Strážkyně pramene - Emmi Itäranta

8. září 2014 v 20:11 | Terka M. |  Recenze knih
  • Tuhle knihu jsem dočetla před více než týdnem a vlastně ani nevím, proč jsem s ní tak otálela. Možná jsem si jen potřebovala všechno ujasnit, možná jsem byla jen líná,.. ale asi to bylo od každého trochu.

---


Název: Strážkyně pramene
Původní název: Teemestarin kirja
Autorka: Emmi Itäranta
Země: Finsko
Žánr: Dystopie

Názor na obálku:

Jako ostatně vždycky se mi obálka líbí. Příběh je o strážkyni pramene a čajové mistryni v jedné osobě. Na Zemi dochází voda a ta, co tam je, je na příděl pouze v omezeném množství, už jen takhle čloěk může pochopit tuto obálku.


Anotace:

Strážkyně pramene je ojedinělá petická dystopie, zasazená do světa smyšlené budoucnosti, v němž jsou veškeré vodní zdroje pod kontorlou vojenského režimu. Přívrženci a přisluhovači Nového Čchienu ovládají obyvatelstvo i v odlehlém koutě Skandinávské unie, kde v rodině čajové mistra dospívá dívka Noria.

Veškerá pitná voda je na příděl a sebemenší porušení vodních zákonů se trestá. Avšak čajoví mistři odedávna měli svá tajemství. A Noria se spolu s tím, jak proniká k podstatě a hlavnímu smyslu čajového obřadu, nevyhnutelně přibližuje ke chvíli, kdy bude jen na ní samotné, jak se zděděnou tradicí a tajným poznáním naloží.

Strážkyně pramene je kniha o vodě, o svědomí a o zodpovědnosti, kterou neseme za své okolí, ale především je to omamně napsaný příběh, se zvláštním rytmem a poetikou. Zdánlivě prostý jazyk v sobě skrývá spodní proudy, díky nimž se pozvolna stupňuje vnitřní napětí, a zprvu hladká hladina vyprávění se začíná nebezpečně čeřit.


Jak na mne kniha působila:

Nečekala jsem, že mě kniha tak okouzlí. Četla se opravdu skvěle a já s nadšením otáčela další a další stránky, dokud jsem nezjistila, jak to všechno dopadlo. A to je to jediné, co vám neprozradím, protože chci, aby jste měli důvod si knihu někdy přečíst.

Četlo se to tak dobře, jako Hunger Games, ale vzhledem k tomu, že to není trilogie, tak musíte čekat, že to bude něco trochu jiného. Něco, co vás popadne za srdce a už nepustí. V příběhu bylo řečeno to, čeho by se nikdo z nás nechtěl dožít. Pitná voda na příděl a jen v omezeném množství? A co kdyby vám ty příděly denně někdo snižoval?

Jediné, co se v této knize moc nelišilo od našeho světa, byli právě vyšší síly. Armádní složky. Vládnoucí síla. Udělali by cokoli pro planetu bez ohledu na to, kolik by museli zabít lidí za to, že se budou příčit zákonům.

V temnotách země, kde naslouchají jen kameny,
proudí voda stále stejný tempem,
nezpomaluje, ani nezrychluje.
Z trubek ukáplo do měchu jen pár kapek, sotva lžíce.
Vím, co to znamená.

Úryvek z textu, jež se nachází na zadní straně knihy. Když jsem si knihu půjčovala z knihovny, vlastně jsem volila i podle něj, protože už ten úryvek mi připadal kouzelný.

Já bych knihu stoprocentně doporučila těm, které bavily Hladové hry, které baví různé dystopie a také těm, kteří alespoň někdy přemýšleli nad tím, jak bude vypadat svět v budoucnosti. Jak se k sobě budou chovat lidi.

Tak co? Zaujala vás něčím?
Případně, četli jste ji?

---

P. S. Účastním se soutěže v Literárním klubu - Duelu - a povídku jsem vytvářela na poslední chvíli a je tam pár překlepů, u kterých mi trhly oči, takže až to budu dávat sem na blog, určitě to opravím. Každopádně, budu moc ráda, když mě podpoříte.

A když se vám zrovna tato povídka nebude líbit, tak co už, mou soupeřkou je Sussanah a ta už je s psaním trochu jinde než já, takže se nebudu zlobit v případě, že dáte hlas jí. Naopak. Já jsem ráda, že jsem se mohla zúčastnit, protože minulý týden jsem toho měla trochu moc a nějak jsem na to pozapomněla. Tak se na to alespoň podívejte, alespoň za to budu šťastná. :) 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Tulačka Tulačka | E-mail | Web | 8. září 2014 v 23:52 | Reagovat

Recenze je krásně dlouhá :) To mě velmi potěšilo (nebo to tak jen vypadá na mém mobilu? :D ). No a trochu jsem se i zašilhala na tu obálku (kecám, nejednou jsem na ní mrkla), když jsem četla tvůj názor na ni a myslím si, že (na tohle si radši sednu, necítím teď v leze ruku :-D) s ní máš pravdu. Už jen když na ní člověk kouká dostává žízeň. Nebo alespoň já. Bohužel jsem si na nic do pokoje zapomněla vzít nějakou tu vodu na zapití :-|

A teď raději alespoň trochu k té knížce. Asi bych si jí jen tak nepřečetla. Možná kdyby byla v knihovně mezi novinkami a byla by to ta nejhezčí obálka :D Ano,takhle já si vybírám. Teda, přiznám se, že Hunger Games jsem nečetla. Ale kamarád mě donutil se na to koukat. Ovšem, nejsem si jistá zda je filmová adaptace stejná jako knižní předloha. Už jen z toho důvodu, že jsem se konečně (po dlouhém překonávání mého traumatu z dětství, kdy jsem silně trpěla dyslexií a každé druhé písmenko ch jsem četla jako c a h) rozhodla přečíst Harryho Pottera a zjistila jsem, kolik věcí to ve filmu chybí a kolik je tam zásadních změn děje. No zatím i váhám s přečtením Hunger Games. Ale kdo ví, třeba mě to skutečně zaujme. Poté určitě zapřemýšlím nad tvým doporučivým článkem zda si knihu přečíst :)

2 Tulačka Tulačka | E-mail | Web | 8. září 2014 v 23:56 | Reagovat

Jo, a snad můj komentář dává dostatečný smysl :-) to víš, očíčka unavený, prstíky zdřevěnělý z toho datlovaní a ručičky umrtvené z přeležení :D dobrou noc :-)

3 D O M I D O M I | Web | 9. září 2014 v 11:35 | Reagovat

Docela jsem z toho na první pohled nadšená, asi se po ní mrknu. :-)

4 Katie Katie | Web | 9. září 2014 v 13:34 | Reagovat

Obálka je pěkná ale anotace mě nezaujala. Určitě bych po ní v knihovně nešáhla, ale když jsem četla tvůj názor, tak mě to naopak zaujalo. Ta anotace to podává spíše jako něco naučného a poučného, což asi skrytě je ale z tvého názoru kniha vyzněla více dobře. =)

5 Kristýna Kaderová Kristýna Kaderová | E-mail | Web | 13. září 2014 v 17:42 | Reagovat

O knize jsem neslyšela, ale námět byl zajímavý. Na druhou stranu mě nezaujala tak, abych hned běžela do knihovny a hledala ji. Takže když na ni narazím, ráda si ji přečtu. Ale nechám to náhodě :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.