Ještě 24 dní do Vánoc, včetně.

1. prosince 2013 v 16:02 | Terka M. |  Týdenní témata
  • Nápad na tento článek mě napadl před chvilkou když jsem umývala nádobí a uvědomila jsem si, že s podobnou rádoby provokací ohledně Vánoc se budeme setkávat mnohem častěji. Proto jsem se o tom rozhodla něco málo napsat.

---


Už máte nakoupené dárky..?
Pokud ne, neváhejte přijít k nám!

Ano, i tohle je určitý typ provokace. Nebo spíše manipulace. Každý ví, že Vánoce už dávno nejsou takové, jako bývaly dříve a že se z nich stává spíše komereční svátek stejně jako je tomu u Velikonoc, apod.

Pro mě to tedy je provokace. Obchodníci provokují lidi tím, jestli už mají nakoupené či vyrobené dárky a lidi to štve.. přiznejme si, že i když dárek vyrobíte, tak i za to u těch obchodníků (byť jenom třeba v papírnictví) něco zaplatíte. Pokud tedy nejste opravdu originální a nechodíte do nějakého kurzu jako třeba keramiky nebo třeba i modelářství letadel.


Dárek na poslední chvíli..?

Pokud máte v okolí milovníky keramických výrobků a máte ještě relativně dost času, tak pořád můžete něco z tě keramiky vytvořit, ale na zaschnutí a vypálení keramiky je taky docela časově náročná práce a pokud nemáte přístup do nějaké z keramických dílen u vás ve městě je to - dle mě - dvojnásobně složité, ale pokud se nakonec rozhodnete pro tuto volbu, tak si myslím, že obdarovaného to potěší a nehledě na to, jestli to umíte nebo ne. Něco spatlat zvládnete.

A teď tedy výše zmíněné modelářství letadel. Pokud sami vytváříte modely a máte v okolí někoho, kdo má rád letadla, auta, apod. máte vyhráno. Teda samozřejmě v případě, že na nějaký model máte finance, což si myslím, že pravidelní modeláři mají.

Pak taky můžete sehnat tvrdé papíry a vytisknout si něco z papíru, což už není tolik finančně náročné a myslím si, že časově se to dá taky zvládnout. Problém je však v tom, kdy se dárek dává pod stromek na což by samozřejmě byla potřeba nějaká krabice a když ji nemáte, neriskovala bych zmuchlání výrobku..

A v neposlední řadě mě ještě napadly různé ruční práce mezi které by mohla patři třeba batika nebo různé jiné 'kreslení' na textil. V případě batiky potřebujete šňůrky a barvu do které budete trička namáčet a nejlepší je, když koupíte bílé, aby na nich ta barva byla vidět nejlépe.
Když však nechcete batikovat, jsou mnohé jiné typy jak nějak vyzdobit tričko. Třeba si vytvoříte šablonu s písmem nebo lépe nějakým obrázkem a trochu tričko 100% bavlny postříkáte savem, tedy v místech, kde je šablona a zevnitř trika musíte dát nějaký karton, aby se vám to nepropilo na druhou stranu.

Dobrá je také ubrousková technika, kdy si třeba koupíte nějaký tácek nebo cokoli jiného a nějaké papírové ubrousky s potiskem a - teď sice nevím jak - je na onen tác vlepujete. U nás v rodině na tom kdysi pracovala má teta a sama jsem se nedávno rozhodla, že bych to zkusila a tím pádem to někomu z rodiny dala dárkem pod stromeček.

A ještě mě něco napadlo - pokud píšete povídky a vaše rodina o nich ví a podporuje vás v nich (což pro mě neplatí), proč nevytisknout pár povídek, nevytvořit nějakou obyčejnou obálku a nedat někomu z rodiny (třeba tomu, kdo vás nejvíce podporuje) dárkem pod stromečkem 'knihu' vašich povídek. Nejenže by jste potěšili toho dotyčného, ale třeba i sebe v případě, že se vám kniha jako taková nepodařila ještě vydat. Můžete si ji nechat od někoho vytisknout a přebalit klasickou vazbou, která se používá třeba na ročníkové a semestrální práce a až vám ji dají do ruky, tak ji trochu vylepšit :)


A nenechte se provokovat,..

