Vánoční říše - Joe Hill

12. srpna 2014 v 20:52 | Terka M. |  Recenze knih
  • Další recenze je na knihu, kterou jsem sice četla přehnaně dlouhou dobu, ale zato jsem se do ní zamilovala hned po šedesáti stranách, respektive do stylu psaní autora a nechtěla jsem, aby to hned tak skončilo. :)

---


Název knihy: Vánoční říše
Původní název: NOS4A2
Autor: Joe Hill
Rok vydání: 2013
Počet stran: 666 stran
Žánr: Fantasy/Horror
Nakladatelství: Pavel Dobrovský - Beta s. r. o.

Anotace:

Victoria McQeenová měla odjakživa zvláštní schopnost - dokázala najít ztracené věci i skryté odpovědi. Jezdívala na kole k polorozpadlému mostu, který ji během chvíle odnesl, kamkoli si přála,.. jednoho dne se Vicky setká se zahádným Charliem Manxem, jenž má slabost pro děti a ve svém starém autě je po tajných silnicích odváží na to nejúžasnější, ale také nejděsivější místo na světě,..Hodnocení obálky:

Obálka se mi líbí. Ukazuje čtenářům to, jak ve skutečnosti vypadá Manxovo staré auto a zároveň je tam znázorněn i původní název - NOS4A2 -, tedy Nosferatu. Německy upír. A pak, dole, to tam asi přes tu fotku nenajdete, jsou mezi jednotlivými písmeny v názvu kapky krve, což taky dost vypovídá o tom autě.


Hodnocení knihy:

Jak jsem psala již v úvodu, zamilovala jsem se do autorova stylu psaní a přestože mi to snad v ani jedné pasáži nepřišlo strašidelné, jak by žánr napovídal, nevadilo mi to. Naopak. Já jsem hrozný strašpytel a kdybych se moc bála, asi bych si tu knihu netroufla číst v noci a to ani v tom nejlepším.

Auto bylo asi nejhorší, když nad tím tak uvažuji. Tím myslím nejstrašidelnější. Manx mi připadal zkrátka jako starý a mnohdy pěkně protivný děda, který tráví plno času na lavičce krmením holubů a proto mi nepřišel strašidelný.

Bing Partridge by děsně úchylný a moje asi nejméně oblíbená postava. Kdybych mohla jako postavu hodnotit auto, i ono by se umístilo před ním. Zkrátka, nesnášela jsem tu jeho posedlost udělat všechno pro Charlieho Manxe jen proto, aby ho vzal s sebou do Vánoční říše.

Vicky byla.. bláznivá. Možná to není to správné slovo, nevím. Každopádně, nedokázala jsem vyjádřit nic jiného pro člověka, který zapálí všechny telefony v domě,.. přestože vím proč, stejně mi to přišlo šílené. Přišlo mi, že se místy styděla za svou fantazii.

Je celek jedno, že nemůžou žít ve věčných Vánocích. Vánoce jsou koneckonců jen stav mysli, a dokud si podržíte v srdci trochu sváteční nálady, může být každý váš den Štědrý.

Tyhle dvě věty na konci celé knihy zkrátka vystihovaly celou knihu, přestože nebyly součástí příběhu, ale autor je připsal k poznámkám a možná právě proto jsou tak kouzelné a já se nebudu cítit tak provinile, že jsem sem dala něco z knihy a tím spíš od konce. Musela jsem si to poznamenat, abych na to nezapomněla, protože ta myšlenka je prostě kouzelná. Skoro stejně, jako celá kniha.

Je však pár věcí, tedy spíše jedna, co mi na ní nesmírně vadila - příliš mnoho sprostých slov. Tohle mě neuvěřitelně štvalo, ale snažila jsem se to překousnout. Sice mi na tom vždycky ty oči těkaly, ale kniha mě bavila číst, takže jsem se snažila to tolik nevnímat a vcítit se do děje. Překvapivě to šlo dobře a já si uvědomila, že jeden takový - i když nezastřešený - most máme na zahrádce, když jdeme do lesa.

Chtěla jsem ho vyfotit, ale pršelo, bylo zataženo a k tomu ho měli opravovat, takže už by nebyl jako přesná kopie. Ale skutečně jsem si při pohledu na něj vzpomněla na tuhle knihu a na most, jenž používala Vicky.

Myslela jsem, že když začnu tuto recenzi psát, ty myšlenky se nějak setřídí, abych napsala vše, co cítím, ale asi je na to moc brzo. Možná ještě něco připíšu, ale teď je to moc čerstvé.

Ale ať už jsem chtěla napsat cokoliv dalšího, nemůžu než jinak, než knihu doporučit všem, kdo máte rádi horrory, fantasy,.. a pak také těm, kdo mají rádi Stephena Kinga, jenž je otcem právě Joea Hilla. A když jsem se pořádně podívala na jeho fotku na přebalu knihy, na níž sedí na motorce TRIUMPH, uvědomila jsem si, že to má něco společného s knihou. Kdybych však prozradila co, řekla bych toho moc. Proto raději mlčím a knihu doporučuji.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 allvsechno allvsechno | 13. srpna 2014 v 13:47 | Reagovat

Nominuju tě na Tag Liebster Award :)

2 Jakub Jakub | E-mail | Web | 13. srpna 2014 v 15:58 | Reagovat

Ahoj Terko,
rád bych tě nominoval do Liebster Award Tagu. Budu rád, když se zúčastníš :-) Více zde: http://js898.blog.cz/1408/liebster-award-tag

3 Katie Katie | Web | 14. srpna 2014 v 10:08 | Reagovat

Anotace mě vážně zaujala. Možná bych si knihu i půjčila ale myslet teď na vánoce?=D Tak to ne. =)
Obálku má pěknou.

4 Kristýna Kaderová Kristýna Kaderová | E-mail | Web | 17. srpna 2014 v 21:38 | Reagovat

V první řadě musím říct, že je to vážně skvělá recenze :) Nevím, jestli tvoje nejlepší, ale skvělá :) Akorát jestli ti můžu doporučit zdůraznuj jména postav nebo třeba když cituješ z knihy :)

Taky nemám ráda, když jsou v knize sprostá slova, teda hodně sprostých slov, ale občas se s tím člověk bohužel musí vyrovnat :(

Ani podle anotace ani podle tvé recenze mě kniha nezaujala na tolik, abych se hned rozběhla kouknout se, jestli jí mají v knihovně. Ale pokud na ní narazím, pravděpodobně ji neodmítnu :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.