Koncept divadelního scénáře 1

8. dubna 2014 v 17:39 | Terka M. |  Nezařazeno
  • Zase dneska, po dlouhé době, jsem měla náladu na sepsání jednoho krátkého scénáře. Je to koncept prvního aktu, který navíc ani není příliš dlouhý... nicméně, jestli se vám nebude líbit nebo nebudete chápat, o co v něm jde, nebojte se mi to říct a já se vám to pokusím vysvětlit. Budu opravdu ráda za objektivní názor, jestli by - čistě teoreticky - vůbec stálo za to pokračovat. Přeji příjemné čtení :)

---

DEN 1

V restauraci


Sally Bornová seděla v restauraci a tiše očekávala svého hosta, s nímž si domluvila schůzku.

Podívala se na hodinky a uvědomila si, že má zpoždění, nahlas vzdychla.

Když k jejímu stolu přišel mladý hubený číšník, konečně se odhodlala podívat se do jídelního lístku, aby si něco mohla objednat.

ČÍŠNÍK: Dobrý den, slečno, máte vybráno? USMÁL SE NA NI, JAK NEJMILEJI MOHL.

SALLY: Tak nějak, možná by jste mi mohl pomoct. ZAMYSLELA SE A ZKOUSLA RET TAK MOC, AŽ SE JÍ Z NĚJ ZAČALA ŘINOUT KREV, A PROTO VZALA DO RUKY UBROUSEK ZE STOLU, ABY JI ZASTAVILA.

ČÍŠNÍK: Bude mi potěšením. Mohu se podívat? NAKLONIL SE K SALLY A PODÍVAL SE JÍ PŘES RAMENO. Myslím si, že nejlepší je tady ta rajská omáčka s knedlíkem. Každý den jí náš vrchní šéfkuchař vaří půl kotle a ještě se nestalo, že by alespoň trochu zbylo.

SALLY: Dle obrázku to vypadá dobře, dám na Vaši radu a objednám si to, ale jestli mi to nebude chutnat. VÝHRUŽNĚ SE NA NĚJ ZADÍVALA, A PAK SE ZASMÁLA, ABY HO UJISTILA, ŽE TO BYL JENOM VTIP.

Číšník si od Sally převzal jídelní lístek, a pak odkráčel směrem k baru, kde zakřičel na kuchaře Sallyinu objednávku.

Sally si vytáhla svou nejnovější knihu z kabelky, aby to čekání na Tomma a na jídlo, které si objednala, nebylo moc dlouhé, otevřela ji a jakmile se začetla, už nevnímala okolí a ani ti, že si nějaká osoba sedla naproti ní. Osoba, na níž tak dlouho čekala.

TOMMY: Ahoj, Sal, omlouvám se, že jsem přišel pozdě. PRONESL POTICHU, ANIŽ HO SALLY - ZAČTENÁ DO KNIHY - VNÍMALA. Sally! ZVÝŠIL HLAS A ZAMÁVAL JÍ PŘED OBLIČEJEM, CHYSTAJÍC SE ZAVŘÍT TU KNIHU, ALE SALLY SI JEJ NAŠTĚSTÍ VČAS VŠIMLA A USMÁLA SE NA NĚJ. Ahoj zlato, omlouvám se, že jsem přišel pozdě, tohle je zkrátka nemoc.

SALLY: Máš štěstí, že už jsem si zvykla. USMÁLA SE NA NĚJ A PŘIKÝVLA S TÍM, ŽE MU ODPOUŠTÍ.

TOMMY: A právě proto tě tak moc miluji. ONA MU NĚŽNĚ PODALA RUKU A ON JI SE STEJNOU NĚŽNOSTÍ POLÍBIL.

SALLY: Chtěla jsem s tebou o něčem mluvit, NASUCHO POLKLA, v novinách mi nabídli stáž v zahraničí a já bych to hrozně ráda přijala, myslíš si, že by jsi jel se mnou jako doprovod? BYLO VIDĚT, ŽE SE CHVÍLI ROZMÝŠLÍ, ALE ASI PO DESETI VTEŘINÁCH KÝVL. To báječné, dokonalé, úžasné, skvělé,.. nejlepší na světě. NATÁHLA SE K NĚMU PŘES STŮL A BĚHEM DVOU MIKROSEKUND MU PŘITISKLA ÚSTA NA ÚSTA A NADŠENĚ HO POLÍBILA.

TOMMY: Už sis objednala? SALLY KRÁTCE KÝVLA HLAVOU A ZDVIHLA DVA PRSTY, ABY MOHLA OBJEDNAT I TOMMYMU.

Číšník během deseti minut přiběhl k jejich stolu.

