Čeští cikáni vs. Slovenští Romové

10. června 2013 v 21:01 | Terka M. |  Týdenní témata
  • Tak jo, po týdnu přidávám zase nový článek. Tentokráte zamyšlení na téma týdne Romové, ráda bych napsala i nějakou tu povídku a i více článků, ale nemůžu nic slibovat, protože když jsem naposledy slíbila, že napíšu článek, tak jsem se na to vykašlala a ano, bylo to kvůli škole. Zamyšlení nad tím, jaký je podle mě rozdíl mezi Českými cikány a Slovenskými Romy.

---


Jací jsou Čeští cikáni..?
Toť první otázka tohoto článku.
Cikáni (alespoň u nás ve městě) jsou líní a povětšinou nepracují. Samozřejmě tímto nechci křivdit těm ostatním, těm co pracují, aby si vydělali na nájem, na obživu a na pěkné oblečení.
Ale jsou tu i cikáni, kteří kradou a to zrovna z těch míst, ke kterým by měli mít úctu.

Ze hřbitovů. Před nějakou dobou byl nějak odloupnut či vypáčen kříž na hrobu mého pradědy a prababičky, on už je to tak rok, ale ta hrozba, že se to stane znovu je velká. Většina, ne-li všichni, to byli cikáni. A není to poprvé. Toto se stává všude, alespoň co tak vídám ve zprávách a je jedno na které TV stanici, vždycky to člověka naštve a nadzvedne mu to mandle. Hřbitovy jsou místa ke kterým by měli mít úctu a je jedno o jaký typ hřbitovů se zrovna jedná.
Ale abych všem nekřivdila. Někteří jsou pracovití a jsou to tedy ti praví Romové s velkým R. Já obecně cikány nemám moc v lásce, ale poslední dobou jsem se naučila to, abych je moc nekritizovala kvůli tomu, že jsou to zrovna oni. Cikáni.
Nevím, jestli se mám považovat za rasistku či ne. Podle mě na tom v dnešní době není nic jiného, každý je nějakou částí svého těla rasista a jestli říká, že ne, tak lže nebo se tomu vší silou snaží zabránit, aby dotyčného nebrali jako člověka, který nenávidí určitou skupinu lidí.
Ještě něco. Cikáni neumějí česky a ani se to nesnaží naučit. Když už bydlím v nějaké zemi, musím se taky naučit jejím jazykem, ne?

A taky, cikáni jsou hrozně pomystychtiví a žijí ve skupinách, což mi připomíná kdysi dávno viděný jeden vtipný obrázek na facebooku. I když, ono to není ani tak vtipné jako spíše pravdivé, bohužel.

A jací jsou Slovenští Romové..?

Podle mě? Podle mě jsou Slováci a Romové vzájemně na sebe víc - jak to říct? - víc hodní a vzájemně se tolerují. Nevím teda o celém Slovensku, ale přijde mi, že tam s nimi nemají nějka moc problémů a třeba se s nimi i normálně baví. Neříkám, že u nás v Česku ne, ale málokdy.

Což mi připomíná, Slovenští Romové se klidně naučí slovensky a tak mi laskavě řekněte, kde je ten problém? U nás? U cikánů? U politiků, kteří jim prakticky říkají, že nic nemusejí dělat, že stejně peníze dostanou? Skutečně nevím.

Neříkám, že s nimi Slováci nemají problémy, ale podle mě je umějí snadněji vyřešit a ne jako my - dávat jim peníze za nic a prostě jen za to, že rodí děti, tzv. na počkání.
Takže, kdybych to měla shrnout. Slovenští Romové mi přijdou slušnější, ale to je asi i kvůli té naší české povaze a našem vzathu k cikánům. Prostě nemáme rádi, když se nám někdo ryje do našeho státu a tím spíše kdyžjsou to cikáni, kteří tak akorát odrazují turisty. Teda, ne že bychom u nás ve městě někdy nějaké turisty mohli potkat, když tu kromě jednoho zámku nic jiného není.


A co vy? Jaký je váš názor na cikány, respektive na Romy?
Máte s nimi nějakou zkušenost?
P. S. A já jdu sepsat referát o Vincentce, neboť mám teprve nadpis a logo. Pravda, v nejhorším to dodělám zítra ráno, ale raději ať už to mám za sebou.


