že jsem musela vyměnit anketu za únor, protože jsem pod zadáním na měsíc březen dodatečně našla povídku za únor od Akrim. Nicméně, body/hlasy, které jste získali, vniveč nepřijdou, dopsala jsem je pod mé hodnocení povídek. Tak snad jsem tuhle prekérní situaci vyřešila dobře a teď už se společně pojďme podívat na povídky za březen.

---

Nyní bych ještě zmínila téma, na které jste v březnu psali. V únoru to bylo Kouzlo, to jsem minule neřekla. V březnu jsem zadala téma Kniha, nejlepší přítel čtenáře. A zase jsem se snažila být hodná, nebyl důvod, abych byla přehnaně zlá.


Hodnocení:

Už v hodnocení za únor jsem psala, že se mi líbí styl, jakým Casion píše a březen rozhodně není výjimkou. Ačkoli mým favoritem prozatím stále zůstává právě ta kouzelná povídka za únor.

Tentokrát autorka psala o tom, co by si přál zažít každý knihomol. Rozhovor s oblíbenou knihou, případně knihou, kterou zrovna čtete. Připadalo mi to originální, ale jak jsem nakousla v prvním odstavci, bylo to trošku horší, než minulá povídka, ale přesto se mi četla dobře.

Anotace k povídce:

Hlavní hrdinka této povídky vede ve své podstatě obyčejný život, ke kterému patří i tradiční páteční večery s kamarádkami, s nimiž si nemá co říct, protože každou zajímá něco jiného, než ji samotnou.

Když přijde večer domů, je tak unavená, že si vezme z nočního stolku knihu, lehne si na postel a.. zděsí se, když kniha nevypadá tak, jak by měla. Navíc, začne mluvit. Co jí řekne? Stane se to tradicí, nebo to bude jen sen?

Celkové hodnocení povídky:

Navzdory tomu, že mi něco na této povídce pravděpodobně nesedlo, dávám Casion 10 bodů z 10ti. Kdybych jí dala těch bodů devět, připadala bych si zvláštně jenom proto, že něco nesedlo, jsem opravdu neměla důvod.


Kristýna Kaderová (Knihy, moji dobří přátelé)

Hodnocení:

Kristýna tentokrát napsala úvahu, která byla povolena (jen připomínám), protože neměla nápad na žádnou povídku. Ale nevadí. Sice přesně nevím, jak hodnotit úvahu, aby to bylo objektivní, ale to jsem si měla rozmyslet dřív, než jsem to povolila.

Mám opravdu moc ráda Kristýniny úvahy, nad kterými se člověk vždy dokáže zamyslet a napsat pořádně dlouhý komentář (alespoň tak to mám já) a ani tahle úvaha není výjimkou. Abych nezapomněla zmínit, připadá mi, že když píše úvahu, dělá tam méně gramatických chyb, než v povídce. Tedy s ohledem na tu únorovou, kdy jich tam bylo opravdu dost.

Tady mi neseděly asi dvě čárky, což není zase tak velký problém, takže tady tentokrát strhávat body nebudu, protože sama vím, že v nich jistě dělám chyby i já. A když si vzpomenu na chybu v titulku článku o Evropské unii (snad už si na to dám pozor), opravdu to bylo bezchybně napsané.

U čtení této úvahy jsem se kromě samozřejmého zamyšlení i usmála,.. nebo jinak, když jsem ji i podruhé četla (protože z března jsem si to nemohla pamatovat), měla jsem opravdu dobrý pocit.

Anotace k úvaze:

"Díky nim si vytvořím novou realitu, která je pro mě skutečnější, než ta skutečná."

Je to vytrženo z kontextu, to ano, ale myslím si, že každého z vás napadne, k čemu by to tak mělo být. Už jen, když se podíváte na nadpis článku, zjistíte, že to je o knihách.

Tato věta mě oslovila. Dokonce jsem se u ní usmála, když Kristýna použila spojení "skutečnější, než ta skutečná", líbilo se mi, jak to bylo použito. Vyjadřuje vlastně to, co se snaží říct celým článkem - že miluje knihy a že si bez nich nedokáže život představit.

Celkové hodnocení úvahy:

Vím, že ta anotace je nic moc, ale nenapadlo mě, jak bych ji představila. Nebylo to tak snadné, jako u povídky. Ne že by to u povídky bylo snadné, naopak. Taky mi to docela dává zabrat. Je to úvaha, nemůžu porovnat s ostatními, jak by to vypadalo v jejich pojetí, ale vím, že ti úvahy jdou, takže vlastně není, co řešit a já ti dávám 10 bodů z 10ti.Hodnocení:

Povídka byla napínavá od začátku, až do konce. Alespoň tehdy, když jsem ji četla poprvé. Teď jsem si přesně nepamatovala děj, ale když jsem začala číst podruhé, paměť jsem si osvěžila. Ani nyní si nejsem jistá, zda bych něco takového dokázala vymyslet a kdyby ano, určitě bych z toho - jak se znám - udělala nějaký děsný krvák. Moc dobře se to četlo a bylo to skvěle pojaté.