ČÍŠNÍK: Prosím? Budete si ještě přát? POŘÁD SLEDOVAL SALLY, JAKOBY TOMMYHO ANI NEVIDĚL. TEN SI NAHLAS ODKAŠLAL, ABY SI HO ČÍŠNÍK KONEČNĚ VŠIML.

TOMMY: Ano, rád bych si objednal jeden šálek espressa, sklenku minerálky a - ZAMYSLEL SE - a to je asi všechno.

ČÍŠNÍK: Jasně, hned Vám to přinesu. A Vy, slečno, ještě chvíli počkejte - nechcete si objednat něco k pití?

SALLY: Jo, to bych ráda, předtím jsem si ani neuvědomila, že jsem si ho neobjednala. ZČERVENALA JAKO RAK, DALA SI PRAMEN VLASŮ NERVÓZNĚ ZA UCHO A KONEČNĚ SE ODHODLALA PODÍVAT SE ČÍŠNÍKOVI DO OČÍ. Doneste mi jedno latte macchiato a sklenku neperlivé vody.

Číšník přikývl, otočil se na patě a odkráčel směrem k dalšímu stolu, kde si právě sedl mladý pár s malým dítětem.

Sally si položila ruku na stůl a Tommy ji za ni chytil tak, jak si to vroucně přála. Šeptal jí lichotivá slůvka, vyprávěl jí, jak se asi budou mít na stáži v Paříži a pozoroval výraz jejího obličeje, jak se na jeho myšlenky tváří. Celý jeho monolog ho však měla nečitelný, až ho napadlo, že ho vůbec neposlouchá a že myslí na něco jiného.

SALLY: Tak mě napadlo, umíš vlastně francouzsky?

TOMMY: Trochu. PŘIKÝVL. Možná bych tam mohl využít angličtinu, ne? Tu umím perfektně.

SALLY: Nejsem si jistá, ale těším se, že tam pojedu s tebou a ne s někým jiným.

TOMMY: To já taky. Co tam vlastně budeme dělat?

SALLY: Patricia Swinger - ta slavná herečka - je v nemocnici a noviny nás tam posílají, abychom sledovali situaci a byli mezi prvními, kdo se dozví o jejím stavu. Taky bychom mohli nějak zjistit, co se jí stalo. USMÁLA SE.

TOMMY: Souhlasím, to bychom mohli zjistit. A abychom pořád netrčeli před nemocnicí, zajdeme se podívat na Eiffelovku. NAVRHL A SALLY VYJEKLA RADOSTÍ AŽ ČÍŠNÍK, JEŽ NESL TOMMYMU KÁVU, UPADL. ŠÁLEK S ESPRESSEM VYLETĚL DO VZDUCHU A SE STŘÍKNUTÍM DOPADL NA PANÍ, KTERÁ STÁLA ZA NÍM. SALLY SE NEUBRÁNILA ZÁKEŘNÉMU ÚSMĚVU.

SALLY: Tak moc tě miluji. NATÁHLA RUKU A JEMNĚ HO POHLADILA PO TVÁŘI TAK, JAK TO MĚL VŽDYCKY RÁD.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa


Komentáře

1 Lilly Lilly | Web | 8. dubna 2014 v 19:15 | Reagovat

To je pekné, rada by som aj videla pokračovanie :-) Je to také milé, pekne sa to číta :-)

2 Katerííína Katerííína | Web | 9. dubna 2014 v 16:30 | Reagovat

pěkné

3 Marrei Marrei | Web | 9. dubna 2014 v 18:39 | Reagovat

Ten nápad se mi líbí. Jen mi trochu vadí takové, jak bych to nazvala, měnění stylu u té řeči. Mám pocit, že v jednu chvíli mluví Sally a pak někdo úplně jiný, jestli víš, jak to myslím. Občas se mi tam nelíbilo nějaké slovo, nesedělo tam. Což neznamená, že je to špatně, jen by se možná chtělo na toto zaměřit - i když se zas může jednat jen o můj názor, že. :)

4 Terka Terka | E-mail | Web | 9. dubna 2014 v 19:11 | Reagovat

[3]: To měnění stylu řeči, to je vlastně vypravování, co dělá ta postava, jak se tváří a tak,.. napsala jsem to velkými písmeny, aby to bylo jasné, že to ta postava vlastně neříká, ale že je to to, co dělá :-) teda, doufám, že jsi myslela tady toto,..

5 Kristýna Kaderová Kristýna Kaderová | E-mail | Web | 17. dubna 2014 v 20:34 | Reagovat

Podle mě skvělé :) Zatím se tam nic moc neděje, ale když bude pokračovat, bude to super :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.