Ať se tam klidně povraždí,..

27. srpna 2014 v 21:39 | Terka M. |  Filozofické debaty
  • Ráda bych vůči tomu byla lhostejná. Vůči těm všem válkám, co na světě jsou. Vůči tomu, kdy se lidé mezi sebou neumějí domluvit a řeší to pěstmi a zbraněmi. Poměřujíc si tak sílu. Copak by mi to mohlo být jedno?

---


Vsadím se, že už si ani nepamatují, kvůli čemu spolu bojují.

Kvůli čemu vlastně bojují Íránci a Izraelci? Je to už tak dlouho, já byla tehdy malá holka, jestli jsem vůbec byla na světě, takže si to nepamatuji, ale zkrátka - pamatujete si, proč s tím před několika dlouhými lety začali? Ty války už jsou trapné, podle mě, ale jak to říct těm, kteří ji vedou?

Mnozí z nich by tomu ani nerozuměli. Říkali by si, proč se do nich motáme, že jo. A pak ještě přitvrdili. Ptáte se, proč? Protože, teď mluvím za sebe, nechci, aby někdo zničil tento svět ještě víc, než je. Nesnáším války.

Nesnáším násilí páchané na lidech a kdybych mohla, tak těm, co vraždí bez příčiny, utrhnu obě ruce, aby neměli jak chytit zbraň. Nezabila bych je. Možná bych si s nimi promluvila, ale kdyby mě neposlouchali, jednuduše bych jim je uřízla. Vím, je to kruté, ale co by jste dělali vy, kdyby jste jim něco vysvětlovali a oni si dál mleli svou a vás neposlouchali? Kdyby i po vašem zoufalém proslovu byli rozhodnuti válčit do posledního muže?


Proč by to prostě nemohli být přátelé?

Řeknu vám proč. Za všechno může náboženství. Teda, nechci nikoho odsuzovat ani kritizovat, ale za všechno může buď náboženství nebo politika. Peníze a víra je mocný naváděč k tomu, aby člověk válčil.

Jsem si jistá, že tento článek zapadne mezi ty ostatní, které o tomto tématu pojednávají, ale stejně ho musím napsat, zvlášť potom, co jsem si přečetla nadpis článku na Novinkách (nepamatuji si, jak přesně se jmenoval, ale bylo to v neděli).

Ono je možná lepší, když jdou proti sobě, protože kdyby byli spolu, mohli by jít proti celému světu. Mohli by zapříčinit třetí světovou válku a já se jen modlím k něčemu, co by věřící označili Bohem, aby se tak nestalo. Aby se lidé vzpamatovali a zachránili svět, když se tak moc snaží ochraňovat přírodu. Aby ta ochrana přírody vůbec k něčemu byla.


Nemusejí být přátelé, stačí když nebudou válčit.

To by mi úplně stačilo. Kdyby se alespoň trochu respektovali a nedávali tak najevo nenávist vůči tomu, že v jednom náboženství můžou to a v jednom to nesmí Víte, co si o tom myslím? Že vlastně jenom závidí. Nechci, aby to vyznělo špatně, ale prostě a jednoduše mám takový pocit.

Jenže ono by to asi bez těch válek nešlo, když jim věčně někdo posílá zbráně, aby se mohli navzájem povraždit. Jako dneska, kdy jsem četla článek na Novinkách, že ČR posílá zbraně do Íráku, aby mohli bojovat proti Islamistům. Je to jedno náboženství proti druhému a vždycky to tak bylo a bude, dokud s tím něco neuděláme.

Připadá mi, jakoby je vlády světa podporovali. Jakoby z toho měli prospěch, že se tam válčí a pak je měli ostatní národnosti za hrdiny, že tomu udělají přítrž. Přitom tam nic nedělají. Kdykoli se ve zprávách objeví, že vyhlásili příměří nebo že nějací spojenci postoupili blíž k dobyti čehokoliv, nikdy to není bez obětí.

