Pod vlivem Sily.

3. července 2014 v 20:28 | Terka M. |  Týdenní témata
  • Existuje jeden seriál, spíše telenovela, na který jsem se loni - na konci letních prázdnin - začala na Slovensku dívat. Dávali ho na stanici Doma, ale do dnešních dní mě mrzelo, že jsem se na něj nepodívala a tak to teď doháním, abych ho mohla škrtnout ze svého pomyslného seznamu. Jo, a jmenuje se Sila, podle hlavní hrdinky. Třeba jste o něm slyšeli, ale přesto mu chci věnovat jeden článek. :)

---


O čem vlastně seriál je?..

Sila našla své biologické rodiče v malé vesnici (?) Mardinu a spolu se svými adoptivními rodiči se k nim vydává. Jde o místo, kde vládnou vůdci, kteří jsou až příliš posedlí plněním tradic, ale je tu jeden, jenž se lidi snaží před těmito zvyky chránit. Jde o Borana, Silineho budoucího manžela.

Její bratr Azad se chce oženit s dcerou jednoho z vůdců, Narim, a nejsem si jistá tím začátkem, protože jsem to tehdy viděla jen tak letmo, to až teď mě to docela začalo bavit. Zkrátka, místo jedné svatby se konají svatby dvě. Azad a Narim a pak taky Sila a Boran, kteří si z počátku moc nerozumí, tedy spíše Sila se tomu brání, ale postupem času si k sobě najdou cestu a zamilují se do sebe.

Sila neustále se svým přítelem plánuje útěk a to tak, že chce vzít svého bratra i Narim, aby se jim nic nestalo kvůli těm zvykům, spolu do Istanbulu - vzhledem k tomu, že Silini rodiče zemřeli a ona zdědila rodinnou firmu a taky tam do té doby, než přišla do Mardinu, bydlela. Uteče před tradicemi nebo ji zabijí?


Vím, jak to skončí, přesto mě to zajímá - čím to je?

Není to vyloženě můj oblíbený seriál a na telenovely jsem se dívala, když jsem byla mladší. Ještě dnes si pamatuji Esmeraldu, Rosalindu a možná bych si na něco vzpomněla. Přesto mě ten seriál zajímá. Vím, že to jistě skončí šťastně, ostatně jako každá telenovela, ale ráda se na to dívám.

Nejsem si jistá, zda se na ten seriál podívám ještě někdy později, ale mám pocit, že nebýt toho slovenského dabingu, asi by mě to tolik nezaujalo. Jak jsem řekla už párkrát, mám ráda Slovenštinu a navíc, co se na to teď dívám, mám kolikrát problém, že mi něco vytane na mysli slovensky.

Osobně se mi ten dabing zdá lepší než originální verze, co jsem se kdysi dívala na krátké ukázky. Vlastně mi k nim jejich skutečné hlasy moc neseděly, což je dost vtipné, ale možná je to i tím, že slovensky alespoň trochu rozumím. Doufám.


A samozřejmě vám ten seriál nevnucuji,..

Proč bych to dělala? Když se na to někdo nechce podívat, ať to nedělá a kdo chce, tak ať se mě pochopitelně neptá a jednoduše si to najde na YouTube, kde by měly být podle všeho všechny díly. V Turecku to mělo tuším nějakých 57 dílů, i když si nejsem jistá, v té slovenské verzi jsou vlastně rozděleny na poloviny, takže ta originální verze je na hodinu a půl.

Je to fajn seriál a líbí se mi, že můžu poznat nějaké ty tradice alespoň skrz tento seriál. Nicméně, je zároveň i docela děsivý. Když si člověk představí, že tohle se na světě může ještě dít, je to hrozné. Ale i poučné.

Vlastně se docela těším až se na něj dodívám, protože mi zabírá hrozně moc času, vzhledem k tomu, že ho chci mít co nejdřív zhlédnutý a taky proto, že mám na seznamu ještě další seriály.

Nevnucuji, ale doporučuji. Přijde mi to jako něco jiného. Něco, co tu ještě u telenovel nebylo, ale možná se pletu. Skoro určitě se pletu. Myslím si však, že z těch tureckých seriálů je asi nejlepší. Podle mě. Nikdy mě nelákala Tisíc a jedna noc, ani Sultán a ani Velkolepé století, ale tenhle seriál se mi zalíbil a to jsem telenovelu neviděla už takových deset let. Přibližně.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa


Komentáře

1 Kika Kika | Web | 3. července 2014 v 20:39 | Reagovat

chápu tvé nadšení, poprvé když jsem uslyšela slovenštinu tak z toho byla láska na 5 let ;)

2 rARUTY NEFS rARUTY NEFS | Web | 3. července 2014 v 20:53 | Reagovat

ahojky mas moc hezki blog ja slovencki neumim moc dobře ale sem napul slovenska.. fakt se mi jinak na twem blogu libi uplne koukam je to fajny blogiis, na psani mas talent (narozdil ode me :D )
fakt, moc hezke, pokracuj dále, tak skvěli blog jako twuj sem snad dnes ještě nevidela..

3 brutalcrimes brutalcrimes | Web | 4. července 2014 v 8:33 | Reagovat

Máš hezký blog a také pěkně napsané články. Seriál Sila neznám, ale na takovéhle věci opravdu nejsem. Jinak ti přeji mnoho štěstí s blogem. :-)

4 Katie Katie | Web | 4. července 2014 v 14:58 | Reagovat

Tento seriál znám. Viděla jsem asi 2 díly =D Sestřenka na to kouká. Tedy oni ho už přestali dávat ale stahuje si to na netu. =)

5 Kristýna Kaderová Kristýna Kaderová | E-mail | Web | 5. července 2014 v 22:18 | Reagovat

57 dílů....to je 85 a půl hodiny, což by bylo tři a půl dne kdybych se na to dívala od rána do večera v kuse. Takže myslím, že ne. Moc dobře víš, kolik chci vidět seriálů. Možná až to budou zase někdy dávat na slovensku a stihnu to, ale zatím ne. Navíc jestli to má tolik dílů asi to bude dost zamotané...

6 Terka Terka | E-mail | Web | 22. července 2014 v 12:27 | Reagovat

[1]: Tak já Slovenštinu slýchávám prakticky od malička, neboť můj děda je Slovák, takže ji mám v krvi. A navíc je to moc krásný jazyk. Po Francouzštině druhý nejkrásnější na světě. :-)

[2]: Myslím si, že by jsi psala lepší, kdyby si místo jednoduchého v nepsala dvojité, naučila se pořádně gramatiku,.. jestli skutečně chceš psát dobře, tak to půjde, hlavní je chtít. Otázkou je, jestli ti to pomůže a na mou radu dáš,.. :-?

[3]: Já jsem poslední telenovelu viděla tak před deseti lety a na Silu jsem se taky nechtěla dívat, nakonec mě to však zaujalo. Ale jo, já tě k tomu nenutím, nikoho k tomu nenutím. :-)

[4]: Já se na to dívám přes YouTube. :-)

[5]: Nakonec je jich víc,.. nebyla jsem si tím jistá a ani teď si nejsem jistá, jestli je ten 158. díl, co je na YouTube, poslední,.. teda, 158. na Slovensku. Těch 57 dílů jsem někde četla, už nevím kde,.. na serialzone měli 37, což je blbost, takže celkový počet netuším,..

No, myslím si, že je to míň zamotané než TVD. :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.