Nekroužkujte, ale křížkujte.

8. října 2014 v 10:48 | Terka M. |  Filozofické debaty
  • Jo, tak takhle nějak na mě vypadl článek o volbách na Novinkách.cz. Rozklikla jsem ho, pak jsem se - jako ostatně vždy - podívala do diskuze. Potřebovala jsem se zasmát, chápejte. Ne, vlastně nutně ne, ale chtěla jsem. Ale něco mi nejde do hlavy, to si fakt někdo myslí, že když jsou tam čtverečky, tak to má kroužkovat? No, a ta diskuze taky nevypovídala o moudrosti lidstva. Jasně, když tam ty čtverečky nejsou, tak kroužkovat a ano, možná je blbé to měnit, ale osobně mi to nepřijde tak strašné. Možná vzhledem k tomu, že do zastupitelstva jdu volit poprvé,..

---

Ale existuje věc, kterou na volbách do zastupitelstva nedokážu pochopit,..

Tou je, že nevím, jestli můžu hlasovat pro víc lidí z jiných stran. Podle všeho když zvolím maximálně pět lidí a jednu stranu, tak té straně odeberu část hlasu? Nebo jak to je? Budu volit Jiřího Čunka, našeho bývalého starostu, to jsem věděla ještě předtím, než mi dorazila obálka s volebním lístkem. Nicméně, KDU-ČSL, kde kandiduje, moc nemusím. Snad chápete. Znamená to, že když dám hlas Čunkovi a zároveň - namátkou - třeba ANO, bude mít nižší preferenční hlasy nebo jak?

Rozhodně tam nechci naši současnou starostku. Navíc, ODS bych nevolila ani za pět balíčků čokolády a vlastně vůbec nechápu, jak se tam dostala. Minule vyhrál s preferenčními hlasy Čunek, ale z nějakého důvodu ho stejně nezvolili a místo něj jakousi Othovou, to by se ještě dalo zkousnout, přece jen byla ze stejné strany, jenže pak odstoupila a najednou se tam objevila Táborská,.. jo, je to složité, pokud nepatříte k lidem, kteří sledují politické dění na Vsetíně.

Vlastně nevím, co nechápu. Je to docela prosté. Zkrátka tam letos hodím jen Čunka a těm ostatním to vynahradím jindy, třeba u příštích voleb. Netuším, proč to řeším jako by na tom závisel můj život, cožh není pravda. Možná jenom chci, aby se ve Vsetíně dobře žilo, aby tam všude nechodili Romové a aby se člověk nebál jít náhodou ven. Vím, o čem mluvím. Pár takových tmavších jich žije v pavlačáku vedle našeho domu. Ale vlastně jsem si na jejich přítomnost už trochu zvykla, jen mi vadí to, jak je jim v jednom kuse něco tolerováno.

"Nemáš na zaplacení nájmu?"
"Fajn, my ho za tebe zaplatíme a ještě k tomu dostaneš zdarma vstup na koupaliště." Co je na tom, že minimálně jeden člen romské rodiny mimo jiné pobírá sociální dávky i v Anglii? Není to jedno, že se z nich stanou miliardáři díky vaším daním? Že to zní příšerně a že nemám pravdu? Možná. To nepopírám, ale vezměte to tak, že pokud s nimi budeme zacházet v rukavičkách, jednou nás převálcují a z České republiky se stane Romská republika a budeme to my, kdo se stane menšinou.

Asi to tak nevypadá, ale v průběhu střední školy jsem se jakž takž naučila je tolerovat, jenže pořád tu jsou věci, co mi na nich vadí. A dokud se něco nezmění, budou tu pořád, to nezmizí jako chřipka, spíš se to rozleze ještě víc jako žloutenka. Ty věci, ne Romové. Všimněte si, že jim neříkám Cikáni, ale Romové. Jenže jak jim chcete něco říct, když by to pak stejně označí za rasismus?

Zase jsem odskočila od pravého tématu. Od voleb. Ale vlastně to spolu souvisí. Budu volit člověka, u kterého cítím, že by mohl něco změnit. No a co, že ho kritizovali za to, že jim postavil domy za městem, ve čtvrti nazývané Poschlá. Kdyby jim pavlačák u polikliniky zboural a nedal jim žádnou možnost ubytování, to bych nic neříkala. Ale on zařídil, aby z centra zmizel nevzhledný barák, kolem kterého se každý bál jít na polikliniku, aby ho náhodou neokradli. Vždyť tam měli bordel jak něco. Prostředí kolem polikliniky a lékařství má být sterilní, ne?

A postavil jim úplně nové domy, kde se ti nejhorší nastěhovali. Je snad jeho chyba, že teď to tam vypadá jak po boji? Všechno železo rozkradené, odvezené do sběru,.. pak ať si nestěžují, že tam nic nemají, když si za to můžou sami.

Tak co? Půjdete letos k volbám?
Chcete něco změnit?
A jakou máte ve vašem okolí zkušenost s Romy?


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Katie Katie | Web | 14. října 2014 v 19:56 | Reagovat

Je vidět, že se dost zajímáš o volby a politku. Já na to moc nejsem ale volit jsem šla, jelikož šli i rodiče. Děda mě vždy přemlouvá pro nějakou stranu ale já se nedám =D Máme jiné názory, naštěstí. =D
Já odškrtala lidi co znám a co by tam mohli být dobří, jinak jsem se na to vykašlala. Stejně je to k ničemu. Slibujou ale neplní. =) Toť můj názor. =)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.