Magický svátek Halloween

31. října 2014 v 10:11 | Terka M. |  Filozofické debaty
  • Dneska jsem se rozhodla psát o aktuálním tématu. O Halloweenu. Abych tak na úvod prozradila, mám ho moc ráda, je to magický svátek. A navíc mám pocit, že se při něm mé síly zdvojnásobují. Totiž má magie. Předvídání budoucnosti. Kupříkladu včera. Kdybych si byla jistá tím, že nebudou Dějiny pravěku, jedu domů dopoledne. Bohužel to byla jen má domněnka. Vtipné bylo, že jsem ve chvíli, kdy jsem si šla koupit jízdenku na vlak, si říkala, že jestli to odpadne, tak,.. budu vraždit. Naštěstí se mi do ruky nedostala žádná vraždící zbraň.

---

Původem kelstský svátek, nikoli americký, Američani ho svým způsobem Keltům ukradli.

Já nevím, alespoň mám takový pocit, že jim ho ukradli a převzali ho za svůj jakoby se nic nestalo. Jak jsem již zmínila, Halloween miluji a až bude jednou příležitost, chtěla bych ho oslavit. Se vším všudy. Převléct se do nějakého kostýmu. Vydlabat dýni. Nachystat sladkosti pro děti, které příjdou na koledu. Vyprávět si strašidelné historky. Třeba tu o Velkém Dýňákovi, se kterým strašili Milhause v Simpsonových.

V originále se tedy nazývá Samhain. Přijde mi, že jsou mi i Keltové docela blízcí. Asi to teď zní jako blbost, ale jako bych byla jejich prapra...dcera či něco takového. Jo, zní to bláznivě, ale když vezmete v potaz, že Keltové jednu dobu obývali i naše území, je dost možné, že každý z nich něco v sobě má. Tomu věřím. Možná je to naivní víra, ale mě tyhle věci týkající se naší minulosti skutečně zajímají.


Co byste dělali, kdybyste na sto procent věděli, že jste jejich příbuzní? Jak byste s tím naložili? Našli byste si o nich plno různých věcí, a pak jejich poslání šířili do světa?

Já bych si našla všechny možné podrobnosti, jak Keltové Samhain slavili. Od Halloweenu se to skutečně neliší, taky se převlékali do různých kostýmů, třeba když měli hlad, museli zabít nějaké zvíře a ta jeho kůže jim zbyla. Tak si ji přes sebe prostě dali a bylo hotovo. Měli vymyšlenou další tradici svého svátku.

Vezměte si, že každý mrtvé uctívá jinak a já proti našim Dušičkám nic nemám, naopak. Je moc pěkné, jak se celý hřbitov k večeru rozzáří milionem světýlek. Zesnulí mohou být rádi, že si na ně jejich příbuzní vzpomenou alespoň v tento den a zapálí za ně svíčku. Ale na Halloween nedám dopustit a kdybych ho nikdy neměla oslavit, tak nevím. Přála bych si, aby to minimálně jednou vyšlo.

Proto proti němu nemůžu nic mít a nechápu, proč se nemůže ujmout i u nás. Onehdy jsem četla jeden článek na Novinkách, přečetla jsem si diskuzi a něco k ní napsala. Bylo mi jedno, co si o mě budou myslet, já vyjádřila svůj názor, že mám Halloween ráda.

Byl o Halloweenu, proto se o něm v tomto článku zmiňuji. Nechápala jsem, jak můžou být ti lidi tak blbí - už v článku bylo napsané, že to je původně keltský svátek pocházející z Irska, přesto tam skoro všichni říkali to, že je to americký svátek a že ho slavit nebudou. Dobře, nikdo je k tomu nenutí, ale proč odsuzovat ty, co se jim ten svátek líbí?

Já třeba nemám ráda Ameriku. Američané mi přijdou namyšlení (hlavně ti výše postavení politici, apod.) a nemohla bych tam bydlet. Jak už jsem kdysi zmiňovala, nemohla bych žít v Severní Americe, kdežto v Jižní klidně. Ale samozřejmě vždy budu preferovat Evropu. Nicméně, právě ten Halloween mám ráda, protože.. proč ne? Mám ráda magii, kouzla,.. cokoli, co s nimi souvisí a sama mám někdy dojem, že nějakou moc ovládám.

Což mi připomíná Vraždy kvůli sušenkám tím, že každá z Dannyho manželek měla nějakou sílu, kterou ho po její smrti doplnila. Každý nějakou takovou sílu má, jen o ní neví a nedokáže ji ovládat. Nevím, zda jsem to v povídce už zmiňovala, jestli jsem tu část dala na blog, ale každopádně, ve volitelném horním boxu najdete poslední uveřejněnou část.

Mimochodem, všimli jste si, že vždycky přednastavuji články záměrně na nějaké číslo, které nekončí nulou? Možná je to taky magie nebo jsem si tak prostě zvykla, že nemůžu dát do minut zaokrouhlená čísla, přijde mi to takové zvláštní a možná jsem divná,.. ale mě se líbí, jak je ten čas odlišný. Ačkoli, většinou používám prakticky totéž, jen jinou hodinu a tak,.. :)

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 karinga karinga | Web | 31. října 2014 v 11:05 | Reagovat

Jsem ráda, že tu zmiňuješ, že to není americký svátek. Lidi to asi potřebují slyšet ze všech stran, aby to pochopili. S bandou slavíme Halloween už třetím rokem a pořád se na nás někteří divně dívají.