Přesto tu je zase jedna věc, která mi na povídce vadila. Ty chyby. Já vím, jsem hrozná. Vím, že s nimi má Katie problémy, ale bohužel by se bez nich to hodnocení neobešlo a nebylo by úplné. A to mě samotnou mrzí, protože jinak Katie píše moc zajímavé povídky.

Kdyby tam byla jedna či dvě, tři chybky na jednu takhle dlouhou povídku, neřeknu ani slovo. Nebo možná bych něco řekla, kdybych si jich všimla, ale nedělala bych z toho takovou vědu. Vím, že mi 'občas' nějaká chyba ujede a já si ji uvědomím až po dvou upozorněních.

Netuším, jestli si Katie přečetla mou odpověď ke komentáři pod únorovým hodnocením, ale ve zkratce to shrnu: Doporučila bych ti najít si nějakého betareadera. V Klubu pisálků můžeš jistě nějakého najít. Je jich tam poměrně dost, časem jich tam možná bude ještě víc.

Anotace k povídce:

Emily Torretová se před pěti lety odstěhovala ze svého rodného města, protože zemřel její otec a matka chtěla začít od začátku. Emily byla nezletilá, proto musela jet s ní a opustit tak její přátele, bez nichž si nedokázala život představit.

Nyní se vrátila, čímž uskutečnila své přání. Nastěhovala se do domu své rodiny, který byl již nějakou dobu prázdný a začala žít svůj vlastní (plnoletý) život. Když jednoho dne našla na verandě zabalenou knihu, kde byla zatrhnutá stránka, rozhodla se, že přijde na to, kdo jí ji zaslal. Jenže, je to to rozumné? Budu ji tam vůbec po všech těch letech chtít?

Celkové hodnocení povídky:

Povídka se mi líbila, jen těch chyb tam bylo opravdu moc, proto ti dávám 9 bodů z 10ti. Pokud to někomu přijde nevyhovující, mě to bodové ohodnocení přijde dostačující. Rozhodně to stálo za to, abych si povídku přečetla, nebyla jsem zklamaná, nenadávala jsem, že to byla naprostá ztráta času. Přijde mi to jako férové hodnocení. Nějaká námitka?


Akrim (Kniha)

Hodnocení:

(Pozn. před tímto hodnocením si přečtěte ještě únorovou povídku a hodnocení.)

Jak jsme již psala únorové povídky, autorčin styl psaní se mi moc líbí a ani tahle březnová povídka není výjimkou. Četla se vskutku krásně. Celou dobu jsem měla oči přilepené k tabletu a odmítala jsem se pohnout, protože jsem se bála, že bych nedošla k výslednému efektu, kterým bylo ohromení.

Brilantně zvládnuté popisy. Navíc, jedná se o povídku dle skutečné události a určitě je na místě, aby to tu zmínila. Akorát, i v komentářích pod povídkou to zaznělo (říkala jsem, že se případně mohu orientovat i podle názoru v komentářích), tam úplně nesedělo to číslování věku hlavní postavy, kde bych také byla pro, aby to bylo řečeno slovně. JInak mi to připadalo v pořádku.

Anotace k povídce:

Dokázali byste si představit, že se před dvaadvacet let nedotknete knihy ležící na stole? Hlavní postava této povídky si to umí představit až moc dobře, sama to prožívá. Sama denně bojuje s nutkáním knihu chytit do ruky a číst, ale zdárně odolává, protože ví, že kdyby ji začala číst, všechno by se vrátilo. To dobré v jejím životě by se obrátilo k tomu zlému, proto je pro ni ta kniha nepřítelem. Cítíte to taky někdy tak?

Celkové hodnocení povídky:

V povídce nehledejte dialogy, protože tam nejsou, ale nevadí to. Byly to brilantně zvládnuté popisy a já nemůžu jinak, než dát plný počet bodů. Tedy 10 z 10ti. Opravdu mě těší, že si mi do soutěže přihlásila takhle talentovaná blogerka a - jsem si jistá - budoucí spisovatelka.