A mám pro vás jednu takovou malou informaci - i ti vrazi tam jsou lidi a proč by kvůli nim měli trpět nevinné oběti? Tím, že jim někdo pošle zbraně, aby se navzájem postříleli (a je jedno, které straně, protože tak nebo tak se k nim dostanou obě) nedělá dobře a nikdo mi to nevymluví. Ti, proti kterým bojují jsou agresivní, mohou je zabít a ty zbraně jim můžou ukrást a co pak na to řeknete? Nechápu, proč jim místo zbraní nepošlou raději jídlo, čistou vodu, apod.


Jak to vidíte vy? Myslíte si, že je správné, když jim posílají zbraně, aby se 'ubránili' nebo na to máte podobný názor jako já?


 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 bullying bullying | Web | 28. srpna 2014 v 10:46 | Reagovat

Souhlasím za většinu válek může právě náboženství a politika.

2 Bocian Bocian | E-mail | Web | 28. srpna 2014 v 21:02 | Reagovat

Ja by som to nenazval ako problém náboženstva... Je v tom niečo viac, čomu absolútne nerozumiem (chamtivosť?). Existuje predsa pojem Tolerancia a z vlastnej skúsenosti viem, že aspoň tu v Európe sa toto slovo hoci aj so zaťatými zubami uznáva.
No zrazu sa na čele zjaví osobnosť, pripomenie ovciam dávne krivdy, ktoré sú mi taktiež záhadou a už aj začne sa zbrojiť. A kto trpí najväčšmi? Zem a nevinní ľudia.
Koľko úžasných vecí by sa dalo dosiahnuť, keby na našej živej planéte zavládol mier...

3 Kristýna Kaderová Kristýna Kaderová | E-mail | Web | 28. srpna 2014 v 22:48 | Reagovat

Už jsem říkala, že to asi není správné, že to tímhle akorát podporujeme. Jenže všechno je to o penězích a pro čechy evidentně není nic důležitějšího.

Celkově s válkama, to máš těžké. Technicky vzato za to nemohou ti, kteří bojujou. Nevím jak to tam chodí, ale jsou k tomu donuceny vyší mocí. Takže jim nic jiného nezbívá.

Nemám válka ráda a je to podle mě zbytečné. Akorát umřel spousta lidí. Ale bohužel s tím opravdu nic neuděláme. Aspoň teď. Možná v budoucnu.

4 Lilly Lilly | Web | 31. srpna 2014 v 21:24 | Reagovat

Ja som nikdy nevedela, prečo spolu tie dve krajiny bojujú a možno už ani oni nevedia, ako to začalo.

Rovnako nenávidím vojny, ale vždy tu boli a vždy budú. Ľudia sú jednoducho chamtiví a vždy myslia iba na seba. Ja len dúfam, že ma to nikdy nezastihne a že raz ten mier a pokoj skutočne nastanú.

5 anasu-okovekrm anasu-okovekrm | E-mail | Web | 2. září 2014 v 18:25 | Reagovat

Je třeba začít u historie. ;-)  Něco si přečíst z dějin Izraele, jak před 60 lety vznikl, na půdě jaké islámské země... nejsem obhájce ani soudce, ale vzniknout na Moravě, rozhodnutím jiné velmici např. suverení nezávyslý hinduistický stát, no nevím nevím, jak by se nám to líbilo.

Podnítila jsi mě k hlubokému zamyšlení! :-)

6 Janča Janča | E-mail | Web | 13. září 2014 v 12:12 | Reagovat

Tak nějak s tebou souhlasím, ale asi ne do posledního písmenka. Ono je fajn říkat, ať jim neposíláme zbraně, jenže to nezáleží jen na ČR. Museli by přestat všichni, což se jen tak nestane. Ale máš pravdu, že by to už mohlo skončit. A taky je fakt, že kdyby se usmířili, tak mohou jít společně proti ostatním (tudíž i proti nám). Kdo ví, co je lepší.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.