Článek jsem začala provokací, tak by bylo dobré tak článek i ukončit. Nenechte se provokovat od obchodníků a pokud vás často štve nátlak prodávajích, vytvořte svým blízkým něco sami, jsem si jistá, že ani jeden z vás nebude litovat.


---

A provokace je samozřejmě i to, když se mi v administraci nezobrazuje tento článek,.. jsem zvědavá, kdy to spraví a asi jim napíšu, abych se konečně dozvěděla, kdy to hodlají spravit, protože tohle není normální.. pokud to někdo víte, budu ráda když mi to řeknete, protože tak mi alespoň ulehčíte práci :)

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa


Komentáře

1 T!motej T!motej | Web | 1. prosince 2013 v 16:20 | Reagovat

Tak to ti neporadim :-( A máš pravdu, je to určitej druh provokace.

2 Vilma Vilma | 1. prosince 2013 v 16:53 | Reagovat

Krásny článok :D :D :D
Aj ja uvažujem, že tento rok niečo vyrobím a nie kúpim :D

3 Humbert Humbert Humbert Humbert | Web | 1. prosince 2013 v 17:09 | Reagovat

Provokace pochází z latinského slova provoco - nahlas pokřikovat. A to je pravda, reklama na nás pokřikuje ze všech koutů a není lehký se jí vyhnout a nebo jí aspoň nepodlehnout.

4 Terka Terka | E-mail | Web | 1. prosince 2013 v 19:09 | Reagovat

[1]: Já jsem ani tak nepotřebovala poradit, spíše jsem chtěla tímto článkem poradit jak se tak nějak vyhnout této reklamní propagaci, která se na nás řítí jako lavina.. ale i tak děkuji :-)

[2]: Děkuji :) vyrobený dárek je daleko cennější než koupený, protože je vytvořený od srdce :-)

[3]: Tak to jsem nevěděla z jakého slova pochází.. po takových informacích jsem se nepídila.. :-?

5 WhitEvil/taková normální ještěrka WhitEvil/taková normální ještěrka | E-mail | Web | 2. prosince 2013 v 17:35 | Reagovat

skvělý článek!jsem ráda, že si toho také někdo všiml a upozornil na to!
já vyrábím část dárků a část kupuji, ale bývali doby, kdy pro mě vyrábění bylo naprosto tabu..asi už jsem se naučila odolávat nátlaku médií a obchodů;)

jinak k poslednímu odstavci-mě tohle blog už dělá taky, ale vždy se to do druhého dne spraví..ale vážně mě to dokáže pořádně naštvat;)

6 Terka Terka | E-mail | Web | 2. prosince 2013 v 18:41 | Reagovat

[5]: Já jsem vždycky, teda když jsem chodila na základku, vytvářela keramické výrobky a ty jsem dávala rodině k Vánocům :) ale teď, co jsem na střední, už na keramiku z časových důvodů nechodím, takže už čtvrtým rokem dárky kupuji, ale tento rok bych se chtěla naučit tu ubrouskovou techniku a darovat něco blízkým k Vánocům :)

Nebo ty nezobrazené komentáře, to už mě taky pořádně štve a asi chápeš ten můj předešlý komentář, čímž jsem chtěla zviditelnit ten tvůj - v administraci je normálně, takže mi nezbývalo nic jiného než tohle.. :-?

7 Kristýna Kaderová Kristýna Kaderová | E-mail | Web | 9. prosince 2013 v 17:07 | Reagovat

V tomhle máš pravdu Vánoce jsou dost komerční. Ale podle mě na t ovětšina lidí nenaletí. Nebo možná jo, ale když se jim nic nelíbí ,tak nic nekoupí.

To teď dělá brácha :D Ale on nikdy nic nevyží dělat dlouho. Navíc, kvůli němu vážě peníze utrácet nebudu :D

Víš co je jednoduchý? Vytisknout malým dětem omalovánky.

To je sice dobrý nápad, ale v mém případě to je asi dost nemožné :D Pochybuji že by to četli a i kdyby nebylo by mi to moc příjemné.

Já sem v tom ignorování obchodníků tak dobrá, že sem si vůbec žádné provokace nevšimla :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.