Inspirativní citáty

3. ledna 2014 v 18:07 | Terka M. |  Týdenní témata
  • Každý pravidělný čtenář mého blogu ví, že ke každé své povídce vkládám na konec i mnou vymyšlené citáty a mě napadlo, že nějaké takové citáty napíšu i sem. Koneckonců, i to může být pro člověka inspirace - tedy alespoň pro mě, když je citát, který podněcuje mou fantazii :)

---


Každý autor, jež píše povídky či básně nebo třeba i kreslí, potřebuje inspiraci a Múzu bez níž jeho tvorba nestojí prakticky za nic.

To ví snad každý, že autor - ať už čehokoliv - potřebuje inspiraci a Múzu a když ji nemá, musí se prostě snažit ji z něčeho načerpat. Nejlépe se čerpá z přírody, protože ta je nejdostupnější, ale pokud někdo píše horrory, může si vzít do sklepa papír a tužku nebo v lepším případě notebook a začít psát.

Osobně bych do ničeho tmavého nevkročila a to i přestože že horrory píšu. Pořád bych měla mrazivý pocit na zátylku, celá bych se klepala. A jestli by se tam v té tmě spustil obrovský pavouk, asi bych se neudržela a buď utekla nebo v lepším případě vyjekla tak hlasitě, že bych na tři týdny přišla o hlas a musela bych jenom psát - teda, ne že by mi to dělalo takové problémy a má rodina by si určitě taky oddechla. Navíc ve škole stejně moc nemluvím, takže nic nového by se tam nedělo.


Když inspirace nejde chytit, čtením knih ji také můžete doplnit.

Když čtete nějakou knihu, která vás ohromně zaujme, taky se jí můžete inspirovat, ale neměla by být úplně stejná a to snad každý chápe proč. Protože kopírování a plagiátorství není zrovna nejorinálnější a v případě tohoto by se mohlo i vymstít, kdyby jste takovouto povídku dali na internet. Nikdo vám však nebrání takovou povídku, či báseň či cokoli, napsat na papír nebo na počítač a schovat pro soukromé účely a kdo ví? Třeba vás jednou trkne inspirace k tomu, aby jste ji předělali k obrazu svému, protože se vám už ona verze nebude líbit :)


A nezapoměňte, inspirace může přijít v tu nejhorší chvíli, kdy na ni nemáte čas, ale když s tím něco neuděláte, tak odejde i s nápadem a vy s tím nic neuděláte.

Tohle se mi stalo nespočetně mnohokrát. Ležím v posteli snažíc se usnout a pak to najednou přijde. Nápad. Chvíli si ho uspořádám v hlavě, pak vezmu telefon a začnu vyťukávat písmenka do mobilu tak, jak mi vyvstávají na mysli, abych je nezapomněla.

Už několikrát jsem ve spánku dostala nápad, ale ne vždy jsem ho do toho mobilu naťukala a to se mi pak šeredně vymstilo, protože na něco jsem úplně klidně zapomněla, ale.. něco si přece jenom pamatuji. Třeba ze včerejška na dnešek jsem přemýšlela o spoustě věcí, jako například o té literární soutěži, kterou bych chtěla uspořádat a došlo mi, že bych možná měla cenu pro třetí místo. Jednu knihu, jenž jsem si kdysi sama koupila. Ono to není zrovna nejlepší čtivo, ale zase ani nejhorší a myslím, že pro třetí místo tak akorát. Ale nějak si nevím rady s první a druhým místem, takže kdyby jste moji soutěž chtěli sponzorovat, klidně můžete a určitě to nezůstane bez zpětné odezvy.


Autor bez inspirace je jako zmrzlinový pohár bez zmrzliny.

Řekla bych, že konečně nějaký pořádný citát - nemyslíte? Tenhle mě napadl už kdysi dávno, když jsme měli zrovna psychologii a je docela trefný. Na druhou stranu, když nad tím tak přemýšlím, tak v podobném znění jsem ho napsala před delší dobou do jedné z mých povídek, i když teď nevím do které.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ellie von Blanchet Ellie von Blanchet | Web | 3. ledna 2014 v 18:21 | Reagovat

Souhlasím s tvým tvrzením, že bez inspirace nejsi nic. Můj blog byl dříve poměrně oblíbeným blogem s básničkami, krátkými povídkami a dalšími tvůrčími věcičkami, které přibývaly skoro denně. Bohužel jsem asi před rokem o svoji můzu přišla a všechno šlo do hájku :-? važ si toho, že máš o čem psát. Bohužel se může stát, že inspiraci ztratíš :(

2 Angie Angie | Web | 3. ledna 2014 v 19:12 | Reagovat

No, souhlasím. Když není inspirace, jsou to kruté časy.
A chvilky s mobilem před usnutím mi taky nejsou cizí, jenže problém je ta, že slova chodí sama, celý nápad přijde sám, začátek i konec, člověk si něco poznamená, ale druhý den zjistí, že ta slova, která ho napadala tehdy, byla lepší, ví, že to měl promyšlené nějak, ale už to není ono, na něco si nemůže vzpomenout a pak už ani není chuť psát, protože to prostě není tak dokonalé, jako před spaním :-P  :D  Je to občas pěkně na hlavu.

3 Katie Katie | Web | 4. ledna 2014 v 16:15 | Reagovat

Vážně? Také si píšeš nápady do telefonu? Bože tolikrát se mi stalo, že když chci spát vždy mě napadají ty nejlepší věci a některý si píšu do mobilu. =D Protože kdybych vstala z postele asi by mě už ty samé věci nenapadly. =D A fakt vždy před spaním, někdy mě to dost štve.
Také se mi stalo, že když jsme dlouho nic nepsala ani nečetla, neměla jsem na nic takového chut ale jakmile jsem začala číst knihu, která mě zaujmula, hned bylo vše lepší. Takové povzbuzení. :-)

4 Kristýna Kaderová Kristýna Kaderová | E-mail | Web | 4. ledna 2014 v 17:19 | Reagovat

Souhlasím. Člověk může chtít psát sebevíc, ale když není inspirace je to na nic :(

Básnický citát :)

Tohle moc dobře znám :D Mě zase nejlepší povídky napadají ve škole a zrovna, když si to nemůžu nikam napsat, protože mě učitel pozorně sleduje :D

Tak tohle je vážně skvělý citát :) Už se nemůžu dočkat až budu mít psychologii, možná mě pak taky napadnou nějaké super citáty :D

5 Lilly Lilly | Web | 5. ledna 2014 v 13:33 | Reagovat

Veľmi podarený článok :-) ...veľa krát som mala pocit, že moja múza odišla a ja už nedokážem vymyslieť vôbec nič...najčastejšie ma tiež nové veci napadajú v posteli, keď zaspávam, vtedy sa najlepšie premýšľa...alebo sa mi už párkrát aj snívalo o niečom, čo som si myslela, že by mohla byť dobrá poviedka...ale nezapísala som si to a teraz mám v hlave len útržky toho sna...to ma celkom mrzí ...inak si myslím, že si skvelá spisovateľka a určite budem tvoj blog častejšie navštevovať :-)

Som rada, že sa ti môj blog páči, tvoj som si tiež veľmi obľúbila a určite budem rada za spriatelenie :-)

6 Adríí Adríí | 5. ledna 2014 v 14:54 | Reagovat

Celkem,hodně poveden článek:)
Souhlasím,inspirace se může "ukázat" kdykoli,třeba i v tu nesprávnou chvíli.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.