---

Tak to by mělo být všechno. Anketu přidám k článku co nevidět. Budu se snažit, aby tu byla co nejdřív, ale přece jen pomalý počítač je pomalý počítač a navíc jdu ještě udělat palačinky. Po pravdě bych je už měla mít hotové, ale dala jsem to na starost bráchovi a ten z toho udělal spíš nějaké spálené trhance (no co, myslela jsem, že když šel na kuchaře, bude to lepší), takže musím umýt odmočenou pánvici a dokončit to. 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Která z literárních prací za měsíc březen se vám nejvíce líbila?

Od Casion
Od Kristýny Kaderové
Od Katie
Od Akrim

Komentáře

1 Casion Casion | Web | 17. října 2014 v 16:01 | Reagovat

Hodnotenia sú pekné a čo sa týka toho môjho - sama súhlasím, že poviedka za predošlý mesiac aj mne samej príde lepšia než táto, zrejme tam ide o to ako človeku sadne téma :-)
Mne vždy ide najlepšie ak tam môžem dať nejaký dej, ale každopádne ti veľmi pekne ďakujem za bodíky :-)

Čo sa týka mojich kolegýň, mali taktiež výborné poviedky, najviac ma oslovila asi Katie, ale samozrejme aj ďalšie boli super! :D

2 Kristýna Kaderová Kristýna Kaderová | E-mail | Web | 17. října 2014 v 21:05 | Reagovat

V první řadě děkuju za deset bodů. Opět si myslím, že je to až moc, ale stěžovat si nehodlám :D Já sama už si nepamatuju, co jsem psala, ale musím uznat, že si vybrala skvělou větu :D Asi si ji napíšu do diáře :D

Dále, povídku od Akrim jsem tedy nečetla, i když zní podle anotace velmi dobře (budu si ji muset přečíst)a kdybych mohla hlasovat, hlasovala bych pro Katie. Casionina povídka byla fajn, ale povídka od Katie mě víc oslovila.

3 Terka Terka | E-mail | Web | 17. října 2014 v 21:57 | Reagovat

[1]: Jo, v tom to asi bude. :-)
Vůbec není zač. :-)

[2]: Nemáš zač. Není to moc. Je to málo. :-D Kolik tam máš napsaných svých citátů či vět? :-)

Určitě si ji přečti. :-) Otázka - ty nemůžeš hlasovat?.. :-)

4 Kristýna Kaderová Kristýna Kaderová | E-mail | Web | 19. října 2014 v 11:50 | Reagovat

[3]: Asi jenom tenhle zbytek je převzatý :D

Určitě přečtu :) Počkat můžu? Já nevím, je to tvoje soutěž :D

5 Terka Terka | E-mail | Web | 19. října 2014 v 12:16 | Reagovat

[4]: Můžeš. :-) Proč by jsi nemohla? A ještě další otázka, jak bych ti to mohla zakázat, když to stejně nejde zjistit, kdo hlasoval? :-)

6 Kristýna Kaderová Kristýna Kaderová | E-mail | Web | 19. října 2014 v 13:44 | Reagovat

[5]: Aha :D V tom případě je asi jasné, že budu hlasovat pro sebe :D Ono to nejde zjistit podle IP adresy? Podle mě by to taky nějak šlo.

7 Terka Terka | E-mail | Web | 19. října 2014 v 13:47 | Reagovat

[6]: Jestli to jde, tak jsem na to moc blbá. :-D

8 Kristýna Kaderová Kristýna Kaderová | E-mail | Web | 19. října 2014 v 13:48 | Reagovat

[7]: No, určitě to jde, ale nevím jestli bez nějakého specialisty na počítače :D

9 Terka Terka | E-mail | Web | 19. října 2014 v 14:39 | Reagovat

[8]: Já bych řekla, že takhle to funguje přes jinou doménu nebo tam, kde když hlasuješ, musíš opsat písmenka proti spamu, takhle je to neobjektivní a alespoň já můžu hlasovat kolikrát chci. :-D

10 Kristýna Kaderová Kristýna Kaderová | E-mail | Web | 19. října 2014 v 15:18 | Reagovat

[9]: Hlavně asi pak na těch různých soutěžích o televize a bůh ví co všechno.

11 Terka Terka | E-mail | Web | 19. října 2014 v 18:58 | Reagovat

[10]: Přesně,.. tak ono by to mohlo být i tady na blogu, že by bylo na výběr, kdo chce klasickou anketu a kdo protispamovou,.. :-)

12 Katie Katie | Web | 21. října 2014 v 14:23 | Reagovat

Hodnocení jsou dobrá. Ty jsi spravedlivý člověk. =) Já vím, že mé chyby jsou děsné.
Jinak děkuji za hodnocení. ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.