2 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 31. října 2014 v 11:07 | Reagovat

No představa, že jim z obětiny zbyla kůže a tak jí prostě na sebe jen tak oblíkli a ha ha, tohle se nám líbí, tak to uděláme i příště, to... mi přijde opravdu velmi naivní.

3 Kika Kika | E-mail | Web | 31. října 2014 v 12:00 | Reagovat

A já myslela, že právě tím, že nekončí nulou, ty Tvoje články přednastavené nejsou :-)

Jinak je to jak říkáš, lidé si myslí, že je to americký svátek a nechcou tu mít vyřezané dýně a obrovského Santu. Škoda... A já už jsem se rozhodla, příští rok pořádám doma svou vlastní oslavu v maskách! A bude i ta vyřezaná dýně :D

4 Inalyn Inalyn | E-mail | Web | 31. října 2014 v 12:49 | Reagovat

Ja som ako malá tekvice vyrezávala, ale teraz sme od toho žiaľ upustili :/ Tiež milujem halloween a neznášam Ameriku :D

Ako si však všímam, postupne si Halloween svoje miesto získava aj u nás, začínajú sa organizovať rôzne tematické párty...Hádam raz dôjde aj k tomu koledovaniu v maskách :)

5 Terka Terka | E-mail | Web | 31. října 2014 v 18:00 | Reagovat

[1]: Přesně, taky mám pocit, že to potřebují slyšet hodněkrát. Hlavně Češi. Jen na Novinkách jsou takoví - s prominutím - zabedněnci, kteří věří každému blábolu o tom, jak je to americký svátek,.. přitom se nějaký redaktor asi spletl,.. na druhou stranu, měl by dávat pozor, jinak se tenhle přístup Čechů k Halloweenu nikdy nezmění. :-)

[2]: Jestli se nepletu, byla to součást určitého rituálu právě spojeného se Samhainem. Je jasné, že koledovat každý den nechodili. :-)

[3]: Právě že to vždycky přenstavuji, abych si to pak ještě jednou přečetla,.. jestli jsou odstavce na těch místech, kde mají být a tak,.. kdysi jsem články vydávala normálně, ale pak jsem musela přijít k tomuto opatření kvůli tomu, že blog cosi blbnul,.. teď je to už v pořádku, ale nějak jsem si na to zvykla a líbí se mi to víc, než kdybych to zveřejnila v zaokrouhlený čas. :-)

Santu taky nemám ráda, Ježíšek je přece jen lepší. Ale mou oblibu Halloweenu mi nikdo nevymluví. :-) Jo, to zná dobře, že bychom uspořádali nějaký projekt konec předsudků vůči Halloweenu a na protest by se v několika různých domácnostech uspořádala párty? :-)

[4]: Tak třeba jednou, až budeš bydlet sama, se k této tradici vrátíš. :-)

Postupem času. My Češi jsme obecně takové pomalejší vůči různým změnám Halloweenem počínaje,.. doufám, že to bude ještě za mého života. :-)

6 Casion Casion | Web | 1. listopadu 2014 v 17:17 | Reagovat

Pekne napísaný článok, tiež mám rada tento sviatok a už pomerne pravidelne ho oslavujem :-) Z keltského Samhainu vychádza nielen Halloween, ale aj naše Dušičky :-)

7 Bocian Bocian | E-mail | Web | 1. listopadu 2014 v 20:39 | Reagovat

Ja mám tiež veľmi rád Halloween. Písal som to v článku, skrátka je to sviatok založený na magickej jesennej atmosfére a veľmi to k sebe pasuje. Podobne ako ty, ešte som nemal tú česť ho osláviť na nejakej tematickej "party", ale veľmi by som chcel. Páči sa mi to "americké prevedenie" a je mi fuk, že naň každý nadáva. No je mi viac ako jasné, že v USA Halloween nevznikol. (Mimochodom, osobne proti Severným Američanom nič nemám.)

Záležitosť s vydávaním článkov je fascinujúca :-D. Ja používam pekné okrúhle čísla... som tak neoriginálny :-D.

8 Kristýna Kaderová Kristýna Kaderová | E-mail | Web | 2. listopadu 2014 v 9:20 | Reagovat

A tebe to překvapuje? Většina lidí ten článek ani nečte, vidí nadpis a tak si řeknou, že to zkritizují.

Halloween je skvělý svátek, ale problém je ten, že i když je to Keltský svátek je hrozně profláklej v Americe, takže si ho každý spojí okamžitě s Amerikou a je to.

Ale popravdě nechápu, proč člověk nemůže brát svátek jen jako svátek. Proč přemýšlí o jeho původu. Měli bychom se rozhodnout sami. Tenhle se mi líbí tak ho budu slavit tento ne, tak nebudu, nezávisle na tom odkud pochází.

9 Katie Katie | Web | 2. listopadu 2014 v 21:55 | Reagovat

Mě se také Halloween moc líbí a rády bych ho někdy oslavila v kostýmu, s dýni na verandě a sladkostmi pro děti. Škoda, že se to u nás neujala. Hlavně že máme velikonoce, kde kluci mlátí holky, taky za to mají sladkosti (no dnes už jen panáky alkoholu=D). Nemám ráda velikonoce. =D Tak proč taky nemít pořádný Haloween. Vždyť je to něco pěkného a jak říkáš, neni to původně americký svátek.
Lidi moc odsuzují.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.