Drahý Romaine Rollande.

14. června 2014 v 15:42 | Terka M. |  Týdenní témata
  • Vlastně už celý týden přemýšlím nad nějakým nápadem na současné téma týdne, aby to nebylo až tak stejné, jako ostatní články, co jsem četla a dneska - vlastně už od včerejška, od večera - mám pocit, že jsem na to kápla a že mě snad konečně něco napadlo. :)

---


Drahý Romaine Rollande,

vlastně vůbec nevím, proč Ti píšu, přestože si to asi nikdy nepřečteš - pokud teda nemáte nahoře, na Nebi, internet. Zkrátka a dobře, chtěla jsem ti poděkovat za to, že jsi napsal Petra a Lucii, skvělou knihu, kterou jsem si vytáhla u maturity, za což jsem neskutečně šťastná.

Měla jsem sice přání vybrat si úplně jinou knihu, ale o té Tvé se taky docela dobře povídalo. Je fajn se domnívat, co tím chtěl autor říct, když se to stejně nikdy nedozvíme. Po pravdě, v Tvé knize je toho tolik, o čem se čtenář nemusí dozvědět, jak jsi to myslel.

Není toho moc, to samozřejmě. Není toho tolik, třeba jako u Franze Kafky, ale přesto by mě zajímalo - inspiroval jsi se skutečně dílem Romeo a Julie od Williama Shakespeara? Napsal jsi tragédii o nešťastné lásce, i on ji napsal, ale je skutečně pravda, že jsi to chtěl převést do současné - ve Tvé době - podoby?

Dle mého názoru. Od doby, kdy Shakespeare napsal Romea a Julii uplynuly už stovky let a stále z něj mnozí autoři čerpají. Ať už do amerických filmů, kde Romeo vlastní nejnovější druh zbraně nebo do těch, které se prvnímu vydání podobají mnohem více a přece jsou tolik jiné.

Už na začátku mého dopisu jsem Ti psala, že neznám důvod, proč Ti píšu. Netuším, proč toho tady píšu tolik, když stačí jen pouhé děkuji, že jsi to napsal. Jsem Ti vděčná za to, že jsi napsal dílo, které se tak dobře četlo a tak relativně dobře se o něm i mluvilo u mé maturitní zkoušky, protože kdyby jsi napsala cokoliv jiného, co bychom měli v povinné četbě, nemuselo by to být až tak dobré, jako právě Petr a Lucie.

A teď, jestli je ten dopis naprosto o ničem, asi se praštím do hlavy. Jsem ráda, že jsem to napsala tak, jak jsem to napsala navzdory tomu, že se to zrovna nečetlo zrovna nejlépe. Nikdy jsem nějak extra neuměla psát dopisy, což se podepsalo i na tom, že jsem vždy při předmětu Obchodní korespondence sice dopis napsala a byl i dlouhý, ale zato mi potom, co ho učitelka oznámkovala jedničkou, připadal jako holý nesmysl.

Dobře, už končím.
Mluvím o něčem jiném.
O tom, o čem jsem vlastně ani nechtěla, takže se opravdu omlouvám.

S pozdravem

Terka M.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa


Komentáře

1 Kristýna Kaderová Kristýna Kaderová | E-mail | Web | 15. června 2014 v 11:19 | Reagovat

Pěkné :) Zajímavě si to téma využila :) Mimochodem k tvým díkům se přidávám :)

2 Terka Terka | E-mail | Web | 22. července 2014 v 13:14 | Reagovat

[1]: Moc děkuji. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.