Uhořet nebo umrznout?

6. února 2012 v 19:59 | Terka M. |  Ze skutečných i fiktivních zápisníků
  • Připravila jsem si pro vás takový malý projekt, který spočívá v tom, že napíšu nějakou povídku, která bude jakoby ze zápisníku slavných historických, ale i těch současných, osobností. Přiznám se, že nevím jak často do ní budu přispívat a nevím, jestli bude fungovat, ale alespoň pro dnešek jo :) pro tentokráte je to úryvek ze zápisníku Mistra Jana Huse :)

---

29. června 1415

Na hranicích Čech s Rakouskem zrovna vlál neblahý větřík větřící katastrofu.. chtěli mě v dnešní den upálit na hranici, pokud neodvolám své učení a já ho nehodlám odvolat. Pokud bych odvolal, připadal bych si slabý a bezmocný. Neříkám, že si připadám silný, ale slabost je to, co by pro Čechy znamenalo zkázu.Nikdy neodvolám to, že je církev jen sobecká a moc líná na to, aby mohla pracovat a nevyužívala lidskou víru jen jako stroj na peníze. Člověk musí něčemu věřit, ale církev v které panují na prvním místě peníze tu nesmí patřit.

Každičký den si tady zapisuju a když už jsem se jednou rozhodl, že chci pro České země jen to nejlepší, mělo by se i tak stát. Vím, že když mě upálí, tak jim moc nepomůžu, ale Český národ si musí věřit i nadále.. i po mé smrti v plamenech. Rakušané a Němci mě prohlašují za kacíře, prohlašují že jsem zradil církev, ale to není pravda. Nejsem zrádce. Jen zkrátka nevěřím tomu, že církev využívá desátky jen aby pomohla lidem, ale stále věřím v její nápravu. Nikdy nepřestanu. A také samozřejmě nikdy nepřestanu věřit v to, že se všichni jednou napravíme..

Dokonce i já po mé smrti se mohu napravit a věřit, že církev činí správně. Dnes však ne. Dnes si však z celého srdce přeji, aby tu byla právě církev o žebrácké holi. Nepřeji si nic jiného než aby trpěla stejně jako obyčejní lidé. Jako obyčejní Češi. Přál bych si, aby náš národ vzkvétal. Aby nás nikdo neponižoval. Aby nikdo nezvyšoval daně. A já stále doufám, že se mé přání za nějakou dobu - za takových sto let - vyplní.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa


Komentáře

1 Nathaniel Nathaniel | 9. září 2012 v 19:32 | Reagovat

Hezké! Nejradši bych to okopíroval a poslal vládě ČR a samotnýmu papežovi do Vatikánu, aby si jednou uvědomili kam jejich rozhodnutí vedou náš stát a jeho obyvatele. Aby si tito lidé vzpomněli na kázání mistra Jana Husa, který bojoval proti pýše a bohatství církve. Apropo církev nezradil Hus, ale její kuplířští představitelé ji zlomili vaz. A škoda, že v současné době se nenachází člověk takového formátu, jakým byl mistr Jan Hus, který by řekl STOP restitucím a STOP privatizaci zbytku Čech. Nicméně bych byl trošku naivní, kdybych očekával kapánek zmoudření od těchto lidí. Ale na druhou stranu jsem potěšen, že tyto osobnosti bereš víc vážně než jako prudérní učivo, které se snažíš přepapouškovávat u zkoušky ve škole. Budu se těšit na další pokračování "Ze zápisníku historických osob". Děkuji

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.