Zdroj obrázků najdete po kliknutí na něj. :)


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa


Komentáře

1 DK DK | Web | 10. června 2013 v 23:47 | Reagovat

Jo, rozhodně si myslím, že je vina na všech třech stranách. Tedy u Romů, u Čechů a u vedení našeho státu!

2 Pauli Pauli | Web | 12. června 2013 v 14:39 | Reagovat

No, já bych řekl, že na Slovensku to je s nimi ještě horší. Vzpomínám, jak jsem byl na Slovensku na dovolené a viděl jsem doslova romské vesnice - ne ghetta jak u nás, ale přímo vlastní vesnice. Myslím, že tam jsou z nich daleko víc nešťastní, než my tady :-?
Na druhé straně, tak se s nimi nepárají jak u nás...

Mrkni tady na YT - je tam hodně videí ze Slovenska:
https://www.youtube.com/results?search_query=cik%C3%A1ni+slovensko&oq=cik%C3%A1ni+slovensko&gs_l=youtube.3...7280.9142.0.9480.8.7.1.0.0.0.205.892.2j4j1.7.0...0.0...1ac.1.11.youtube.h_QAdORqmUw

3 Terka Terka | E-mail | Web | 13. června 2013 v 6:44 | Reagovat

[2]: Ale na druhou stranu, když jsem byla na Slovensku, tak mi to připadalo fajn v tom, že alespoň umějí slovensky, ne tak jako u nás.

4 Katie Katie | Web | 14. června 2013 v 10:28 | Reagovat

Mě na nich vadí, že se pořád do někoho navažují i když jim dotyčný nic nedělá. Jsou hned výbušní a myslí si, že můžou všchno. Vždyt ani nepracují a nikomu to nevadí! Jedno slovo proti nim a jsme rasisti. A co víc ? Jště vám dají před dr**. Tak kde to jsme ?
Nedávno v blízkosi našeho města jen tak zmlátili nějakého chlapa, když šel ze zábavi. A to jim nic nedělal jen šel domu a jak dopadnul ? A to se prej začínají učit bojová umění. Máme se bát ?

5 Kristýna Kaderová Kristýna Kaderová | E-mail | Web | 14. června 2013 v 22:05 | Reagovat

Já téhle problematice moc nerozumím, takže to ani nemůžu odlišit. Já k tomu jen řeknu to, co už jsem řekla. Nemají tu co dělat. Minimálně čtvrtina ČR se neskládá z čechů a to je podle mě  blbě. Neříkám, že by tu nikdo nemohl být, ale přeci jen, tohle je Česko. A druhá věc co mě teď napadla. Nikdo s tím nic nedělá, protože je to nezajímá. Naše politiky zajímá jen to, jestli dostanou jako výplatu 200 800 Kč nebo 200 900 Kč.

6 orange orange | E-mail | 26. října 2013 v 14:32 | Reagovat

Konecne nekdo, kdo se tech cernejch degenu nezastava . . .a klidne prizna, ze je rasista.Jedine, v cem s tebou nesouhlasim je, ze si myslis, ze se Romove chovaji na Slovensku lip-ani napad.Maji jich tam desive moc, takze vznikaji jeste vetsi osady a sidliste.Coz je dost problem, tak si treba vem, jake je to peklo, kdyz ti do jedne skoly chodi treba 200 Romu(to se proste neda zvladnout)-to se u nas v Cesku az tak casto nestava, je to vic smysene.Slovaci jsou vuci Romum mnohem vice netolerantnejsi nez my-slysela jsi nekdy o protiromskych zdech??Zeptej se strycka Googleho, ten vi vsechno. ;-)  :-D

7 Tereza Tereza | E-mail | 20. srpna 2015 v 21:00 | Reagovat

Dobrý den jako první říkám že celá má rodina pracuje ale stále mám strach že se jednou stáne že až vyrostu a budu si najít práci že mě nikam nevemou jenom proto že sem černá je mi to strašně líto někdy prosím abych nemila romka protože je je to pro mě těžký mám stejný názor romové jsou líní a bezstarosní alené všichni muj názor nashledanou. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.